Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bilirkişinin bildiği ve bilemediği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-04-2008, 10:31   #1
enginer

Varsayılan Bilirkişinin bildiği ve bilemediği

Sonuç önerimi baştan yazıyorum:Bilirkişilik için acilen bir yönetmelik çıkarılmalıdır.
a)-Bu yönetmelik bilirkişinin hukuk eğitimi olmadığı düşünülerek ayrıntılı hazırlanmalıdır.
b)-Bilirkişilik eğitimini almak zorunlu olamamalıdır.Bu konu meslek kuruluşlarınca suistimal edliyor.Bilirkişi adı üstünde konusunu bilen kişidir.Bu kişiden yararlanmak için, hazırlanacak "Bilirkişi Yönetmeliği" yeterli olacaktır.Olaya katılacak her kişi ve kurum bilirkişiyi bir şekilde etkileyebilecektir.
c)-Kusur oranlarını bilirkişinin yazmaması ,mutlaka gereklidir.Kusur oranları için gerekli veriler,ayrıntılı şekilde hazırlanıp,mahkemeye sunulur,açıkça tesbit edilemeyen ve araştırma gerekecek durumlar da yazılır.Gerekirse ek bilgilerin araştırması önerilir.Örnek; Bir kazada,ayrıntılı tibbi rapor,olaydaki malzemelerin (metal yorgunluğu ,deformasyon zamanı v.b.) ayrıntılı incelemesi için mahkemeden yardım ve onay istenir.Ama kusur oranının tesbiti mahkemeye bırakılır.
d)-Bilirkişinin mahkemeye raporunu duruşmada vermesini öneriyorum.Çünkü davalı veya davacı da bilirkişiden ayrıntı için soru sorabilmeli.Belki de bilirkişinin tecrübeleri ile yaptığı yorum o dava için doğru olmayabilir.
e)-Bilirkişi hukuki raporlama konusunda BARO dan yardım alabilmeli,baroların bir bilirkişi danışma birimi olmalı diye düşünüyorum.Böylece hakime hukuki dile ve prosedüre uygun,gerekli ayrıntıları eklenmiş şekilde gelen bilirkişi raporu,daha çabuk sonuç alınmasını da sğlayacaktır.

....
....
İlerde bu konuya ekler yapmayı düşünüyorum.Ancak kısa bir araştırma sonucu sitemizden derlediğim yazıları bir dosya halinde sunuyorum.
http://www.dosya.cc/bilirki_ilik_1.doc.html
Old 04-04-2008, 15:40   #2
bilenkişi

Bir gıda firmasının köfte harcının gramında 80 koliform bakteri bulunuyor.Mahkeme saygın bir resmi kuruluşa soruyor.Ordanda sağlığa aykırıdır raporu geliyor ve firma cezalandırılıyor.Köfte harcında koliform bakteriler önemsiz olduğundan hiç bir ülke aramıyor.Bizim tüzüktede yok.Doğrudan tüketilen gıdalardada ortalama gramda 1000.Bilirkişilerin iyi şeçilmesi unvandan çok konusunu bilmesine ve o konudaki deneyimine bakmak gerekiyor.
Old 04-04-2008, 15:54   #3
enginer

Bilirkişinin raporuna gerekçeli olarak itiraz edilip ,bir başka bilirkişiye gönderilmesi istenebilir,ben 5 inci kez bilirkişiye giden dava dosyası biliyorum.
Bilirkişinin kusurları nedeni ile suç duyurumunda bulunulabilir.
Davanın olumsuz sonuçlanması bilirkişinin suçu olmamalı.Sonuçta bildiklerini aktaran bir "tanık" konumundadır.
Mahkeme kendisine verilen ,ek dilekçeyi de değerlendircektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi