Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

eşler arası mal kaçırma-tapu iptali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-01-2014, 16:24   #1
cmuk

Varsayılan eşler arası mal kaçırma-tapu iptali

Öncelikle iyi çalışmalar.
Müvekkil eşinden şiddet görmektedir. Müvekkil boşanma davasını açtığı gün eşi, (edinilmiş mal rejimi var)evlilik içinde alınmış olan dükkanı arkadaşına danışıklı olarak satıyor. Davalının üzerine kayıtlı sadece bu gayrimenkul vardır. Boşanma davası sonucunda kazanılacak muhtemel tazminatların tahsil kabiliyeti de bu gayrimenkule bağlıdır. Katılma alacağı yada denkleştirme davası kazanılsa bile tahsil kabiliyeti yoktur.
Bu gayrimenkulün satışının iptali için bir yol var mı?
Old 13-01-2014, 17:47   #2
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan cmuk
Öncelikle iyi çalışmalar.
Müvekkil eşinden şiddet görmektedir. Müvekkil boşanma davasını açtığı gün eşi, (edinilmiş mal rejimi var)evlilik içinde alınmış olan dükkanı arkadaşına danışıklı olarak satıyor. Davalının üzerine kayıtlı sadece bu gayrimenkul vardır. Boşanma davası sonucunda kazanılacak muhtemel tazminatların tahsil kabiliyeti de bu gayrimenkule bağlıdır. Katılma alacağı yada denkleştirme davası kazanılsa bile tahsil kabiliyeti yoktur.
Bu gayrimenkulün satışının iptali için bir yol var mı?
Muvaazaya dayalı dava açabilirsiniz. Ancak bu gayrimenkul satışı iptal edilse bile boşanma hakimi gayrimenkul üzerine ihtiyati tedbir koymayabilir. HMK da ihtiyati tedbir dava konusu şey üzerine konulacağı hükmüne biraz sıkı bağlanmış sanki özellikle yerel mahkemeler. Ancak muvaza davasının daha sonra açacağınız katılma alacağı davası bakımından önemli olacağını düşünüyorum.
Old 13-01-2014, 18:18   #3
cmuk

Evet araştırmalar sonucunda BK 18 e dayalı muvazaa ve tapu iptali davası açmak herhalde tek çare, ancak tedbir konusunu anlayamadım. Zaten muvazaa davasında tedbir kararı verilmezse gayrimekulün 3, 4, kişilere satılması durumunda açılan davanın hiçbir anlamı kalmayacaktır. Bu nedenle tedbirin verileceğini ümit ediyorum.
Old 14-01-2014, 10:53   #4
cmuk

Peki açılacak muvazaaya dayalı tapu iptal davasında sonuç kısmında tapunun iptali ile tekrar koca adına tescil mi yoksa 1/2 oranında müvekkil adına tescil mi istenecek ve dava harcı neye göre hesap edilecek, belirsiz alacak şeklinde açılabilir mi?
Old 14-01-2014, 11:28   #5
avrecepefe

Alıntı:
Yazan cmuk
Peki açılacak muvazaaya dayalı tapu iptal davasında sonuç kısmında tapunun iptali ile tekrar koca adına tescil mi yoksa 1/2 oranında müvekkil adına tescil mi istenecek ve dava harcı neye göre hesap edilecek, belirsiz alacak şeklinde açılabilir mi?
Sevgili Meslektaşım,
Bence açacağınız davada tapu kaydının 1/2 sinin müvekkiliniz adına tescilini isteyemezsiniz. Zira edinilmiş malların tasfiyesi sırasında malların aynı değil, bedellerinin yarısı üzerinde hak sahibi olabilirsiniz.(tasfiye alacaklarının nasıl hesaplanacağı ayrı bir konudur)Bu durumda genel mahkemelerde (asliye hukuk) muvazaa sebepli bir tapu iptali ve tescil talebinde bulunarak taşınmazın tekrar davalı koca adına tescilini isteyebilir, ayrıca aile mahkemesinde boşanma kararının kesinleşmesini beklemeden edinilmiş malların tasfiyesini talep edebilir, (önemli not: bu dava, boşanma kararının verilmesini ve kararın kesinleşmesini bekleyecektir)ya da TMK. madde 229'a dayanarak da (dükkanı muvazaalı devralan kişiye davayı ihbar ederek) haklarınızın sağlanmasını temin edebilirsiniz. Saygılarımla...
Old 14-01-2014, 11:30   #6
avrecepefe

Alıntı:
Yazan cmuk
Taşınmazın değeri uzmanların tespiti ile ortaya konulacağından davayı belirsiz olarak açabilirsiniz.
Old 14-01-2014, 11:40   #7
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan avrecepefe
Taşınmazın değeri uzmanların tespiti ile ortaya konulacağından davayı belirsiz olarak açabilirsiniz.
Dava, muvazaya dayalı tapu iptali ve tescili davası olacağından dava konusu gayrimenkulün davalı adına tesciline karar verilmesini talep etmelisiniz. Belirsiz alacak olarak açılamayacağı görüşündeyim.
Old 14-01-2014, 11:58   #8
cmuk

Satışı yapılan gayrimenkulün değeri yapılacak kesif ve bilirkişiler aracılığıyla tespitedileceğinden belirsiz alacak olarak açılması gerekir diye düşünüyorum. Ayrıca muvazaaya dayalı tapu iptali davasında taşınmazı alan kişiyi de davalı olarak göserecek miyiz, veya davayı ona ihbar edebilir miyiz? Onun eline de davetiye gitmesi olayların gelişimini hızlandıracaktır.
Old 14-01-2014, 12:16   #9
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan cmuk
Satışı yapılan gayrimenkulün değeri yapılacak kesif ve bilirkişiler aracılığıyla tespitedileceğinden belirsiz alacak olarak açılması gerekir diye düşünüyorum. Ayrıca muvazaaya dayalı tapu iptali davasında taşınmazı alan kişiyi de davalı olarak göserecek miyiz, veya davayı ona ihbar edebilir miyiz? Onun eline de davetiye gitmesi olayların gelişimini hızlandıracaktır.
Davayı ihbardan ziyade her ikisini de davalı göstermenizin uygun olacağını düşünüyorum.
Old 14-01-2014, 12:24   #10
avrecepefe

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
Davayı ihbardan ziyade her ikisini de davalı göstermenizin uygun olacağını düşünüyorum.

Üstadım,
ben tasfiye alacağı davasında (TMK 229) davanın 3. kişiye ihbarından bahsettim. Yoksa muvazaa sebepli iptal davasında elbetteki taşınmazı devralan 3. kişi davalı olarak gösterilmelidir.
Old 14-01-2014, 12:29   #11
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan avrecepefe
Üstadım,
ben tasfiye alacağı davasında (TMK 229) davanın 3. kişiye ihbarından bahsettim. Yoksa muvazaa sebepli iptal davasında elbetteki taşınmazı devralan 3. kişi davalı olarak gösterilmelidir.
Üstadım;
Ben de sayın cmuk'un sorusuna karşı o cevabı yazdım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi