Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tüketici Mahkemesi Kararı Arıyorum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-04-2010, 09:29   #1
wastelander67

Varsayılan Tüketici Mahkemesi Kararı Arıyorum

Sayın meslektaşlarım,
Müvekkilim, bir GSM şirketinin her yöne sınırsız tarife mağdurlarından. 10000 dk sınırı olan sözde sınırsız tarifesi 3000 dk ve 75 numara ile görüşme şeklinde tek taraflı olarak değiştirilmiş ve yine tarifesi sınırsız olmasına rağmen, makul görüşme sınırını aştığından, (bu sınır nedir hiçbir şekilde bilgi verilmemiş ve hala ne kadarlık bir görüşme bu sınır geçmiştir haberimiz yok) kendisinden abonelik sözleşmesine dayanarak 150 TL ara ödeme istenmiştir. Müvekkilim hattının kapatılması üzerine bu ödemeyi yapmış ancak hattı buna rağmen açılmayınca Tüketici Hakem heyetine başvurmuş. Tüketici Hakem heyeti yaptığı inceleme sonucunda 25.01.2010 tarihli kararı ile müvekkilimi haklı bulmuş ve borcun iptali ile telefon hattının sözleşmede belirtilen tarifeden kullanıma açılmasına karar vermiştir. Bunun üzerine GSM şirketi 15 gün içinde itiraz hakkını kullanarak Tüketici Mahkemesi'ne başvurmuştur. Ben ise olaya bu aşamadan sonra dahil oldum. Şu anda delillerin sunulması aşamasındayız, savunmamı destekleyecek türden bir mahkeme kararı aradım ancak şu ana kadar bulabilmiş değilim.

Anlattığım türden bir olayla ilgili ellerinde Tüketici Mahkemesi tarafından verilmiş bir itirazın reddi kararı olan meslektaşlarım varsa benimle paylaşabilirse çok mutlu olacağım.
Saygılarımla.
Old 15-04-2010, 17:30   #2
martinez

Sayın Yamak,
Maalesef sözleşmenin bir tarafında küşüç ölçekli tüketicinin bulunduğu bu tip durumlarda büyük şirketler adeta yamyamlık yapıp kafalarına göre sözleşmeyi değitiriyorlar. Sonrada imzalanan sözleşmede değişiklik hakkını saklı tutar gibi saçma sapan bir ifadeyle haklı olduklarını iddia ediyorlar. Ancak müsterih olunuz son olarak "Genel İşlem ŞArtlarının Değiştirilmesine" göre tüketici mahkemesinin sizi haklı bulacağını bu yönde akademik çalışma yapan biri olarak düşünüyorum.
Yalnız elimde maalesef bununla ilgili karar yok ancak Nihat Yavuz Hocanın ve Yeşim Atamer Hocanın bununla ilgili güzel kitapları mevcut Şiddetle tavsiye ederim.
Old 16-04-2010, 09:35   #3
wastelander67

Sayın martinez,
Cevabınız için teşekkür ederim. Benim görüşüm de bu yönde.4077 sayılı kanunun 6. maddesi ve Tüketici Sözleşmelerindeki Haksız Şartlar Yönetmeliği'nin 5 ve 7. Maddeleri de genel işlem şartına işaret ediyor. Sözleşmenin tüketici aleyhine ağır sonuçlar doğuracak tek taraflı olarak koyulan maddeleri batıldır.
Bu arada GSM şirketinin müvekkilimden tahsil ettiği 150 TL'yi ödeyeceğini telefonla müvekkilime bildirmiş. Ancak Hakem Heyeti kararına itiraz etmeyi de ihmal etmiyorlar . Sanırım 150 lira için kimsenin avukat tutma zahmetine girmeyeceğini düşünüyorlar. Tıpkı bankaların üyelik aidatı olayı gibi. Dileğim odur ki vatandaşlarımız bunların peşini bırakmasın ve hakkını sonuna kadar arasın.
İyi günler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi