Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Enteresan Bir Boşanma davası Kararı...Yorumlarınız???

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-08-2012, 14:39   #1
hera2274

Varsayılan Enteresan Bir Boşanma davası Kararı...Yorumlarınız???

Merhaba Sayın Meslektaşlar...Belki karar bana enteresan geldi ama sizlerle de paylaşıp yorumunuzu almak istedim. Açmış olduğumuz boşanma davası ile nafaka ve maddi-manevi tazminat taleplerimiz vardı. Karşı taraf da karşı dava açmak sureti ile boşanma ve maddi-manevi tazminat talebinde bulundu. Dava devam ederken müvekkilim lehine tedbir nafakasına hükmedildi. Dosya karara çıktığında karşı tarafın tazminat taleplerinin reddine, tarafların boşanmasına, lehimize maddi manevi tazminata hükmedildi ancak tedbir nafakasının yoksulluk nafakasına çevrilmesine yer olmadığına karar verildi. Her iki taraf maddi manevi tazminat yönünden kararı temyiz ettik. Biz ayrıca da nafaka yönünden temyiz ettik. Merak ettiğim böyle bir durumda sadece boşanma yönünden kararı kesinleştirirsek tedbir nafakası yönünden temyiz etmiş olsak da nafakanın işlemesi durur mu acaba..Kafam biraz karıştı..Yardımcı olursanız sevinirim.Herkese iyi çalışmalar.
Old 13-08-2012, 14:58   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hera2274
Merhaba Sayın Meslektaşlar...Belki karar bana enteresan geldi ama sizlerle de paylaşıp yorumunuzu almak istedim. Açmış olduğumuz boşanma davası ile nafaka ve maddi-manevi tazminat taleplerimiz vardı. Karşı taraf da karşı dava açmak sureti ile boşanma ve maddi-manevi tazminat talebinde bulundu. Dava devam ederken müvekkilim lehine tedbir nafakasına hükmedildi. Dosya karara çıktığında karşı tarafın tazminat taleplerinin reddine, tarafların boşanmasına, lehimize maddi manevi tazminata hükmedildi ancak tedbir nafakasının yoksulluk nafakasına çevrilmesine yer olmadığına karar verildi. Her iki taraf maddi manevi tazminat yönünden kararı temyiz ettik. Biz ayrıca da nafaka yönünden temyiz ettik. Merak ettiğim böyle bir durumda sadece boşanma yönünden kararı kesinleştirirsek tedbir nafakası yönünden temyiz etmiş olsak da nafakanın işlemesi durur mu acaba..Kafam biraz karıştı..Yardımcı olursanız sevinirim.Herkese iyi çalışmalar.

"Tedbir nafakası" boşanma kararının kesinleşmesiyle, kalkar. Ortada karışık bir durum yok.
Old 13-08-2012, 17:26   #3
fgucan

Kararda boşanma davası kesinleşinceye kadar denildiğini düşünüyorum. Bu durumda boşanma kesinleştiği zaman kendiliğinden nafakaya ilişkin hüküm işlerlik kazanır.
Old 13-08-2012, 17:29   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan fgucan
Kararda boşanma davası kesinleşinceye kadar denildiğini düşünüyorum. Bu durumda boşanma kesinleştiği zaman kendiliğinden nafakaya ilişkin hüküm işlerlik kazanır.

"İşlerlik kazanır" ifadesini tam olarak anlamadım. Yani, "nafaka işelemeye başlar" mı demek istiyorsunuz?
Old 13-08-2012, 17:37   #5
fgucan

hayır işlerlik kazanır ifadesi, hükümde devamına karar verdiyse artık yoksulluk nafakası olarak devam eder, sona ermesine karar verdiyse sona ere anlamında kullanıldı.
Old 13-08-2012, 17:39   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan fgucan
hayır işlerlik kazanır ifadesi, hükümde devamına karar verdiyse artık yoksulluk nafakası olarak devam eder, sona ermesine karar verdiyse sona ere anlamında kullanıldı.

Hükümde "yoksulluk nafakası" ifadesi yer almazsa(ki soruda açıkça böyle olduğu yazılıdır); "devamına" denilmesi, "yoksulluk nafakası" olarak devam edeceğini göstermez.
Old 13-08-2012, 18:32   #7
asgokgoz

Boşanma davası kesinleştiğinde tedbir nafakası sonlanır .Siz boşanmayı tazminatları v.s. yönden temyiz ettiğinizde boşanma kesinleşmediği için nafaka devam eder.Bu arada nafaka talebinizide boşanma ile birlikte temyiz edersiniz
Old 14-08-2012, 00:43   #8
Hak ve Nisfet

Alıntı:
Merak ettiğim böyle bir durumda sadece boşanma yönünden kararı kesinleştirirsek tedbir nafakası yönünden temyiz etmiş olsak da nafakanın işlemesi durur mu acaba..
Tedbir nafakası karar kesinleşinceye kadar devam eder. Sadece boşanma yönünden karar temyiz edilmeyerek kesinleşse bile, nafaka yönünden temyiz ettiğiniz takdirde, tedbir nafakası karar kesinleşinceye kadar işlemeye devam edecektir kanaatindeyim.
Old 17-08-2012, 16:00   #9
hera2274

Cevaplari icin tum meslektaslara tesekkur ederim..ancak sanirim sadece "hak ve nisfet" arkadasimizin cevabi soruma cevap olmus..cevap olumlu oldugu icin degil tabiki) ancak onun cevabi da anladigim kadari ile yoruma dayali..bu nedenle tekrar soruyorum "yoksulluk nafakasi olarak devamina yer olmadigina" seklindeki kararda nafaka temyiz edilip bosanma temyiz edilmez ve kesinlestirilirse tedbir nafakasi kesilirmi??
Old 17-08-2012, 16:16   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hera2274
Cevaplari icin tum meslektaslara tesekkur ederim..ancak sanirim sadece "hak ve nisfet" arkadasimizin cevabi soruma cevap olmus..cevap olumlu oldugu icin degil tabiki) ancak onun cevabi da anladigim kadari ile yoruma dayali..bu nedenle tekrar soruyorum "yoksulluk nafakasi olarak devamina yer olmadigina" seklindeki kararda nafaka temyiz edilip bosanma temyiz edilmez ve kesinlestirilirse tedbir nafakasi kesilirmi??

Sorunuza gerekli cevabı verdim. Cevabı sizin beğenmemeniz, yanlış olduğunu göstermez.

"Yoksulluk nafakası" başka şey "tedbir nafakası" başka şeydir. Yoksulluk nafakasına ilişkin hükmün temyiz edilmesi(boşanmaya ilişkin olanın temyiz edilmemesi), neden "tedbir nafakasını" devam ettirecek? Sayın Hak ve Nısfet'in mesajına katılmıyorum.
Old 17-08-2012, 16:18   #11
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
"Tedbir nafakası" boşanma kararının kesinleşmesiyle, kalkar. Ortada karışık bir durum yok.

Katılıyorum, tedbir nafakası ortadan kalkmıştır artık. Mahkemenin davacı lehine yoksulluk nafakasına hükmetmemesi temyiz sebebi olarak ileri sürülebilir, o kadar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi