Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yardım Nafakasında Davalının Ödemeyi Kabul Ettiğinden Daha Aşağı Bir Nafakaya Hükmedilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-06-2022, 21:24   #1
Avukat2090

Varsayılan Yardım Nafakasında Davalının Ödemeyi Kabul Ettiğinden Daha Aşağı Bir Nafakaya Hükmedilmesi

Meslektaşlarım merhaba,

Özel üniversitede okuyan ve çalışmayan bir müvekkilim için, babasının ödediği 700 TL yardım nafakasının arttırılması amacıyla dava açtık. Dava sürecinde ön inceleme aşamasından sonra celse arasında tarafımıza davalı 1000 TL yardım nafakası ödemeyi teklif etti ama müvekkilim kabul etmedi. Sulh teklifinden sonraki ilk celsede bu durum davalı avukatı tarafından “müvekkilim 1000 TL ödemeyi kabul etmektedir” (bizim tarafımızdan da “müvekkilim 1000 TL yardım nafakasını kabul etmemiştir, 1100 TL istemiştir ama davalı kabul etmemiştir”) şeklinde de tutanağa geçirtildi. Karar duruşmasında hakim nafakayı hiç arttırmaksızın 700 TL olarak devamına ve davamızın reddine karar verdi. Burada hakimin davalının ödemeyi kabul ettiği rakamı dahi dikkate almaksızın karar vermesi sizce adil bir sonuç mu? En azından kanaatimce hakimin davalının ödemeyi kabul ettiği bedel oranında ödeme gücünün mevcut olduğunu düşünerek o bedele hükmetmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Gerekçeli karar yazıldıktan sonra istinafa başvursak lehe bir karar alabilir miyiz? Değerli görüşlerinize ihtiyacım var. Çok teşekkürler.
Old 08-06-2022, 07:45   #2
Yücel Kocabaş

Sözlü kabul beyanının geçerli olabilmesi için , davalı vekilinin beyanının okunup imzalandığının tutanakta gösterilmesi gerekir.(HMK m.154/3-ç) Beyan usulüne uygun alınmış ise, kabul kesin hüküm gibi hukuki sonuç doğuracağından (HMK m. 311) hakimin kabul beyanına göre karar vermesi gerekirdi.

Kabul beyanı dikkate alınmasa dahi ; aşağıdaki yargıtay kararında ifade edildiği gibi, ÜFE endeksindeki orana göre arttırım yapılmalı idi.

"...nafaka alacaklısı davacının ihtiyaçları ile nafaka yükümlüsü davalının gelir durumunda, nafakanın takdir edildiği tarihe göre olağanüstü bir değişiklik olmadığı takdirde; yoksulluk nafakası TÜİK’in yayınladığı ÜFE oranında artırılmalı ve böylece taraflar arasında önceki nafaka takdirinde sağlanan denge korunmalıdır."
(Yargıtay 2. HD.28.6.2022 T.2021/4645 E.2021/5308 K.)

Old 10-06-2022, 15:18   #3
Avukat2090

Üstadım duruşma sırasında kabul beyanı sadece tutanağa geçirildi ve ön inceleme duruşması olmadığı için imzalanmadı. Bu şekilde tutanakta açıkça davalı tarafından kabul edilen miktarı gösteren beyanı kabul beyanı olarak değerlendiremez miyiz?

Dava başında biz davayı açarken nafaka 400 TL idi bu arada, ben soruda bunu belirtmemişim. Ön inceleme duruşmasından önce davalı bu miktarı 700’e çıkarmıştı. Üfe oranında artış yapılmış diye dikkate almış olabilir mi hakim bu hususu sizce? İstinafa gidelim mi yine de, fikriniz nedir bu konuda?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi