Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tedbir nafakası için icra takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-06-2022, 10:44   #1
Av.R

Varsayılan Tedbir nafakası için icra takibi

Sayın Meslektaşlarım merhabalar.

Adli yardımdan gelen boşanma dava dosyasında hakim ara karar ile müvekkilim lehine dava tarihi olan 08/2021'den başlayarak aylık 1.000 TL tedbir nafakasına hükmetti.

Daha önce hiç nafaka takibi yapmadım. Dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?

Zannediyorum ara karar olduğundan ilamsız takip başlatmak gerekiyor.

Bir de meslektaşlarım boşanma davası için adli yardımdan faydalanan müvekkil, bu icra takibi ile başlangıçta 10.000 TL ve devamında her ay 1.000 TL tedbir nafakası alacak. Bu doğrultuda artık adli yardımdan faydalanabilmesi sizce mümkün mü? Adli yardım bürosundan ek görevlendirme talep etmeli miyim?

Son olarak adli yardım talepli yani masraf ödemeksizin icra takibi başlamanın prosedürü hakkında bilginiz varsa bilgi vermenizi rica ederim.

Teşekkürler.
Old 12-06-2022, 17:06   #2
av.buğra

İnceleme

ara karara dayalıilamsız icra takibi yapmanız gerekiyor, adli yardım talebini de icra hukuk mahk.den talep etmeniz gerekir.
Old 13-06-2022, 10:20   #3
drako

Adli yardımdan gelen dosyada nafakaya ilişkin talepte bulunamazsınız. İlgili kişinin tekrar adli yardıma başvurup avukatın tayini istemesi gerekmekte.
Old 16-06-2022, 10:55   #4
a.grl

Merhaba meslektaşım,

Öncelikle adli yardımdan gelen boşanma davası sonrası açılacak olan icra takibi için barodan ek görevlendirme talep etmeniz ve görevlendirilmeniz gerekiyor. Zira sizin görevlendirmeniz yalnızca boşanma davasına yönelik olup harici bir işlem yapmanız mümkün değil.
Müvekkilinizin icra dosyasında yapılacak olan harç ve masrafları karşılama imkanı yoksa İcra İflas Kanunu 15.maddenin 2.fıkrası ve HMK 336.madde kapsamında İcra Hukuk Mahkemesinden icra dosyasına yönelik adli yardım talebinde bulunmanız gerekiyor.
Yakın zamanda bende aynı durumla karşılaştım ve prosedür çok bilinmediğinden biraz uğraştırdı beni. Size de yol göstermesi açısından kendi takip ettiğim yolu anlatayım.
Müvekkilinizin icra takibinde yapacağı harç ve masraflardan muaf olabilmesi için ilk olarak icra takibinin açılması ve esas alması gerekiyor. Çünkü tevzide adli yardım istenecek icra dosyasının seçilmesi zorunlu ve o olmadan işlem yapmıyorlar. Ben kendi dosyamda, icra takibini hazırladım ve icra müdürü ile konuşarak adli yardımdan atandığımı, icra dosyasında adli yardım kararı alınması için icra takibinin esas numarası alması gerektiğini, harçların adli yardım kararı verilene kadar alınmamasını talep ettim. İcra müdürleri genelde bu gibi durumlarla çok karşılaşmadığından harç alınması gerektiğini belirtiyorlar, bu durum sizin ikna kabiliyetinize kalıyor maalesef. İcra takibiniz esas aldıktan sonra adli yardım talepli dava dilekçenizde icra dosya numaranızı belirterek ve müvekkilinizin durumunun olmadığı ilgili belgeleri dilekçeniz ekine koyarak dava açabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi