Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargilamanin Yenİlenmesİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-08-2011, 13:38   #1
PINAR YILMAZ

Varsayılan Yargilamanin Yenİlenmesİ

Geçersiz bir eser sözleşmesine dayanılarak(geçersizlik iki tarafca da iddia edilmemiş) cezai şart talebi ile dava açılmış ve davada davalı cezai şarta mahkum edilmiştir. Ancak sözleşmenin geçersiz olduğunu bu karar kesinleştikten sonra öğrendik. Geçersizliğinin tespiti için ticaret mahkemesinde dava açtık. Bu cezai şarta ilişkin yargılamanın yenilenmesi istemek için geçersizliğin tespiti davasının sonucunu ve kesinleşmesini beklemelimiyim? Yoksa yenilenme davası açıp tespit davasını bekletici mesele mi yaptırmalıyım? Saygılar...
Old 24-08-2011, 15:23   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan PINAR YILMAZ
Geçersiz bir eser sözleşmesine dayanılarak(geçersizlik iki tarafca da iddia edilmemiş) cezai şart talebi ile dava açılmış ve davada davalı cezai şarta mahkum edilmiştir. Ancak sözleşmenin geçersiz olduğunu bu karar kesinleştikten sonra öğrendik. Geçersizliğinin tespiti için ticaret mahkemesinde dava açtık. Bu cezai şarta ilişkin yargılamanın yenilenmesi istemek için geçersizliğin tespiti davasının sonucunu ve kesinleşmesini beklemelimiyim? Yoksa yenilenme davası açıp tespit davasını bekletici mesele mi yaptırmalıyım? Saygılar...

Sayın meslektaşım,

Yeni bir hüküm elde ederek yenileme talebinde bulunmanız gerektiği kanısındayım.

Yenileme nedeni olarak HUMK.m.445/10'a girdiğini düşünüyorum. Bent metni de kesinleşmiş iki ilam/hükümden bahsetmektedir...

Saygılarımla.
Old 25-08-2011, 12:28   #3
PINAR YILMAZ

Bende aynı kanaatteyim aslında. Ama geçersizliğini istediğim sözleşme bedeli 3 milyon ve cezai şartda 1,5 milyon lira olunca hata yapmak istemiyorum. Bu sebeple de sizlerle paylaşmak istedim. Çok teşekkür ederim...
Old 16-03-2017, 22:20   #4
sibelokandan

Alıntı:
Yazan PINAR YILMAZ
Bende aynı kanaatteyim aslında. Ama geçersizliğini istediğim sözleşme bedeli 3 milyon ve cezai şartda 1,5 milyon lira olunca hata yapmak istemiyorum. Bu sebeple de sizlerle paylaşmak istedim. Çok teşekkür ederim...
Uzun zaman geçmiş ama mahkeme tespit hakkında ne karar verdi acaba?Benim de benzer bir davam var,tespit talebim reddedildi
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi