Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sağlık nedeni ile iş akdinin feshi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-01-2014, 09:50   #1
İLKNUR SU

Varsayılan Sağlık nedeni ile iş akdinin feshi

Merhaba,

Kalp rahatsızlığı, astım hastalıkları vb. sağlık nedenlerinden dolayı ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz raporu alan çalışanların tazminat alarak işten ayrılma taleplerinde nasıl bir hukuki yol izlemek gerekir.

İş Kanunu 24/1 sağlık nedenleri sebebiyle iş akdinin feshi uygun mudur?

24. Maddede a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa yazıyor. İşin niteliğinin mi sağlık sorununa neden olduğu ve fesih hakkı doğduğunu mu kastediyor, yoksa işçinin hastalığının mı bu işte çalışmaktan dolayı sağlığı için tehlike arz ettiğini mi kastediyor?

Saygılarımla.
Old 13-01-2014, 10:12   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhaba,

Kalp rahatsızlığı, astım hastalıkları vb. sağlık nedenlerinden dolayı ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz raporu alan çalışanların tazminat alarak işten ayrılma taleplerinde nasıl bir hukuki yol izlemek gerekir.

İş Kanunu 24/1 sağlık nedenleri sebebiyle iş akdinin feshi uygun mudur?

24. Maddede a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa yazıyor. İşin niteliğinin mi sağlık sorununa neden olduğu ve fesih hakkı doğduğunu mu kastediyor, yoksa işçinin hastalığının mı bu işte çalışmaktan dolayı sağlığı için tehlike arz ettiğini mi kastediyor?

Saygılarımla.
Sayın İLKNUR SU;

Sunduğum bağlantıda paylaşılan karar ve görüşler, sorunuzun aydınlatılmasına katkı sağlayacaktır. bknz:http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=74459
Old 14-01-2014, 08:21   #3
İLKNUR SU

Sayın Engin Ekici,

Belirtmiş olduğunuz linkten karar ve yorumlara baktım.

Ancak işin niteliğinden kaynaklanan bir sorunun: (toz,boya,kurşun gibi kimyasallar) kişinin hastalığa tutulmasını ifade ettiğini düşünüyorum.

Yoksa çalışanın rahatsızlığı dolayısıyla (bir kalp rahatsızlığı, psikolojik rahatsızlıklar , bel fıtığı gibi) aslında işten kaynaklanmayan ancak işin ağır ve tehlikeli olmasından dolayı çalışanın sağlığı için risk oluşturabilecek durumun ortaya çıkması ve çalışanın da Md.24/1/a bendine göre haklı fesih hakkı doğurur mu?

Teşekkürler..
Old 14-01-2014, 13:31   #4
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan İLKNUR SU
Sayın Engin Ekici,

Belirtmiş olduğunuz linkten karar ve yorumlara baktım.

Ancak işin niteliğinden kaynaklanan bir sorunun: (toz,boya,kurşun gibi kimyasallar) kişinin hastalığa tutulmasını ifade ettiğini düşünüyorum.

Yoksa çalışanın rahatsızlığı dolayısıyla (bir kalp rahatsızlığı, psikolojik rahatsızlıklar , bel fıtığı gibi) aslında işten kaynaklanmayan ancak işin ağır ve tehlikeli olmasından dolayı çalışanın sağlığı için risk oluşturabilecek durumun ortaya çıkması ve çalışanın da Md.24/1/a bendine göre haklı fesih hakkı doğurur mu?

Teşekkürler..
Sayın Su;
Müvekkilinizin rahatsızlıkları meslek hastalığı olarak değerlendirilebilir kanısındayım. Bu durumun varlığında müvekkilinize malüliyet aylığı bağlanabilecektir. İlgili yönetmeliğe http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20130803-6.htm adresinden ulaşabilirsiniz. Buradaki yönetmelik ekinde meslek hastalığına giren durumların listesi mevcut. Eğer müvekkiliniz malüliyet aylığı alırsa 1475 sayılı İş Kanunu 14/4'e göre kıdem tazminatına hak kazanacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi