Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sigorta Şirketi sürücü değişikliği iddiası ile hasar dosyasını reddetmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-06-2022, 23:29   #1
Av.ElifAktasyaka

Varsayılan Sigorta Şirketi sürücü değişikliği iddiası ile hasar dosyasını reddetmesi

Saygıdeğer Meslektaşlarım Merhabalar,

Müvekkil’in oğlu kız arkadaşı ile birlikteyken araç kızın sevk ve idaresindeyken yaralamalı trafik kazası gerçekleşiyor. Kusurun tamamen bizde olduğu tutanak altına alınıyor. Müvekkilin aracı 2022 model olup yalnızca 2 ay önce alınmıştır. Aracın fatura bedeli 750 bin ve hasar 350 bin. Şu anki rayiç bedeli de 800 bin civarı. Kendi kaskomuza başvuru yapıyoruz. Sigorta şirketi öncelikle pert yolunda ödeme yapacaklarını iletiyor, sonra dosyaya müfettiş atanıyor ve müfettiş raporunda kaza anında sürücü değişikliği yapıldığı bu sebeple hasar dosyasına ödeme yapılamayacağı yönünde dosyaya rapor sunuyor ve hasar dosyamız teminat dışı olması sebebi ile reddediliyor. Müfettiş yönlendirici sorular ile “karı koca kaza yapmış, adamın sevk ve idaresndeyken, gördünüz değil mi” şeklinde bu yönde bir kanaat getiriyor. Sorum şu; aracın hasar değeri oldukça yüksek ama Perte çıkma hususunda dava açarken neyi talep etmem gerektiğine karar veremedim. Pert değil hasarın ödenmesine karar verilirse bir hak kaybı yaşanmasın istiyorum. Ve buradaki görevli mahkeme tüketici mi asliye ticaret mahkemesi mi? Ben serviste zarar tespit edildi ancak hasar tespiti için bir dava açmam gerekir mi öncesinde? Araç hala yetkili servisin Pert araç bölümünde. Yetkili servis aracın ordan alınmasını talep ettiğinde nasıl ve nereye almalıyım, bununla ilgili bana fatura edilecek bir bedel olursa sigorta şirketinden talep edebilir miyim? Şimdiden teşekkürler.
Old 17-06-2022, 10:05   #2
av.enesteper

Alıntı:
Yazan Av.ElifAktasyaka
Saygıdeğer Meslektaşlarım Merhabalar,

Müvekkil’in oğlu kız arkadaşı ile birlikteyken araç kızın sevk ve idaresindeyken yaralamalı trafik kazası gerçekleşiyor. Kusurun tamamen bizde olduğu tutanak altına alınıyor. Müvekkilin aracı 2022 model olup yalnızca 2 ay önce alınmıştır. Aracın fatura bedeli 750 bin ve hasar 350 bin. Şu anki rayiç bedeli de 800 bin civarı. Kendi kaskomuza başvuru yapıyoruz. Sigorta şirketi öncelikle pert yolunda ödeme yapacaklarını iletiyor, sonra dosyaya müfettiş atanıyor ve müfettiş raporunda kaza anında sürücü değişikliği yapıldığı bu sebeple hasar dosyasına ödeme yapılamayacağı yönünde dosyaya rapor sunuyor ve hasar dosyamız teminat dışı olması sebebi ile reddediliyor. Müfettiş yönlendirici sorular ile “karı koca kaza yapmış, adamın sevk ve idaresndeyken, gördünüz değil mi” şeklinde bu yönde bir kanaat getiriyor. Sorum şu; aracın hasar değeri oldukça yüksek ama Perte çıkma hususunda dava açarken neyi talep etmem gerektiğine karar veremedim. Pert değil hasarın ödenmesine karar verilirse bir hak kaybı yaşanmasın istiyorum. Ve buradaki görevli mahkeme tüketici mi asliye ticaret mahkemesi mi? Ben serviste zarar tespit edildi ancak hasar tespiti için bir dava açmam gerekir mi öncesinde? Araç hala yetkili servisin Pert araç bölümünde. Yetkili servis aracın ordan alınmasını talep ettiğinde nasıl ve nereye almalıyım, bununla ilgili bana fatura edilecek bir bedel olursa sigorta şirketinden talep edebilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

Merhabalar meslektaşım öncelikle böyle dosyalarda aracın kaza sonrasındaki durumunun tam olarak tespit edilemesi ve bu konuda elde somut bir verinin olması adına delil tespiti yaptırılmasının önemli olduğunu düşünüyorum.

Davadaki talebiniz açısından ise öncelikle aracın durumunun belirlenmesi araç pert olarak kabul edilecekse aracın perte çıkmasından kaynaklanan tazminatı (Pert-Total) eğer araç yapılan inceleme sonucunda pert olarak kabul edilmeyecek ise hasar bedelinin tazmini talep etmenizin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum meslektaşım.

Davanızı anladığım kadarıyla kasko poliçesinden kaynaklı olarak sigorta şirketine karşı açacaksınız.Bu durumda 6502 sayılı TKHK'nun 3. maddesi uyarınca tüketici işlemi olarak kabul edildiği tüketici mahkemesi görevlidir. (Yargıtay 17. Hukuk Daireisi 2015/11919 Esas, 2015/10599 Karar, Yargıtay 17. Hukuk Daireisi 2016/18238 Esas, 2017/9723 Karar, Gaziantep BAM 17. Hukuk Dairesi 2021/1173 Esas, 2021/2035 Karar)

Yetkili servis aracın orada durması nedeniyle sizden bir ücret talep ederse ve bu işlemlerden kaynaklı başkaca ödediğiniz ücret var ise (örn çekici) bu ücretleri sigorta şirketinden talep edebileceğini düşünüyorum meslektaşım. Nitekim, Yargıtay 17. Hukuk Dairesi 2019/ 5821 Esas, 2020 / 3897 Karar sayılı ilamı ile birlikte park ücretine hükmeden yerel mahkeme ilamını onamıştır.

Aracın nereye çekilmesi konusunda ise maalesef bir bilgim yok ama depo gibi yere çektirip yukarıdaki karar doğrultusunda masrafını sigorta şirketinden poliçe kapsamında talep edebileceğiniz kaanatimdeyim meslektaşım.

Umarım yardımcı olmuşumdur meslektaşım. İyi çalışmalar diliyorum.

Site Mesajı: Bu mesaj size yararlı oldu mu? Sağ alt köşedeki TEŞEKKÜR bağlantısına tıklayarak yazan üyemize teşekkür etmeyi lütfen unutmayınız. (Lütfen teşekkürünüzü konuya yeni bir cevap ekleyerek DEĞİL, teşekkür bağlantısına tıklayarak iletiniz!)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi