Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kadin Kazancinin Koca Tarafindan Izinsizce Gaspedilmesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-07-2014, 15:51   #1
Konuk

Varsayılan Kadin Kazancinin Koca Tarafindan Izinsizce Gaspedilmesi

Ben eski eşim tarafından haberim olmadan yıllarca çok büyük maddi kayba uğratıldığımı öğrendim.Bu durum, mesleğimden çok özel sebeplerle istifa ettiğimin akabinde bana çalışmam için baskı yapmasından dolayı ,ondan boşanma kararı alıp, boşanmak istediğimi söyledikten sonra, boşanmanın gerçekleşebilmesi ve hak kaybına uğramamak için verdiğim mücadele sürecinde tarafımca anlaşıldı.Fakat bu durum eski eşim tarafımdan sürekli inkar edildi.Durumu açıklığa kavuşturacak banka hesaplarını çıkarması yönündeki talebim her defasında reddedildi.Boşanma kararımı verdikten sonra mevcut olan şeyleri ki asla benim yıllarca kazandığımla ölçülemeyecek kadar sınırlı var olan şeyleri kaptırmamak için verdiğim mücadele sonunda kendisini boşanmaya razı olmak ve olan şeylerden araba ,evdeki eşyalar hariç vermek zorunda bıraktım.Kendim mahkemeye hiç param olmadığı için başvuramadım.Kendisine mahkemeye başvurması yönündeki taleplerim sonuçsuz kaldı.Ki mahkemeye de tüm yaptıkları ortaya çıkmasın diye başvurmadı.Tam bu esnada mevcut olan şeyleri almamı sağlayacak bir fırsat elime geçti.Fakat o kadar çok yıpranmıştım ki bir an önce ondan kurtulmak için anlaşmalı olarak boşandım.Çünkü mahkemeye başvuracak maddi ve manevi gücüm yoktu.Bu fırsatla ondan boşanabildim. Bu durumu mahkemeye taşıyamayacak kadar (2 yıllık çok zor bir mücadele )yorgun olmam pek çok hakkımı kaybettirdi.Eski eşimin benim haberim olmadan yıllarca maaşımı abisinin kredi borçlarına harcaması,toplu bir paramızla dükkan alması ve abisinin üzerine tapulaması(benden habersiz) bunlar hırsızlık sayılmaz mı?Cezası nedir?Konuyu özetlemeye çalıştım.Özetle, burada yazdıklarımla anlaşılamayacak kadar maddi ve manevi anlamda haksızlığa uğradım.Bu şimdi de çocuğumu gösterilmeyerek ve başka şekillerde yapılıyor.Bu yapılanlar ve burada yazmadığım ve yazmaya utandığım gerçekten iki senelik boşanma mücadele sürecinde o sırada çok aciz ,savunmasız ve kimsesiz bir insana yapılamayacak aşağılama,şiddete maruz kaldım.Ben bu yapılanları hakkedecek bir şey yapmadım.Hazmedemiyorum, hissettiklerim dayanılacak gibi değil.Yol gösterir misiniz?Çok yıprandım mahkemede lehime bir sonuç çıkmamamısını kaldırabilecek durumda değilim.Haklıyım,mağdurum,kazanmak istiyorum.
Old 06-07-2014, 15:21   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımıcı,

Boşanma sebebi ile uğranılan zararlar için tazminat istemi,(eger feragat edilmemiş ise)boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 1 yıl sonra zamanaşımına uğrar.

Fakat dava konusu boşanmaya bağlı değil de genel alacak olur ise burada daha uzun zamanaşımı uygulanacaktır.

Yine katkı payı/katılım alacağı bakımından da inceleme uygun olacaktır.

Tüm hukuki girişimler için dava koşullarının olup olmadığı,boşanma protokolünde bunu önleyen feragat bulunup bulunmadığı incelendikten sonra kararınızı vermeniz, ve her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi