Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Sinema ve Televizyon Filmler ve diziler üzerine sohbetler

Kralın Dönüşü

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-12-2003, 19:18   #1
Marmara24

Varsayılan Kralın Dönüşü

Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf Kralları'na,
Yedisi taştan saraylarında Cüce Hükümdarlar'a
Dokuz Yüzük Ölümlü İnsanlar'a ölecekler ne yazık,
Bir yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı'nda
Kara tahtında oturan Karanlılar Efendi'sine
Hepsine hükmedecek Bir Yüzük, hepsini o bulacak
Hepsini bir araya getirip karanlıkta birbirine bağlayacak
Gölgeler içindeki Mordor diyarında

Macera sona eriyor. Ben henüz izlemedim. Hafta sonu izleme fırsatı bulmayı umuyorum ve heyecanla bekliyorum.

Seyredenler, siz ne(ler) düşünüyorsunuz?

Old 25-12-2003, 18:55   #2
Marmara24

Bu yazıyı bu kadar az kişinin okuması yanında hiç yorum yapılmaması hayal kırıklığına uğrattı açıkçası beni. Bu yalnızca fantastik bir film değil. Çılgın bir edebiyatçının deli saçması değil, ama tabi kitabı okumak gerekli. Sonra biraz da yazarın hayatını.
Old 29-01-2004, 19:27   #3
Marmara24

Bu konuda söylemek istediklerime bu ayki Focus Dergisi tercüman olmuş. Ben de size bazı bölümlerini aynen bazılarını ise kısaltarak aktarıyorum

"Tolkien’in eserinin konusu bize felsefenin temel konularını hatırlatıyor: Ahlak, kişisel seçimler, iyilik ve kötülük ile güç ve Tek Yüzük ilişkisi. Tek yüzük gücün, sınırsız gücün timsalidir. Takana büyük bir güç sağladığı ima edilir kitap boyunca, ancak bu tehlikelidir, çünkü yüzüğü kullanmaya kalkan, sonunda kullanılacaktır.

Tolkien’in Güç Yüzüğü öyküsünde, ilkin 2400 yıl önce Platon’un öne sürdüğü ahlaklı yaşama yöneltilen eleştiriye bir cevap buluruz. Sonuçlarına aldırmadan sınırsız bir güç kullanma olasılığı ile karşılaşan bir kişi, ahlaklı olmak adına bu güce sırtını dönebilir mi?Platon bu soruya evet yanıtını verir, çünkü ahlaklı bir kişi, etik olmayan bir gücün insanın yüreğini ve ruhu yozlaştıracağını bilir. İçinde sevginin, dostluğun ve kişisel tatmin duygularının olmadığı güç, kişisel tatmin duygularının olmadığı güç, çözümü olmayan bir mutsuzluğa neden olur. Tolkien’in karakterlerinin hepsi yüzüğü kullanmak için içlerinde bir istek duyarlar, ancak, bu isteğe karşı çıkmalarını sağlayacak güç de yine kendi içlerindedir.

Platon Devlet’in sonunda, bu seçim konusuna geri döner. Burada, kişinin karakterini seçmesini “insan için en büyük tehlike” olarak adlandırır. Kişi, ruhunun doğasını dikkatli gözlerle izlemelidir. Tolkien’de karakterlerine böyle bir ruh incelemesi yaptırır. Neden ahlaklı olayım? diye sorar Platon. Ve Tolkien yanıt verir: Kendim olmak için. Nasıl bir yaşam seçmeliyim? Yeteneklerimle uyum içinde olan bir yaşam. Eğer yaşamınıza sürdürmek için Güç Yüzüğü’ne gereksinim duyuyorsanız, yanlış yaşamı seçmişsiniz demektir.

Humprey Carpenter’ın yayına hazırladığı “J.R.R. Tolkien’in Mektupları” adlı kitapta, Tolkien, Yüzüklerin Efendisi’ni yazma amacını “Gerçeğin açıklanması ve gerçek yaşamda iyi huyların yüreklendirilmesi” olarak belirtiyor. Yüzüklerin Efendisi iyi ve kötü arasındaki mücadeleyi anlatan çağdaş bir destan, bir güç, cesaret ve dostluk kitabıdır. Dünya üzerinde kitabın bu kadar yankı uyandırmasının ve bu düş gücüne bu kadar sarınılmasının sebebi budur.

Altın olan her şey parlamaz,
Her gezgin yitirmemistir yolunu
Gücü olan yaşlı kolay kolay solmaz,
Derindeki kök atlatır donu.

Küllerden bir ateş dirilecek,
Bir ışık fırlayacak gölgelerden
Kırılan kılıç yenilecek,
Şimdi taçsız olan dirilecek yeniden.

Hoşçakalın,
Old 28-03-2006, 20:41   #4
Av.Ayşe

Alıntı:
Yazan Paulus
Bu yazıyı bu kadar az kişinin okuması yanında hiç yorum yapılmaması hayal kırıklığına uğrattı açıkçası beni. Bu yalnızca fantastik bir film değil. Çılgın bir edebiyatçının deli saçması değil, ama tabi kitabı okumak gerekli. Sonra biraz da yazarın hayatını.
Size aynen katılıyorum.Keşke bu başlığı daha önce görseydim ama ben siteye bu yıl üye oldum.Yüzüklerin Efendisi'ni ve Hobbit'i okudum ve filmlerin hepsini izledim.Çok başarılı buldum.Tolkien dahi bir edebiyatçı bana göre.Böyle bir roman yazmak ve herşeyi yerli yerine oturtmak yeni alfabeler ve diller yaratmak bu dahice birşey.Roman üzerine söylenecek çok şey var.Sadece hayal ürünü olarak nitelendirmek yanlış olur.Roman içinde birçok şeyi barındırıyor ve çağımızın eleştirisini çok iyi yapıyor.Orta Dünya'nın en küçük ırk tarafından kurtarılması ise üzerinde düşünmeye değer bir unsur.Yüzük Kardeşliği,bugün kaybedilen bir çok insani değeri hatırlatıyor.Çok başarılı bir yapıt...
Old 22-02-2007, 20:34   #5
advocateiy

bu şaheser hakkında aynı düşünceleri paylaştığımızı farkettiğime çok memnun oldum.ne kadar da tolkien' in çocuklarına bir masal yazma saikiyle bu şahesere başlandığı söylensede bu yapıt hobbit'ten başlayarak çok iyi kurgulanmış geçmişten günümüze birtakım irençlikleri gözönüne sermek için insanlığa sunulmuş bir hediye.örneğin yazarın yarattığı elfçe bile gerçekten bir dil özelliği gösteriyor.hatta izlediğim belgeselde bahsettiği üzere tolkien'in bunu yaratırken kalavela destanından etkilendiğinden bile bahsetmektedir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04250789 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.