Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ücretsiz izin süresi içerisinde işçinin haklı nedenle fesih talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-02-2012, 11:15   #1
yılmazkan

Varsayılan Ücretsiz izin süresi içerisinde işçinin haklı nedenle fesih talebi

Açmayı düşündüğüm bşr dava ile ilgili olarak değerli meslektaşlarımın fikrini almak istiyorum. Olayımız şöyle:
-Müvekkilim otel işçisi ve şuan otel kapalı olduğu için kasım ayından bu yana ücretsiz izinde. Burada uygulama bu yönde turizm sezonu kapandığı zaman işçilere ücretsiz izin talebi imzalatılarak, sözleşme bir anlamda askıya alınır.
- Müvekkilim, çalıştığı süre boyunca fazla mesailer yapmış, resmi tatillerde çalışmıştır. Bu hakları kendisine ödenmemiştir.
- Müvekkilim şimdi işten ayrılmak istiyor. Ancak kıdem tazminatını da almak istiyor. Fazla mesai ve resmi tatil alacaklarımız olduğu için haklı nedenle fesih hakkımız var.
- Aklıma takılan nokta şu; ücretsiz izinde olduğumuz halde yukarıda belirttiğim alacaklarımıza dayanarak fesih hakkımızı kullanabilir miyiz? Yoksa izinde olduğumuz için kullanamaz mıyız? Bana göre 4857 İş Kanunu 24/2-e hükmü açık ve feshedebiliriz, ancak yine de fikirlerinizi almak istiyorum.
Old 03-02-2012, 11:30   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Açmayı düşündüğüm bşr dava ile ilgili olarak değerli meslektaşlarımın fikrini almak istiyorum. Olayımız şöyle:
-Müvekkilim otel işçisi ve şuan otel kapalı olduğu için kasım ayından bu yana ücretsiz izinde. Burada uygulama bu yönde turizm sezonu kapandığı zaman işçilere ücretsiz izin talebi imzalatılarak, sözleşme bir anlamda askıya alınır.
- Müvekkilim, çalıştığı süre boyunca fazla mesailer yapmış, resmi tatillerde çalışmıştır. Bu hakları kendisine ödenmemiştir.
- Müvekkilim şimdi işten ayrılmak istiyor. Ancak kıdem tazminatını da almak istiyor. Fazla mesai ve resmi tatil alacaklarımız olduğu için haklı nedenle fesih hakkımız var.
- Aklıma takılan nokta şu; ücretsiz izinde olduğumuz halde yukarıda belirttiğim alacaklarımıza dayanarak fesih hakkımızı kullanabilir miyiz? Yoksa izinde olduğumuz için kullanamaz mıyız? Bana göre 4857 İş Kanunu 24/2-e hükmü açık ve feshedebiliriz, ancak yine de fikirlerinizi almak istiyorum.
Sayın yılmazkan;

İşçinin, atıfta bulunduğunuz yasa hükmü gereği olarak, -ücretsiz izin süresi içinde bulunsa dahi- haklı nedenle iş akdini feshetmesinde bir sakınca olmadığı kanaatindeyim.

Saygılarımla..
Old 03-02-2012, 11:36   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan yılmazkan

Üstad Ekici ile aynı düşünceyi paylaşıyorum. Ancak siz taraflar arasındaki sözleşmenin niteliği (mevsimlik iş sözleşmesi olabilir kanısıyla-mevsimlik iş sözleşmelerinde izin ücreti hakkı doğmaz 53/3-) ve imza edilen belgenin içeriğini tam olarak öğrenin derim ben

T.C.

YARGITAY

9. HUKUK DAİRESİ

E. 2004/7127

K. 2004/25124

T. 8.11.2004

• İŞÇİNİN RIZASI VE YAZILI MUVAFAKATİ OLMADAN İŞVERENCE ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILMASI ( Eylemli Fesih Niteliği - İşçinin İhbar Tazminatına Hak Kazanması )

• İHBAR VE KIDEM TAZMİNATI TALEBİ ( İşçinin Rızası ve Yazılı Muvafakati Olmadan İşverence Ücretsiz İzne Çıkarılmasının Eylemli Fesih Niteliği )

• EYLEMLİ FESİH NİTELİĞİ ( İşçinin Rızası ve Yazılı Muvafakati Olmadan İşverence Ücretsiz İzne Çıkarılaması - İhbar ve Kıdem Tazminatı Talebinin Kabulü Gereği )

• ÜCRETSİZ İZNE RIZASI DIŞINDA ÇIKARILAN İŞÇİ ( İş Akdinin Eylemli Olarak Feshedilmiş Sayılacağı - İhbar Tazminatına Hükmedilmesi Gereği )

1475/m.13,14

ÖZET : Davacı işçinin rızası ve yazılı muvafakatı bulunmadan işverence davacının tek taraflı ücretsiz izne çıkarılması eylemli bir fesih olup, dairemizin yerleşik içtihatlarına göre bu durum davacı işçi açısından iş aktinin haksız feshi halini oluşturur ve işçi ihbar tazminatına da hak kazanır.

DAVA : Davacı, ihbar ve kıdem tazminatının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır.

Hüküm süresi içinde taraflar avukatlarınca temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

KARAR : 1. Dosyadaki yazılara toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davalının tüm temyiz itirazları yerinde değildir.

2. Davacının temyizine gelince;

Davalı işverenin davacı ile birlikte bir kısım çalışanları ücretsiz izne çıkardığı sabittir. Esasen bu olgu mahkeme kararının gerekçesinde de kabul edilmiştir. İşveren davacının rızası ile ücretsiz izne çıkarıldığını iddia etmiş ise de bu konuda dosyaya bir delil ibraz etmemiştir. Davacı işçinin rızası ve yazılı muvafakatı bulunmadan işverence davacının tek taraflı ücretsiz izne çıkarılması eylemli bir fesih olup, dairemizin yerleşik içtihatlarına göre bu durum davacı işçi açısından iş aktinin haksız fesih halini oluşturur ve işçi ihbar tazminatına da hak kazanır.

Açıklanan nedenlerle davacı yararına ihbar tazminatının hüküm altına alınması gerekirken, mahkemece bu isteğin reddedilmesi hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 8.11.2004 gününde oybirliği ile karar verildi.
Old 03-02-2012, 11:58   #4
yılmazkan

Yazılı sözleşmeleri yok ancak 9 yıldır çalışmakta ve her sezon sonunda ücretsiz izne gönderilmiş. Yıllık izin talep etmeyi düşünmüyoruz zaten. İlginiz ve alakanız için teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi