Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

uzlaşmada mahkeme aşamasında beyan değiştirmek mümkün müdür ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-11-2008, 16:27   #1
kanune

Varsayılan uzlaşmada mahkeme aşamasında beyan değiştirmek mümkün müdür ?

müvekkil hazırlık aşamasında suçu kabul etmeyerek uzlaşmak istemediğini beyan etmiştir. Şikayetçi hazırlık aşamasında uzlaşma istediğini beyan etmiştir.
Bilirkişi raporunda tali kusurlu bulunan müvekkil hakkında TCK 89/1, 53/6 maddelerinden dava açılmıştır.
Müvekkilin yargılama aşamasında hazırlık aşamasındaki "uzlaşmıyorum" şeklindeki beyanından vazgeçip tekrar uzlaşmak istemesi mümkün müdür ?
Sözkonusu Uzlaşma istemi, keşfi ve yeni bilirkişi raporundan sonra da yani kanıtlar toplandıktan sonra da ileri sürülebilir mi ?
(Mahkemeden istediğimiz yeniden keşif sonucu tarafımızın kusur durumunun değişeceğini düşünmekteyim.)
Old 18-11-2008, 16:41   #2
miss_lawyer

Her ne kadar hazırlık aşamasında sanık uzlaşmayacağını beyan etmişse de mahkeme tekrardan bu hususu (uzlaşıp uzlaşmayacaklarını) taraflara sorar. İlk önce uzlaşma talebi olmayan tanık, sonradan uzlaşmak isteyebilir. müşteki de uzlaşmaya olumlu yaklaşırsa hakim bir uzlaşmacı avukat atayabileceği gibi kendisi de bu uzlaşmayı sağlayabilir.
Old 18-11-2008, 16:48   #3
kanune

hakim böyle bir soru ya da öneri getirmedi. getireceğini de sanmıyorum.
kaldı ki tarafımızın bu yöndeki önerisini de kabul edeceğinden şüpheliyim.
Yeniden keşif ve bilirkişi talebimizi bile zar zor kabul ettirdim.
Mahkeme soncunda mahkumiyet çıkarsa verilecek para cezası da muhtemelen temyiz sınırının altında olacağı için temyiz şansımız da yok
bu nedenle bulunacağım uzlaşma talebi için hukuki dayanak arıyorum
Old 19-11-2008, 12:02   #4
S.Orhan

Alıntı:
Yazan av.evrim
müvekkil hazırlık aşamasında suçu kabul etmeyerek uzlaşmak istemediğini beyan etmiştir. Şikayetçi hazırlık aşamasında uzlaşma istediğini beyan etmiştir.
Bilirkişi raporunda tali kusurlu bulunan müvekkil hakkında TCK 89/1, 53/6 maddelerinden dava açılmıştır.
Müvekkilin yargılama aşamasında hazırlık aşamasındaki "uzlaşmıyorum" şeklindeki beyanından vazgeçip tekrar uzlaşmak istemesi mümkün müdür ?
Sözkonusu Uzlaşma istemi, keşfi ve yeni bilirkişi raporundan sonra da yani kanıtlar toplandıktan sonra da ileri sürülebilir mi ?
(Mahkemeden istediğimiz yeniden keşif sonucu tarafımızın kusur durumunun değişeceğini düşünmekteyim.)

Sayın Evrim,
CMK.nun 231/18. maddesi ''uzlaştırmanın sonuçsuz kalması halinde tekrar uzlaşma yoluna gidilemez'' demektedir.Müşteki uzlaşmak istemesine karşın sanık uzlaşmak istemediğini beyan ettiğine göre uzlaşma sonuçsuz kalmış demektir.Hakimin yeniden uzlaşma teklif etme zorunluluğu yoktur ve aksine yasal engel vardır.
Ancak TCk.nun taksirle yaralamada bilinçli taksir hali yoksa takibi şikayete bağlı olduğundan, müşteki ile haricen uzlaşıp şikayetten vazgeçmesini ve dolayısıyla TCK.nun 73/4 maddesi gereğince kamu davasının düşürülmesini sağlayabilirsiniz.
Saygılarımla.
Old 19-11-2008, 12:21   #5
kanune

Sn. Orhan yanıtınız için teşekkür ederim.
müştekinin vazgeçmesiyle davanın düşeceği benim de aklımda ama bu yolu son çare olarak düşünüyordum.
yanıtınızda sonra başka çarem de kalmamış gibi görünüyor.
gene de bunun için yeni kusur oranını beklemeyi düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi