Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hizmet Tespiti Davası sonucunda hükmolunan Vekalet Ücretinin İcraya Konmasından sonra verilen bozma kararı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-07-2012, 00:30   #1
oguzhand0

Mutlu Hizmet Tespiti Davası sonucunda hükmolunan Vekalet Ücretinin İcraya Konmasından sonra verilen bozma kararı

Değerli meslektaşlarım konu başlığını yazarken bir hayli güldüm. Üstelik konu bu kadar da değil... Şöyle anlatayım...

SGK' ya karşı açtığımız hizmet davası kabul edildi. Kurum kararı temyiz etti ve de biz bu esnada kararda hükmolunan vekalet ücreti ve yargılama giderlerini ilamlı icraya konu ettik...

Dosya Yargıtay' dan bozularak geldi. Yeni karar kısmi kabul kısmi red oldu. 2 tarafa da vekalet ücreti verildi. Yapılan 2. yargılamada da ekstra yargılama giderleri ödedik. Yargılama giderlerinin tamamı da kuruma yüklendi...

Ve şu an öğrendim ki 2. karar onanmış...

Yeni kararı ilamlı icraya koysam derdestlik olur düşüncesindeyim. Aklıma gelen en pratik yol borcu yeniden hesaplayıp bu borç üzerinden önceki icra takip dosyasında kuruma bakiye borç müzekkeresi göndermek.

Bu fikrim hakkında görüşlerinizi ve şahsi fikirlerinizi beklemekteyim.

Saygılarımla
Old 16-07-2012, 07:54   #2
Av.Evran KIRMIZI

SGK vekalet ücreti ve masrafları dilekçe ile de ödüyor. Davalı İl Müdürlüğü'ne hitaben bir dilekçe yazıp, karar örneği ile birlikte TC numaranız, banka IBAN numaranızı belirtip ödeme talep edebilirsiniz.
Old 16-07-2012, 09:05   #3
oguzhand0

Sayın Evren KIRMIZI;

Lakin ben ilamı icraya koydum ve icradan yapmak istiyorum tahsilatımı.
Old 16-07-2012, 14:30   #4
Av.Evran KIRMIZI

Sayın Oğuzhan Dayar, ilamı icraya koyduğunuzun ve icradan tahsilat yapmak istediğinizin farkındayım. SGK normalde kesinleşmemiş tespit hükümlerini uygulamıyor. Dolayısıyla ferileri için de erken icra takibi başlatmışsınız. Burada "hizmet tespit davaları kesinleşmeye tabi midir?" şeklinde yeni bir tartışma başlatmak istemem. Ama söylediğiniz muhtıra gönderme bana pek mantıklı gelmedi. Çünkü takip talebinizde yer almayan (talebinize dayanak ilk ilamda yer almayan) bir alacak kalemini, muhtemelen takip çıkışını da yükseltecek şekilde muhtıra ile istemektesiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi