Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşamna Davasında Feragat Halinde Avukatlık Ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-04-2010, 22:28   #1
volkanix

Soru Boşamna Davasında Feragat Halinde Avukatlık Ücreti

Merhaba,
ben mesleğimin daha ilk aylarındayım
sormak istediğim soru şu;
Adli yardımdan bana boşanma davası geldi, müvekkilim boşanma davasını bana gelmeden açmış, ben de 2 gün sonra vekaletnameyi dosyaya sundum
1 hafta sonra davacı müvekkilim eşiyle barıştığını söyledi ve davadan vazgeçmek istediğini belirtti
aralarında şiddetli geçimsizlik vardı ve bu nedene dayanarak dava açılmış
ben şimdi ilk önce müvekkilimden davadan feragat ettiğine dair yazılı bir beyanını alacağım
daha sonra bir dilekçe ile davadan feragat edeceğim
daha ilk duruşmaya 1 ay kadar var
şimdi bu şekilde bir yol izlediğimde avukatlık ücretimi alabilir miyim?
barodan adli yardımdan atandığım için sanırım dava reddedildiğine dair kararı baroya tevdi ettiğimde avukatlık ücretimi verirler mi?
forumda biraz inceledim dava reddedildiği için avukatlık ücretine hak kazanamaz şeklinde bir yazı okumuştum
bu konuda tecrübeli sayın meslektaşlarımdan bilgilerini paylaşmalarını talep ediyorum

not: eğer buna benzer bir konu varsa şimdiden özürlerimi sunarım
basit bir soru gibi gelebilir
saygılar
Old 13-04-2010, 10:08   #2
Av. Srt

Adli yardımdan dolayı aldığınız dava için Barodan alacağınız vekalet ücreti davanın kabulüne veya reddine bağlı değildir. Dosyaya vekalet sunmakla Barodan alacağınız vekalet ücretine hak kazanıyorsunuz. Davadan da vekil olarak feragat edeceğinizden, buna ilişkin duruşma zaptıyla ya da dilekçenizle Barodan vekalet ücretinizi alabilirsiniz. Reddi halinde alamayacağınız vekalet ücreti "ilam vekalet ücreti" dir.
Old 13-04-2010, 10:53   #3
volkanix

evet Fatoş Hanım
bunu da öğrenmiş oldum
acaba ilam vekalet ücretini alabilmem için feragat yerine davayı geri almak yoluyla bir işlem yapsam bu ''ilam vekalet ücretine'' hak talep edebilir miyim?
gerçi dosyaya vekaletimi sunmaktan başka bir şey yapmadım
duruşma gününe daha çok olduğu için
tabi yine de o dava ile araştırma yapıyordum bunların emeğinin karşılığını sanırım adli yardımdan alacağım vekalet ücretiyle karşılanıyor

tekrar teşekkür ederim Fatoş Hanım,
sorduğum soruya çok güzel ve açıklayıcı bir yanıt aldım
iyi çalışmalar
saygılar
Old 13-04-2010, 11:53   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan volkanix
evet Fatoş Hanım
bunu da öğrenmiş oldum
acaba ilam vekalet ücretini alabilmem için feragat yerine davayı geri almak yoluyla bir işlem yapsam bu ''ilam vekalet ücretine'' hak talep edebilir miyim?gerçi dosyaya vekaletimi sunmaktan başka bir şey yapmadım
duruşma gününe daha çok olduğu için
tabi yine de o dava ile araştırma yapıyordum bunların emeğinin karşılığını sanırım adli yardımdan alacağım vekalet ücretiyle karşılanıyor

tekrar teşekkür ederim Fatoş Hanım,
sorduğum soruya çok güzel ve açıklayıcı bir yanıt aldım
iyi çalışmalar
saygılar

Davayı geri aldığınızda davalının muvafakatı aranır. Davalının vekili varsa onun adına maktu vekalet ücretine hükmolunur. Siz vekalet ücretine hak kazanmazsınız.
Old 13-04-2010, 15:24   #5
volkanix

davalı muvafakat eder çünkü kendisi zaten boşanmak istemiyor o yüzden barıştılar
ve davalının vekili de yok
ancak son cümlenizde sorumun cevabını almış bulunmaktayım
siz de çok teşekkür ederim Suat Bey
saygılar
Old 01-02-2021, 16:00   #6
Avukat5542

Varsayılan Boşanma davasında tarafın feragatı sonucu hükmedilen vekalet ücreti

Merhabalar, boşanma davası görüldüğü sırada davalı müvekkilim ve eşinin anlaşması sonucu karşı taraf(davacı) davadan feragat etmiştir. Bunun üzerine mahkeme davanın feragat nedeni ile reddine, yargılama giderleri ve lehime vekalet ücretine hükmetmiş ve karar kesinleşmiştir. Bu kararı icraya koyduğumda vekalet ücretini ödememek adına müvekkilim tarafından haksız bir şekilde azledildim.
Söz konusu durumda, mahkemece hükmedilen vekalet ücretini ve icra vekalet ücretini almak istiyorum. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekir? Bununla ilgili emsal karar var mıdır? Teşekkür ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi