Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafik kazasından kaynaklı tazminat davasında görevli mahkeme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-10-2014, 13:43   #1
Av.mehmet.av

Önemli Trafik kazasından kaynaklı tazminat davasında görevli mahkeme

Merhabalar,
Trafik kazası sonucu oğullarını kaybeden müvekkiller için maddi ve manevi tazminat davası açacağım.
Maddi tazminat için hem sigorta şirketini hem de sürücüyü davalı göstereceğim. Yargıtay kararına göre sigortadan dolayı sigorta şirketine açılan davada görevli mahkeme ticaret mahkemesi. Benim sorum ise şu:
Sürücü olan gerçek kişiyi de davalı olarak gösterecek olmam ve sürücüden manevi tazminat da talep edecek olmam karşısında görevli mahkeme asliye hukuk mudur yoksa asliye ticaret mi?
Teşekkür ederim.
Old 29-10-2014, 16:58   #2
Av.Denizcan Sarıkaya

Meslektaşım uygulamayı nazara aldığımzıda görevsizlik kararı verilmesin istiyorsanız davanızı Asliye Ticaret Mahkemesinde açmanızı tavsiye ederim.

ZMMS' de manevi tazminat klozu var mı bilemiyorum.Eğer yoksa manevi tazminatı sürücüden yine aynı davada talep edin.
Old 30-10-2014, 16:37   #3
Av.mehmet.av

Üstadım paylaşım için teşekkür ederim. Acaba özellikle manevi tazminat açısından bu talebi de ticaret mahkemesinden istersem sadece bu talebim için görevsizlik verir mi?
Old 30-10-2014, 16:54   #4
siloos

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
Merhabalar,
Trafik kazası sonucu oğullarını kaybeden müvekkiller için maddi ve manevi tazminat davası açacağım.
Maddi tazminat için hem sigorta şirketini hem de sürücüyü davalı göstereceğim. Yargıtay kararına göre sigortadan dolayı sigorta şirketine açılan davada görevli mahkeme ticaret mahkemesi. Benim sorum ise şu:
Sürücü olan gerçek kişiyi de davalı olarak gösterecek olmam ve sürücüden manevi tazminat da talep edecek olmam karşısında görevli mahkeme asliye hukuk mudur yoksa asliye ticaret mi?
Teşekkür ederim.

sayın meslektaşım, benimde buna benzer 2 davam var. biri sonuçlandı biri derdest. aynı şekilde hem gerçek kişi hem de sigorta var ve ben her ikisini de 30 yıllık avukat büyüklerime danışarak asliye hukukta açtım. ikisinde de görev yönünden herhangi bir itiraz dahi gelmedi.
tabi yine de takdir sizin.
Old 30-10-2014, 17:33   #5
MAGİSTRA

Sayın SARIKAYA'ya katılıyorum. Bu konuda artık görev sorunu tam olmamakla birlikte çözüldü. Davanızı ATM de açmanızda fayda görüyorum manevi tazminat konusunuda aynı davada ZMMS yoksa sürücüden talep edebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi