Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma Suçunda infaz şekli ve Denetimli Serbestlik konusu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-01-2020, 10:50   #1
yusuf_MV

Varsayılan Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma Suçunda infaz şekli ve Denetimli Serbestlik konusu

Merhaba Sayın Meslektaşlarım;

Mevzuat ve araştırmalarım neticesinde bir sonuca varamadığım bir konu ile alakalı bilgilerinize başvurmak istiyorum. Bİlindiği üzere terör suçlarından olan Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma Suçu' nda adi suçlarda olduğu gibi 2/3 değil 3/4 infaz biçimi uygulanıyor. Bu konuda bir problem bulunmamakta. Lakin 1 yıllık denetim süresinin ne şekilde uygulanacağı konusunda bet bilgi elde edemedim. Genel bilgiler netice cezanın dörtte üçü- 12 ay şeklinde infaz süresinin bulunduğu yönünde. Örnek olarak 6 yıl 3 ay hapis cezası alan bir kişinin infaz süresi 44 ay olarak hesaplanıyor.(76 x 3/4=56 Bu süreden 12 aylık denetim süresini çıkardığımızda çıkan sonuç 44 at şeklinde.) Fakat ilave olarak aldığım bilgi, koşullu salıverilmeye 1 yıl kala açık cezavine geçişin yapılacağı burada 6 ay geçtikten sonra kalan 6 ayın denetimli serbestlik uygulaması ile cezaevi dışında geçirileceği yönünde. Siz bu konuda ne düşünürsünüz acaba?

Şimdiden teşekkür ederim.
Old 06-01-2020, 11:15   #2
avccyilmaz

ayrıntısını tam olarak hatırlamamakla beraber kesin olarak infaz süresinin minimum 44 ay olduğunu söyleyebilirim. Şöyle hatırlıyorum; koşullu salıverilme süresi çıkarıldığında 56 ay kalıyor. Bunun üzerine de ya son 1 yıl denetimli serbestliği uygulayacaksın ya da son kısımda belirttiğiniz koşullu salıverilmeye 1 yıl kala açık cezaevine geçiş hususunu. 2 durum burada çakışıyor ve daha lehe olduğu için son 1 yıl denetim serbestlik uygulanıyor.
Old 06-01-2020, 13:11   #3
stratejik

Maalesef bu konuda bir standart bulmanız zor meslektaşım. Denetimli serbestlik kurumu aslında hükümlünün kişisel siciliyle ilgilidir kağıt üstünde(ıslah olup olmadığı hususu). Hatta anglo-sakson hukukunda şartlı tahliye kurulu denen müsessesenin bir benzeri de biz de vardır (İdari gözlem kurulu). Kağıt üstünde bu kurul tarafından hükümlünün ıslah olup olmadığı değerlendirilir ve açık cezaevi ve denetimli serbestlik hakkı verilir; ama uygulamada durum böyle değildir. halen suç tipine göre değerlendirme yapıldığı için kağıt üstünde verilen insiyatif nedeniyle uygulamada farlılıklar vardır. Halen bir çok cezaevi 6+6 uygularken birçoğu da açık cezaevi vermeksizin sadece 6 ay denetimli vermektedir. 15 Temmuz hain darbe girişiminin halen hukukumuzda etkileri devam ettiği için normalleşme sürecinde zamanla bu bir standarta oturur ama şimdi değil.
Old 06-01-2020, 14:10   #4
yusuf_MV

Üstadım bilgi için çok teşekkür ediyorum. Düşündüğüm gibi bir belirsizlik varmış maalesef siz de doğrulamış oldunuz. Darbe girişimi sonrasında tutuklanan ve 6 yıl 3 ay ceza alan müvekkiller var. İnfaz sürelerinin tamamlanmasına az bir süre kaldı bu sebeple de bu belirsizlik maalesef hem müvekkiller hem de sağlıklı bilgi veremeyen biz müdafiler için zor oluyor. Umuyorum ki yakın tarihte bu konuda istikrarlı bir uygulamaya sağlanır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi