Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Başlatılan icra takibinde taraf değişikliği ve adresin belirlenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-12-2020, 10:39   #1
Erdoğan Saray

Varsayılan Başlatılan icra takibinde taraf değişikliği ve adresin belirlenmesi

Sayın meslektaşlarım, site sakinlerinin aidatlarının ödememesi nedeniyle malikler hakkında ilamsız icra takibi yapacağız ancak borçların bir kısmı önceki maliklerden dolayısıyla sorumluluk da o maliklere ait ben şuan ki malikler hakkında icra takibi yapacağım ancak itiraz geldiğinde taraf değişikliği yapmam mümkün müdür? Ayrıca borçluların bir çoğuna ait adres bilgisi elimde yok bu adresler ve TC bilgisi olmaksızın takip yapmam halinde mutat meskene tebligat yeterli olur mu
Old 28-12-2020, 19:23   #2
Burak Atak

Sevgili meslektaşım, merhabalar.

Fikrimce borçlular tek bir borçtan dolayı değil, ayrı ayrı borçlardan dolayı sorumlu oldukları için takibi de her bir borçluya, kendi sorumluluğuna göre münferiden açmanız gerekmekte.

Her bir borçlu adına itiraz gelmeyecek şekilde borçlu oldukları dönemleri tespit etmenizin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Mülkiyetin ne zaman el değiştirdiğini TBB Takpas kısmından öğrenebilirsiniz.

UYAP'ta T.C. kimlik numarası olmadan borçluya karşı takip yapılamıyor maalesef. Tapu kaydından öğrenmek de KVKK bahanesiyle zor şu zamanlarda. T.C. bilgisi olmadan borçlu tespit edilemeyeceği için mutat meskene tebligat da gönderilemeyecektir. Zira her isim soyisim kombinasyonuna sahip onlarca kişi var artık.
Old 31-12-2020, 11:02   #3
Erdoğan Saray

Alıntı:
Yazan Burak Atak
Sevgili meslektaşım, merhabalar.

Fikrimce borçlular tek bir borçtan dolayı değil, ayrı ayrı borçlardan dolayı sorumlu oldukları için takibi de her bir borçluya, kendi sorumluluğuna göre münferiden açmanız gerekmekte.

Her bir borçlu adına itiraz gelmeyecek şekilde borçlu oldukları dönemleri tespit etmenizin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Mülkiyetin ne zaman el değiştirdiğini TBB Takpas kısmından öğrenebilirsiniz.

UYAP'ta T.C. kimlik numarası olmadan borçluya karşı takip yapılamıyor maalesef. Tapu kaydından öğrenmek de KVKK bahanesiyle zor şu zamanlarda. T.C. bilgisi olmadan borçlu tespit edilemeyeceği için mutat meskene tebligat da gönderilemeyecektir. Zira her isim soyisim kombinasyonuna sahip onlarca kişi var artık.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim meslektaşım, benim asıl sormak istediğim mevcut kat malikine icra takibi yaptık ancak aidat borcunun kendisine ait dönemlere ilişkin olmadığına ilişkin bir itiraz ileri sürdüğünde ben eski malike karşı aynı takip üzerinden devam edebilir miyim yoksa yeni bir takip mi yapmalıyım
Old 31-12-2020, 11:14   #4
Burak Atak

Alıntı:
Yazan Erdoğan Saray
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim meslektaşım, benim asıl sormak istediğim mevcut kat malikine icra takibi yaptık ancak aidat borcunun kendisine ait dönemlere ilişkin olmadığına ilişkin bir itiraz ileri sürdüğünde ben eski malike karşı aynı takip üzerinden devam edebilir miyim yoksa yeni bir takip mi yapmalıyım

Takibe yeni borçlu ekleme konusunda icra daireleri arasında bir birlik bulunmuyor. Yargıtay'ın çeşitli kararları var bu konuyla ilgili. Doktrindeki baskın görüş takibe yeni borçlu dahil edilemeyeceği şeklinde.
Old 04-01-2021, 13:23   #5
Erdoğan Saray

Alıntı:
Yazan Burak Atak
Takibe yeni borçlu ekleme konusunda icra daireleri arasında bir birlik bulunmuyor. Yargıtay'ın çeşitli kararları var bu konuyla ilgili. Doktrindeki baskın görüş takibe yeni borçlu dahil edilemeyeceği şeklinde.
O zaman icra dairesi ile öncelikle bu durumu görüşmek daha sağlıklı olacak görünüyor teşekkür ederim meslektaşım verdiğiniz bilgiler için
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi