Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

faile yardım etme - suçluyu kaçırma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-12-2008, 13:27   #1
Aybüke Kağan

Varsayılan faile yardım etme - suçluyu kaçırma

Bir grup genç (5 kişiden oluşan) , araba kiralayarak tatil için yola çıkarlar.Bunlardan ikisi sabıkalıdır . Yolda sabıkalılardan biri hırsızlık yapar arabaya binip yola devam ederler.Sabıkasız olanlar hırsızlık yapılmasına karşı çıktığında tehdit edilir ve yaralanır. İkinci mola yerinde yine bir hırsızlık yapılır ve hırsızlığı yapan A, arabaya binerken vatandaş ve jandarma takibe geçer.Arabayı kullanan B'ye defalarca durması söylendiği hale durmaz ve ilerde hız nedeniyle kaza yaparak durur.Hırsızlık,evlerden yapılmış ve küçük miktarda para alınmış.

Şu anda bu 5 kişi hırsızlık nedeniyle dört aydır tutuklu.

Sabıkasız olan kişilerin bu araçla yola çıkarken amaçları tatildir.
Bu üç kişi yardım etmeden dolayı mahkumiyet alır mı?
Yoksa onların durumunu suçluyu kaçırmak ve suçu ve suçluyu makamlara bildirmemek olarak mı değerlendirilmelidir? Tahliye olmaları için nasıl bir savunma yapmalıyız?
Old 26-12-2008, 17:43   #2
Kayabey

Varsayılan Suça yardım

Tehdit altında kalan diğer üç kişi tehditin kalktığı (ilk fırsatta) güvenlik güçlerine haber vermeleri gerekir. Kazadan önce olayı güvenlik güçlerine bildirmeye fırsat bulmuşlarsa ve bildirmemişlerse işleri zor. Ancak diğer sabıkalı ve hırsızlık yapanların beyanları da önemli,ayrıca beyanları çelişmemeli ve birbirini destekler nitelikte olmalı. Hırsızlık yapılırken gören tanık var mı? Dosyadaki bilgi ve belgeler de önemlidir.
Old 26-12-2008, 21:31   #3
Murat Özyılmaz

Kişilerin yoğun yani güvenlik birimlerine haber vermeyi engelleyici nitelikte tehdit altında olmaları ve bunun kendi aralarındaki tutarlı ifadeleriyle sabit olması gerekir diye düşünüyorum.TCk madde 28
Old 27-12-2008, 13:09   #4
Aybüke Kağan

hırsızlığı bir kişi yapmış.Ancak araçtan inerken ben tuvalete gidip geleceğim bekleyin demiştir.İfadeler bu şekilde fakat hırsızlık yapmıştır.Olay terinde görülmüş ve kovalamaca başlamış.Daha sonra hırsızlığı yapan kişi, 4 kişinin beklediği araca binmiş ve kaçarken yakalanmışlar.Aracı kullanan kişiye defalarca durması söylenmiş fakat durmamış.Kazadan sonra iki kişi araçtan inerek kaçmış,diğer üç kişi teslim olmuşlardır.İki sabıkalı daha sonra yakalanmıştır.
Old 27-12-2008, 17:37   #5
Murat Özyılmaz

burada fikrimce suça katılma yardım ve yataklık kastı bulunmamaktadır.pek sorun yok gibi
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi