Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Acİz Vesİkasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2009, 15:34   #1
av.h.şahin

Varsayılan Acİz Vesİkasi

icra dosyalarıma aciz vesikası almak istiyorum. ilgili resmi kuruluşlara yazıları yazdım. hepsi olumsuz geldi.aciz vesikası alma aşamaları nelerdir? Sadece aciz vesikası almak istiyorum diye bir talep yeterli mi?
Old 27-02-2009, 15:54   #2
Av.Yahya Demirel

Sayın meslektaşım,
Aciz vesikası ile ilgili olarak 2004 sayılı İİK. 143. maddesini incelemenizi öneririm:

Madde 143 - (Değişik madde: 03/07/1940 - 3890/1 md.)(*)

(Değişik fıkra: 17/07/2003 - 4949 S.K./40. md.)(**)(***) Alacaklı alacağının tamamını alamamış ve aciz vesikası düzenlenmesi için gerekli şartlar yerine gelmişse, icra dairesi kalan miktar için hemen bir aciz vesikası düzenleyip alacaklıya ve bir suretini de borçluya verir; bu belgeler hiçbir harç ve vergiye tabi değildir. Aciz vesikasının bir nüshası da her il merkezinde Adalet Bakanlığınca tespit edilen icra dairesi tarafından tutulan özel sicile kaydedilmek üzere bu icra dairesine gönderilir. Aciz vesikası sicili aleni olup ne şekilde tutulacağı ve hangi hususları içereceği Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikle belirlenir.

Bu vesika ile 105 inci maddedeki vesika borcun ikrarını mutazammın senet mahiyetinde olup alacaklıya 277 nci maddede yazılı hakları verir.

Alacaklı aciz vesikasını aldığı tarihten bir sene içinde takibe teşebbüs ederse yeniden ödeme emri tebliğine lüzum yoktur.

Aciz vesikasında yazılı alacak miktarı için faiz istenemez.

Kefiller, müşterek borçlular ve borcu tekeffül edenler bu miktar için vermeğe mecbur oldukları faizlerden dolayı borçluya rücu edemezler.

(Değişik fıkra: 17/07/2003 - 4949 S.K./40. md.)(**)(****) Bu borç, borçluya karşı, aciz vesikasının düzenlenmesinden itibaren yirmi yıl geçmesiyle zamanaşımına uğrar. Borçlunun mirasçıları, mirasın açılmasından itibaren bir sene içinde alacaklı hakkını aramamışsa, borcun zamanaşımına uğradığını ileri sürebilirler.

(Ek fıkra: 17/07/2003 - 4949 S.K./40. md.)(***) Borçlu, aciz vesikasını düzenlemiş olan icra dairesine borcunu işlemiş faizleriyle birlikte her zaman ödeyebilir. İcra dairesi ödenen parayı alacaklıya verir veya gerektiğinde 9 uncu madde hükümleri dahilinde bir bankaya yatırır. Borcun bu şekilde tamamının ödenmesinden sonra aciz vesikası sicilden terkin edilir ve borçluya borcunu ödeyerek aciz vesikasını sicilden terkin ettirdiğine dair bir belge verilir. Aynı şekilde, icra takibi batıl ise veya iptal edilirse yahut borçlunun borçlu olmadığı mahkeme kararıyla sabit olursa ya da alacaklı icra takibini geri alırsa, aciz vesikası sicilden terkin edilir ve borçluya buna ilişkin bir belge verilir.

Sorunuzda borçlunun adresine hacze gidip gitmediğiniz belirtilmemiştir. Eğer borçlu adresine gitmemiş iseniz gitmenizi ve haczi kabil mal olmadığına dair tutanak düzenlenmesini sağlamanızı tavsiye ederim. Nitekim, 2004 sayılı İİK 105. maddesi aşağıdaki gibidir.

Madde 105 - Haczi kabil mal bulunmazsa haciz tutanağı 143 üncü maddedeki aciz vesikası hükmündedir.

İcraca takdir edilen kıymete göre haczi kabil malların kifayetsizliği anlaşıldığı surette dahi tutanak muvakkat aciz vesikası yerine geçerek alacaklıya 277 nci maddede yazılı hakları verir.

Sonuç olarak yukarıdaki şartlar yerine getirildikten sonra icra müdürlüğünden aciz vesikası verilmesini talep edebilirsiniz.
Saygılarımla
Old 27-02-2009, 16:00   #3
av.h.şahin

teşekkür ederim sayın Demirel,evine hacze gitmedim çünkü takip yapıldıktan sonra borçlu ve ailesi kayboldu resmen. Mutlaka borçlunun adresine hacze gitmek gerekir mi acaba?
Old 27-02-2009, 16:56   #4
Av.Yahya Demirel

Sayın Meslektaşım,
İİK 143. maddeye göre kesin aciz vesikası talep edebilmek için, alacaklının alacağının tahsil edilebilmesi adına icra takibinin gerektirdiği tüm yolları kullanmış (tüketmiş) olması gerekir, düşüncesindeyim. (Sanırım, böyle bir metin de okumuştum. Ama şimdi kaynağını hatırlayamadım. Büyük ihtimalle Talih Uyar ya da Baki Kuru olabilir. )

Birçok icra müdürü de hacze gidilmeksizin aciz vesikası vermek istememektedir.

Diğer yandan İİK'da düzenlenen aciz belgesi aksi ispat edilinceye kadar geçerli olan belgelerden olduğundan, ileride aciz belgesinin geçersizliği iddialarının önüne geçmek açısından hacze gitmenin önemli olduğu kanısındayım.

Ancak, yukarıda belirttiğim hususlar benim düşüncelerim olup, Yargıtay'ın bu husustaki görüşünü bilemiyorum.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi