Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Veraset ilamı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-08-2011, 09:09   #1
gaius

Soru Veraset ilamı

Merhaba Sayın Meslekdaşlar,

Bir sorum olacak, cevaplayabilirseniz sevinirim.

A ve B karı kocadır. Önce A, sonra B vefat etmiştir. Aynı dilekçede her ikisi için de veraset ilamı talep edilirse nasıl bir sonuç alınır?

Saygılarımla.
Old 10-08-2011, 10:34   #2
av.alper tunker

Alıntı:
Yazan gaius

A ve B karı kocadır. Önce A, sonra B vefat etmiştir. Aynı dilekçede her ikisi için de veraset ilamı talep edilirse nasıl bir sonuç alınır?

Saygılarımla.
her ikisi içinde derken pek anlamamış olmakla birlikde açacağınız bir veraset davasında mahkeme önce a'dan b'ye geçen miras oranını daha sonrada b'nin mirasçılarını belirleyecekdir(b'nin mirasçısı için veraset ilamı istediğinizi düşünüyorum tabiki)
Old 10-08-2011, 15:13   #3
madlock

Esas itibariyle burada hem A hem de B için ayrı ayrı veraset ilamı çıkarılması gerekmekte. Ancak usul ekonomisi anlamında aynı dilekçede ( tabiiki davacının hem A hem de B nin mirasçıcı olması gerekecek) kademeli olarak önce A için, bu tespit edildikten sonra çıkan sonuca göre B için veraset ilamı talep edilebilir diye düşünüyorum...
Old 05-02-2013, 03:11   #4
Av.Cansel Göktaş

Acaba meslektaşımız nasıl bir yol izlemişti bu soruyu paylaştıktan sonra ve sonucu ne olmuştu merak ettim. Ben de iki gündür düşünmekteyim benzer bir durum ile karşılaştığımdan. Müvekkilin babası uzun yıllar önce vefat ediyor ve daha sonrasında önce dedesi(babasının babası) sonra da babaannesi vefat ediyor. Dede ve babaanne için acaba ayrı ayrı mı talep etsem, yoksa usul ekonomisi mantığı ile tek dilekçe ile mi talep etsem diye düşünüyorum.Daha önce tartışıldığı için yeni konu açmak istemedim. Ayrı ayrı talep etmek sorun değil elbette ama masrafı azaltmak maksadım. Ya da "...her ne kadar usul ekonomisi gereği iki ayrı muris için mirasçıları ve miras paylarını gösterir mirasçılık belgesinin verilmesini talep etsek de, sayın mahkeme aksi kanaatte ise önce ölen murisin mirasçılarının ve miras paylarının öncelikle belirlenmesini talep ederiz." gibi bir ibare mi eklesem dilekçede Olayıma benzer bir tecrübe edinmiş meslektaşım varsa, paylaşırsa gerçekten sevinirim. Saygılar.
Old 05-02-2013, 09:23   #5
gaius

Alıntı:
Yazan Av.Cansel Göktaş
Acaba meslektaşımız nasıl bir yol izlemişti bu soruyu paylaştıktan sonra ve sonucu ne olmuştu merak ettim. Ben de iki gündür düşünmekteyim benzer bir durum ile karşılaştığımdan. Müvekkilin babası uzun yıllar önce vefat ediyor ve daha sonrasında önce dedesi(babasının babası) sonra da babaannesi vefat ediyor. Dede ve babaanne için acaba ayrı ayrı mı talep etsem, yoksa usul ekonomisi mantığı ile tek dilekçe ile mi talep etsem diye düşünüyorum.Daha önce tartışıldığı için yeni konu açmak istemedim. Ayrı ayrı talep etmek sorun değil elbette ama masrafı azaltmak maksadım. Ya da "...her ne kadar usul ekonomisi gereği iki ayrı muris için mirasçıları ve miras paylarını gösterir mirasçılık belgesinin verilmesini talep etsek de, sayın mahkeme aksi kanaatte ise önce ölen murisin mirasçılarının ve miras paylarının öncelikle belirlenmesini talep ederiz." gibi bir ibare mi eklesem dilekçede Olayıma benzer bir tecrübe edinmiş meslektaşım varsa, paylaşırsa gerçekten sevinirim. Saygılar.

Merhaba,

Sadece dul olarak ölen için veraset ilamı talep etmem yeterli olmuştu.

Saygılarımla
Old 05-02-2013, 10:46   #6
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Cansel Göktaş

Tereke, ölümle mirasçilara intikal eder. Altsoy torun, yukaridaki murislerden kimin mali hakkinda islem yapmak istiyorsa veya zorunlulugunda ise, onun veraset ilamini talep edecektir,
Somut olayda, once dedeninkinin talep edilmesi uygun olacaktir; zira, dedenin veraset ilaminda terekesinin 1\4 unun baba anneye kaldigi da belirtilecektir. Diger bir anlatimla, torun dedesinin dogrudan mirascisi olarak veraset ilamini alacaktir.(Dedenin mirasindaki, torunun miras payi). Kolay gelsin,,,
Old 05-02-2013, 11:22   #7
madlock

Anladığım kadarı ile müvekkiliniz hem dede hem de babaannenin mirasçısı. Ancak dede ile babaanne aynı anda ölmedikleri için önce dedenin sonra da babaannenin mirası açılacak. Yani babaanne önce dedenin mirasçısı sıfatını kazanacak sonra kendine ait miras açılacak. Bence tek davada aradaki bağlantıdan da bahsederek önce dedenin mirasçılık belgesinin daha sonra da babaannenin mirasçılık belgesinin çıkarılması istenebilir. Ancak mahkeme her ikisini aynı dosyada çıkarabilir mi? Ben de bilmiyorum.
Old 05-02-2013, 13:42   #8
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan gaius

Saygılarımla.

Noterden,ölüm sırasına göre ayrı ayrı talep edebilirsiniz.
Old 06-02-2013, 03:43   #9
Av.Cansel Göktaş

Herkese görüşleri ve paylaşımları için teşekkür ederim.
Old 23-02-2013, 01:18   #10
Av.Cansel Göktaş

Talep sonucumu meslektaşlarımla paylaşmak istedim. Dilekçeyi yukarıda belirttiğim şekilde yazmıştım.Mahkeme her iki muristen kalan payları ayrı ayrı göstererek, tek talebimiz ile verdi. Tekrar teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi