Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bankanın ödemekle yükümlü olduğu miktarı eksik ödemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-03-2008, 13:12   #1
avaysel

Varsayılan Bankanın ödemekle yükümlü olduğu miktarı eksik ödemesi

Aziz meslekdaşlarım;
3167'deki, Karşılıksız çıkan Çek sebebiyle Bankaların ödemekle yükümlü olduğu miktarın ödenmesi Banka aleyhine takip yaptık. Takibimiz üzerine Banka, takip dosyamızdaki Asıl Alacak miktarını ödedi; fakat borcun fer'ileri faiz ve ücreti vekalet-i ödemedi.
Bankanın boyle eksik ödeme yapması karşısında Sulh Hukuk Mahkemesi'nda itirazın iptali için dava açarsam, neye dayanmalıyız, davayı nasil yürütmemiz gerekir?
Meslektaşlarımın sorunuma bi el atmalarını rica ediyorum; simdiden de tesekkurler.
Old 18-03-2008, 13:28   #2
ismailduygulu

Varsayılan Önce Talep Gerekmez mi?

Banka'nın sorumluluğu 3167 Sayılı Yasa'nın 10. maddesinden doğmaktadır.

Madde 10 - (Değişik madde: 26/02/2003 - 4814 S.K./9. md.)
Muhatap banka, süresinde ibraz edilen çekin karşılığının bulunmaması halinde her çek yaprağı için üçyüzmilyon liraya kadar ve kısmen karşılığının bulunması halinde ise bu miktarı her çek yaprağı için üçyüzmilyon liraya tamamlayacak biçimde ödeme yapmakla yükümlüdür. Bu husus, hesap sahibi ile muhatap banka arasında çek defterinin teslimi sırasında yapılmış olan dönülemeyecek bir gayri nakdi kredi sözleşmesi hükmündedir.

Yukarıda belirtilen sorumluluk miktarı, Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığınca yayımlanan toptan eşya fiyatları yıllık endeksindeki değişmeler göz önünde tutularak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından her yıl Ocak ayında belirlenir ve Resmi Gazetede yayımlanır."

Yasada belirtilen 300,00 YTL. lik sorumluluk son duruma göre arttırıldı.

Şimdi bankanın bu sorumluluğundaki temerrüt durumunu incelersek, önce bankaya çekin ibrazı ve karşılıksız çıkması halinde, bankadan bu miktarın talep edilmesi ya da, çek borçlusu hakkında yürütülebilecek bir icra takibi kapsamında, bankaya yazılacak bir yazı ile bunun talep edilmesi gerekir. Banka kendisine ulaşan talep üzerine, uygun olan bir sürede, 3 gün içinde bu ödemeyi yapmaz ise, banka aleyhine tahsilat giderlerinden söz edilebilir. Aksi halde, banka temerrüde düşürülmeden, BK. hükümleri kapsamında, borcun ödenebilirliğinden bahsedilemez, kanaatindeyim.
Kolay gelsin.
Old 18-03-2008, 13:29   #3
FYLOZOF

Dosyanın infaz olması için, borcun bütün fer'ileriyle birlikte yatırılması gerekir.faiz, masraf ve vekalet ücreti yatırılmamış ise icra takibine devam edebilirsiniz.
İtirazın iptali davası açmanız için bankanın itirazının olması lazım. bankanın faize, masrafa, ve vekalet ücretine bir itirazı var ise, tirazın iptali davası açabilirsiniz.
Old 18-03-2008, 16:25   #4
denipre

Sevgili meslektaşım ,bakiye borcu hesaplattırıp ,borç muhtırası çıkarın ,daha sonra cebri icraya devam edin,kolaylıkla tahsil edersiniz kolay gelsin.
Old 18-03-2008, 21:38   #5
avaysel

Sevgili meslektaslarim, sorunuma gosterdiginiz ilgi icin hepinize tesekkurler ediyorum.
Bankalar bu sekilde ana parayi odeyip, fer'ileri odememeyi huy edinmisler :-)
Bu sorunu bircok dosyada yasiyoruz cunku.
Bazilarinda itiraz var; bazilarinda hic itiraz yok, sadece ana para odenip birakilmis.
Sevgili denipre arkadasimizin dedigi gibi, dosyada bakiye borcun hesaplanmasi talep ettik icra dairesinden, fakat memur, "dosyadaki borc odenmis, neyini cikarayin?" !!! gerekcesiyle, bakiye hesap cikarmayi red etti !
Sevgili Fylozof arkadas; peki itirazin iptali davasini actigimizda, Banka gelip "biz borcu odedik!" bu gecerli bir savunma olmaz, cunku dosya sadece Asıl Alacak'tan olusmuyor! ve gecerli bir savunma olmaz degil mi?
Bunu niye soruyorum = Bizim ucreti kurtaralim derken, muvekkili (itirazin iptalini kaybedersek) karsi tarafa ucret-i vekalet odemek sıkıntısına sokmaktan endise ediyorum.
Butun meslektaslarima simdiden minnet ve sukran ve tesekkurlerle...
Old 18-03-2008, 21:57   #6
FYLOZOF

Hayır aysel hanım, bankanın itirazı yok ise, ve sadece asıl borcu ödemiş ise , siz takibinize devaam edin, gidin bankada fiili haciz yapın.
Yok eğer itiraz var ise, (ki sanırım itiraz yok) iitirazın iptali davası açabilirisiniz.kazanmamak için bir neden yok. aysel hanım itiraz yok ise hesaplama yapıp, kalan kısım için fiili haciz yapın, icra memuru yapmıyor ise, yazılı olarak bu yöndeki talebinizi reddetsin, işlemi şikayet edin
Old 19-03-2008, 03:03   #7
avaysel

Sevgili meslektaslarima ilgi ve yardimlarindan dolayi tesekkurlerimi, minnet duygularimi sunuyorum.
Old 18-09-2008, 14:19   #8
Av. Ayşegül İnal

merhaba
sayın avaysel'in anlattıgı durumu biz de yaşıyoruz fakat bakiye borcun çıkarılıp takibe devam edilmesi olanaksız çünkü takip öylece durdu. asıl alacagı aldık fakat vekalet ücreti faiz ve tüm ferilere itiraz edildi. takibin durmasından dolayı itirazın iptali davası açmak istiyorum. bu konuda görüşleri olan veya elinde emsal karar bulunan meslektaşlar varsa göndermelerini rica ederim. şimdiden teşekkür ederim..
Old 18-09-2008, 16:15   #9
FYLOZOF

Değerli meslektaşım, sizin konu farklı , zira bankanın , faiz ve diğer feri lere itirazı var. elbetteki itirazın iptali davası açarak, mahkemenin kararını beklemek lazım.
Ben, banka aleyhine takip yapmıştım, banka , tamamına itiraz etmişti, itirazın iptali açtık, mahkeme davamızı KESİN larak kabul etti, alacağımızı tahsil ettik.
Old 18-09-2008, 21:54   #10
Av. Ayşegül İnal

Sayın fylozof

İlk olarak borcun tamamına yapılan itirazların iptali için dava açtım duruşma günü bekliyorum elinizde bu konuda emsal karar varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

Bankalar gerçekten artık ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Benim takip ettiğim dosyaların bazılarına borcun tamamına olmak üzere ve hatta yetkiye (oysaki bankalar anonim şirket olduklarından dolayı herhangi bir şubesine takip yapılabilir.), bazılarına da az önce paylaştıgım gibi borcun aslını ödeyip vekalet ücreti, faiz ve diğer fer'i lere itiraz ettiler. Hatta bununla kalmayıp takibi icra mahkemesine şikayet ettiler.

Şikayet edilen takiplerin bir kısmı dosya üzerinden red edildi diğerlerine ise duruşma günü verildi duruşma gününü bekliyorum.

Elbette vekalet ücreti, faiz ve tüm fer'ilere yapılan itirazın iptali içinde dava açaçağım fakat özellikle bu konuda emsal mahkeme kararları olan meslektaşlar varsa ve paylaşılırsa çok faydalı olacak.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi