Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

aile konutundan boşanma sonrası tahliye

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2009, 22:28   #1
Nuriye Değer

Varsayılan aile konutundan boşanma sonrası tahliye

Evlilik birliği devam ederken kadın tarafından açılan davada müşterek konut aile konutu tespit edilerek tapuya şerh verilmiş.Koca boşanma davası açmış,boşanmaya hükmedilmiş.Koca şimdi kadına evimi boşalt diyor.Ne kadar süre daha o evi kullanabilir.Tahliye davası mı açılacak yoksa fuzuli işgal nedeni ile tahliye mi? Görevli Mahkeme neresidir?
Yanıtlar için teşekkür ederim.
Old 28-05-2009, 15:25   #2
av.suleyman

Aynı sorun bizde de var ben de çözüm bulabilmiş değilim. Ancak fuzuli işgal sebeiyle tahliyeden başka seçenek gelmiyor aklıma.
Old 28-05-2009, 15:46   #3
Levent Cirit

Sadece tahmin yürütüyorum. Sanırım burada evlilik tarihi ve söz konusu gayrimenkulün ediniliş tarihi önem taşıyacaktır. Eğer eski MK zamanında edinilmiş bir taşınmaz ise o tarihlerde mal ayrılığı rejimi mevcut olduğundan boşanmanın kesinleşmesi ile birlikte ihtar çekilerek fuzuli işgal davası açılabilir kanaatindeyim. Ancak yeni MK zamanında edinilmiş bir gayrimenkul ise bu durumda kural olarak edinilmiş mallara katılma rejimi mevcut olduğundan bu durumda diğer eş, söz konusu gayrimenkulün 1/2 hissesine malik olacağından en fazla kira talep edilebilir diye düşünüyorum

Saygılarımla,
Stj.Av.Levent Cirit
Old 28-05-2009, 20:57   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
Sadece tahmin yürütüyorum. Sanırım burada evlilik tarihi ve söz konusu gayrimenkulün ediniliş tarihi önem taşıyacaktır. Eğer eski MK zamanında edinilmiş bir taşınmaz ise o tarihlerde mal ayrılığı rejimi mevcut olduğundan boşanmanın kesinleşmesi ile birlikte ihtar çekilerek fuzuli işgal davası açılabilir kanaatindeyim. Ancak yeni MK zamanında edinilmiş bir gayrimenkul ise bu durumda kural olarak edinilmiş mallara katılma rejimi mevcut olduğundan bu durumda diğer eş, söz konusu gayrimenkulün 1/2 hissesine malik olacağından en fazla kira talep edilebilir diye düşünüyorum

Saygılarımla,
Stj.Av.Levent Cirit

Sayın Cirit, mal rejimlerine yanlış bir anlam yüklüyorsunuz. Bu konuda sayın Av.Habibe YILMAZ KAYAR'ın http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=39059 adresinde verdiği yanıt son derece açıklayıcıdır.
Old 29-05-2009, 08:06   #5
law in law

Sanırım makul bir süre 3-4 ay eski eşin oturmasına müsade etmeli bundan sonrası fuzuli işgal sayılır. Yeni bir ev kiralayıp taşınmak ,iş bulmak gibi arayışlar için eşine zaman tanımalıdır.Noterden tahliye için ihtar göndermeli.Çıkmazsa fuzuli işgal nedeni ile tahliye davası açmalıdır.İhtar göndermeden açar ve davayı ilk celse kabul ederse mahkeme masraflarından kurtulur diye düşünüyorum.
Old 29-05-2009, 16:56   #6
Levent Cirit

Uyarınız için teşekkürler Cengiz Bey. Malumunuz olduğu üzere staj sonunda yanında staj yapılan avukat staja ilişkin rapor düzenler. Bu sitede o kadar çok şey öğreniyorum ki bir rapor da buradan talep etsem yeridir
Old 07-03-2011, 16:09   #7
furugferruhzad

Kesinleşme şart mı fuzili işgal sebebiyle tahliye davası açmak için?///
Old 07-03-2011, 17:04   #8
av.cemile

Boşanma kararı bozulursa evlilik birliği resmen devam ettiğinden Aile konutu vasfı da devam eder. Dolayısı ile kararın kesinleşmesini beklemek gerekir diye düşünüyorum.
Old 07-03-2011, 17:06   #9
av.cemile

Ancak maddi taleplere ilişkin kısım temyiz edilmişse boşanma ile ilgili kısım kabul edilmişse farklı değerlendirilmeli.
Hem ne aceleniz var canım...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi