Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Artık Dayanacak Gücüm Kalmadı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-10-2007, 08:22   #1
Konuk

Varsayılan Artık Dayanacak Gücüm Kalmadı

ben 20 yıllık evliyim bir gün dahi mutlu olamadım 40 yaşındayım 19 yaşında bir oğlumva 9 yaşında bir kızım var boşanmak istiyorum ama kendimi beni boşanırsam öldüreceğini söylüyor yaşamdan hiç zevk almadım evlendim evleneli sopa açlık küfür ben hep böyle yaşadım çocuklarım için çekdim ama artık dayanacak gücüm kalmadı
Old 07-10-2007, 11:09   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın katılımcı,

Aile içi şiddet gören kadınlar ve diğer aile bireyleri Ailenin Korunmasına Dair Kanuna göre hiçbir harç ödemeden aile mahkemesi yargıcından bazı önlemlerin alınmasını isteyebilmektedir.
Bu önlemler;
Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;
a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,
b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,
c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,
ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,
d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,
e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,
f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Bunlardan sizin durumunuza uygun düşenlere yargıç karar verir ve yine hiçbir harç ödemeden kararların yerine getirilmesini isteyebilirsiniz. Boşanma davası açmasanız da bu tedbirlerin alınması halinde bu süre içinde sizin ve çocuklarınızın geçimini sağlamak için Ailenin Korunmasına Dair Yasaya göre tedbir nafakası ödenmesini yargıçtan isteyebilirsiniz.

Boşanma davası açmaya karar verdiğinizde boşanma istemiyle birlikte ortak konutun sizin ve çocuklarınızın barınmasına özgülenmesini isteyerek eşinizi evden uzaklaştırabilirsiniz. Yine sizin ve çocuklarınızın geçimi için dava süresince tedbir nafakasının ödenmesini ve boşanmadan sonrası için yoksulluk ve iştirak nafakası bağlanmasını isteyebilirsiniz.

Boşanma davasını hayata kast,pek kötü muamele veya onur kırıcı davranışa dayandırmanız halinde karşı tarafın buna itiraz etme hakkı olmaz. Bu davranışlardan birinin gerçekleşmesinden itibaren 6 ay içinde boşanma davasını açabilirsiniz. Ancak eğer bu davranışları affettiyseniz bunlara dayanarak dava hakkınız olmaz.
Kötü muameleyi kanıtlayamayacak durumdaysanız veya affettiyseniz şiddetli geçimsizlik nedeniyle dava açabilirsiniz.

Yukarıda sözünü ettiğim nafaka istemlerinin yanında koşulları varsa maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz. Boşanma davasında tazminat isteyebilmenin koşulu isteyenin daha az kusurlu veya kusursuz olması, karşı tarafın kusurlu olmasıdır. Nafaka isteyebilmenin koşulu ise isteyenin daha ağır kusurlu olmamasıdır. Ayrıca tazminat istemek için nafakanın tersine bir zarar doğduğunu kanıtlamalısınız.

Ayrıca açacağınız boşanma davasıyla birlikte küçük çocuğunuzun velayetinin de eğer istiyorsanız size verilmesini istemeli ve size verilmesi halinde çocuğunuza iyi bir ortam sağlayacağınızı kanıtlamalısınız.

Bütün bu haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukattan yardım almanızı, eğer mali durumunuz elvermiyorsa bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım veya varsa kadın hakları birimine başvurmanızı öneriyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04756594 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.