Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira sözleşmesi dolmadan kaçan kiracı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-03-2011, 12:50   #1
Av.H.AtılAyaydın

Varsayılan Kira sözleşmesi dolmadan kaçan kiracı

Sayın meslektaşlarım , bu konunun daha öncesinde defalarca tartışıldığını biliyorum ancak gene de tam tatmin olmadığım bir konu var. Bu nedenle bu konuyu açtım. Şöyle ki;

Müvekkilin kiracısı hakkında ödenmeyen kiralarla ilgili örnek 13 gönderdik, tahliye talepli icra takibine itiraz edilmedi ancak 30 günlük süre de dolmadı, bu arada kiracı anahtarı teslim etmeden kiralananı boşalttı, icra takibinin kesinleşmesini bekleyip tahliye davası açmak ve karar almak 2-3 ayı bulacak. Biz kiralananın boş olduğunu icra kanalı ile veya mahkeme kanalı ile tespit ettirdiğimizde,bu durum kira sözleşmesinin kiracı tarafından tek taraflı fesh edildiği anlamına gelir mi gelmez mi? Bu tespit kararına dayanarak taşınmazı teslim aldığımızda , ileride kiracının "konut dokunulmazlığının ihlali" veya "hırsızlık" gibi suçlamaları ihtimaline karşı , elimizdeki tespit hükmü bizi kurtarır mı?

Saygılar
Old 04-03-2011, 14:14   #2
Admin

Sizin de belirttiğiniz gibi daha önce defalarca tartıştığımız bir konu ve ben de defalarca arz ettiğim görüşümü tekrar arz edeceğim:

Kiralananın boşaltılmış olması veya kiracı tarafından kullanılmıyor olması, kira sözleşmesinin sona erdiği anlamına gelmez. Kiralanın anahtarı kiracıda olduğu sürece zilyetliği de kiracıdadır ve kiralanını ne şekilde kullanacağı (veya kullanmayacağı!) kendisinin bileceği iştir. Bu nedenle de Mahkeme kararı ile kiralanın boş olduğunu tesbit ettirmeniz birşey ifade etmez, zira kiralayanın boş olması aktin sona erdiği veya zilyetliğin size geçtiği anlamına gelmez. Kiracı ev eşyalarını değiştireceği için, boya badana yapacağı için, yazlığa gittiği için, depo olarak kullanacağı için veya sadece keyfi öyle istediği için orayı boşaltmış olabilir. Eğer zilyetlik sizde değilse ve HUMK gereğince yazılı kira aktinin sonlandırıldığını yine yazılı şekilde ispat edemiyorsanız, kiracının şikayeti durumunda hukuki ve cezai sorumluluğunuz olacaktır.

Daha somut örnek verelim: Kiracı kiraları sözleşme gereğince kiralayanın banka hesabına yatırıyor ama kiralayan hesaptan parayı çekmiyor olsa, kiracı tesbit yaptırıp, "bakın kira sözleşmesi artık devam etmiyor, kiralayan benim yatırdığım paralara dokunmamış bile, demek ki ben sözleşme ile bağlı değilim!" diyebilir mi? Böyle bir savunma karşısında "sana ne kardeşim parayı ister şimdi çekerim, ister 15 yıl sonra çekerim mecurun zilyetliğini sana teslim etmişim, sözleşmeyi fesh etmemişiz, benim tasarrufumda olan bir konudan sana ne?" demez misiniz? İşte kiracıda "ama mecuru boşaltmışsın" dediğinizde aynı şeyi size diyebilir.

Bkz. aynı doğrultuda:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=55310
Old 04-03-2011, 14:58   #3
Av.H.AtılAyaydın

Yanıt için teşekkürler, hukuki prosedürü bilmekle beraber, somut olayda kiracı iyiniyetli değil, öyle olsaydı kiralananı boşaltma nedenini ve bunun geçici olduğunu müvekkile izah ederdi, kiracı ödenmemiş kira paralarına ilişkin ödeme emri eline geçtiğinde apar topar kiralananı boşaltarak kaçmıştır, tahliye prosedürü uzun süreceğinden, müvekkilin mağduriyetinin en aza indirilmesi için bir yol bulmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de müvekkili yanlış yönlendirmemek en başta gelen amacımız. Tekrar teşekkürler saygılar
Old 04-03-2011, 15:34   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.H.AtılAyaydın
Yanıt için teşekkürler, hukuki prosedürü bilmekle beraber, somut olayda kiracı iyiniyetli değil, öyle olsaydı kiralananı boşaltma nedenini ve bunun geçici olduğunu müvekkile izah ederdi, kiracı ödenmemiş kira paralarına ilişkin ödeme emri eline geçtiğinde apar topar kiralananı boşaltarak kaçmıştır, tahliye prosedürü uzun süreceğinden, müvekkilin mağduriyetinin en aza indirilmesi için bir yol bulmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de müvekkili yanlış yönlendirmemek en başta gelen amacımız. Tekrar teşekkürler saygılar

Sayın Admin'in isabetli yorumuna katılıyorum. Ayrıca ilk mesajınızda yazdığınız ihtimalleri değerlendirmek istiyorum.

1- İcra memuru ile eve hacze gittiniz. Kiracı evde yok, çilingirle kapıyı açtınız. İcra memuru haciz zaptına ne yazacaktır? "Haczi kabil mal bulunamamıştır" ısrar ettiniz ve "mecurun tamamen boş olduğu/tahliye edildiği görüldü" diye yazdı. Siz bu yazıyla ne yapacaksınız? Yine mahkemeye müracaatla "mecurun boşaltıldığı ama anahtarın teslim edilmediğini" iddia ederek, mahkemeden "karar" vermesini isteyeceksiniz.

2- Mahkeme kararıyla tespit yaptırmak. Birçok mahkeme "eda davası açma hakkı varken tespit istenemez" gerekçesiyle talebinizi red edecektir. Diyelim ki, tespit talebiniz kabul edildi. Yine mecura gideceksiniz, yukarıda yazdıklarım yaşanacaktır. Tespite giden mahkeme tahliyeye karar veremeyecğine göre, elinizdeki tespit tutanağı sadece mecurun "boş" olduğunu tespit edecektir. Tahliye için yine bir mahkeme kararına ihtiyaç duyacaksınız.

Bu nedenlerle, takip ettiğiniz yolun tek pratik ve yasal yol olduğunu düşünüyorum. Aksi takdirde,riskli yol/lar baş ağrıtabilir.
Old 04-03-2011, 17:52   #5
Av.H.AtılAyaydın

Suat bey söylediklerinize harfiyen katılıyorum, zaman ayırıp cevap verdiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim.Ancak sizin de bildiğiniz gibi , bazı müvekkillerin bunaltıcı baskıları neticesinde hukuki sınırlar içinde kalmak koşuluyla,istisnai yollar aramak zorunda kalıyoruz.Saygılar
Old 14-12-2011, 17:57   #6
AYBİKERKAL

Sayın meslektaşlarım tecrübelerinizle bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Site içerisinde anlatacağım somut olayla ilgili görüşleri araştırdım ama bulamadım.Bu konunun devamı şeklinde; ilgili somut olayda kiracı ile ev sahibi arasında yazılı bir sözleşme yok ve kiracı ne kadar kalacağını söylemeden ev sahibi ile anlaşarak evde yaşamaya başlamış ,üç ayın sonunda da anahtar teslim etmeden gitmiştir.Bu arada evde üç ay kadar hiç tanımadıkları bir kişi yaşamıştır.O da şu an gitmiş ve ev boştur.Ev sahibi ilk kiracısını gördüğünde anahtarını istemiş o da bir başkasına verdiğini söyleyerek oralı olmamıştır.Bu arada hiç kira ödememiştir.Ev sahibi ödenmeyen kiraları istemiyor.İstediği evini kullanmak ancak içeride kiracının bir adet çekyatı varmış.Bu durum da yukarıda bahsedildiği gibi sözlü de olsa kira akdinin varlığını kabul edip tahliye davası mı açmalıyız yoksa sadece mahkemeden evin boşaltılmış olduğunun tespitini isteyebilir miyiz? Şimdiden teşekkür ederim.
Old 14-12-2011, 18:13   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan karmasha
Sayın meslektaşlarım tecrübelerinizle bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Site içerisinde anlatacağım somut olayla ilgili görüşleri araştırdım ama bulamadım.Bu konunun devamı şeklinde; ilgili somut olayda kiracı ile ev sahibi arasında yazılı bir sözleşme yok ve kiracı ne kadar kalacağını söylemeden ev sahibi ile anlaşarak evde yaşamaya başlamış ,üç ayın sonunda da anahtar teslim etmeden gitmiştir.Bu arada evde üç ay kadar hiç tanımadıkları bir kişi yaşamıştır.O da şu an gitmiş ve ev boştur.Ev sahibi ilk kiracısını gördüğünde anahtarını istemiş o da bir başkasına verdiğini söyleyerek oralı olmamıştır.Bu arada hiç kira ödememiştir.Ev sahibi ödenmeyen kiraları istemiyor.İstediği evini kullanmak ancak içeride kiracının bir adet çekyatı varmış.Bu durum da yukarıda bahsedildiği gibi sözlü de olsa kira akdinin varlığını kabul edip tahliye davası mı açmalıyız yoksa sadece mahkemeden evin boşaltılmış olduğunun tespitini isteyebilir miyiz? Şimdiden teşekkür ederim.

60 gün geçmediyse 3091 S.K.; geçtiyse fuzuli işgal, derim. Kiracılığını tanırsanız, sorunu büyütürsünüz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi