Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ticari aracın alkollü kullanılması,kazanın münhasıran alkol nedeni ile meydana gelmemesi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-07-2013, 21:22   #1
mslmklvz

Varsayılan Ticari aracın alkollü kullanılması,kazanın münhasıran alkol nedeni ile meydana gelmemesi?

Bilindiğiüzere ,hususi araçlarda alkollü iken kaza yapmak hasar bedelinin ödenmemesiiçin tek başına yeterli değil.Yargıtay’ ın bir çok kararı kazanın münhasıranalkolün etkisi ile meydana gelmesi gerektiği şeklinde.Aynı kural ticari araçlardada geçerli midir?Ticari aracı 0,40 promil alkol ile kullanırken kaza yapansürücü,kaza münhasıran alkolün etkisi ile meydana gelmemişse hasar bedelinialabilir mi?Bu konu ile ilgili Yargıtay kararı bulamadım.Konu ile ilgili zamanayırıp görüşlerini paylaşacak meslektaşlara şimdiden teşekkürler.
Old 21-07-2013, 23:54   #2
dirilis

Alıntı:
Yazan mslmklvz
Bilindiğiüzere ,hususi araçlarda alkollü iken kaza yapmak hasar bedelinin ödenmemesiiçin tek başına yeterli değil.Yargıtay’ ın bir çok kararı kazanın münhasıranalkolün etkisi ile meydana gelmesi gerektiği şeklinde.Aynı kural ticari araçlardada geçerli midir?Ticari aracı 0,40 promil alkol ile kullanırken kaza yapansürücü,kaza münhasıran alkolün etkisi ile meydana gelmemişse hasar bedelinialabilir mi?Bu konu ile ilgili Yargıtay kararı bulamadım.Konu ile ilgili zamanayırıp görüşlerini paylaşacak meslektaşlara şimdiden teşekkürler.

Bu konuda Yargıtay kararı bulmak pek mümkün görünmüyor. Ticari taksilerle ilgili düzenlemede de net ifadeler kullanılmış.

Ticari taksi kaza esnasında "ticari faaliyette olmayıp, şahsi kullanımdaydı" tarzında bir savunma ile işi başlayıp (kaza esnasında araçta yolcu olmadığını varsayıyorum) sonrasında bahsettiğiniz "kazanın alkolün etkisi ile meydana gelmesi" savınızı ileri sürseniz olmaz mı?
Kolaylıklar dilerim.
Old 22-07-2013, 09:21   #3
Secil0989

0,40 promil düşük bir oran.Bende kazanın alkolün etkisi ile meydana gelmediği noktasının güçlendirilmesi gerktiği düşüncesindeyim. Müvekkiliniz şeker hastası ise venöz kan testi isteyebilirsiniz. Konuyla ilgili incelediğim bir dosya da şeker hastalığının da vücutta belli oranda alkol ürettiğini ögrenmiştim.Konuyu dikkatli araştırırsanız bir şeker çeşiti olan fruktozun maya enzimleri ile olan tepkimelerinde etil alkole dönüştüğünü göreceksiniz. Ayrıca promil tablolarının güvenilirliğini de irdeleyebilirsiniz. Zira alkol herkeste aynı etkiyi yaratmaz (cinsiyet,alkolün çeşiti,vücut agırlığı.. bir kısım belirleyicilerdir)
Old 22-07-2013, 10:53   #4
mslmklvz

Bilirkişi raporu,kazanın münhasıran alkolün etkisi ile meydana gelmediği şeklinde.Benim merak ettiğim bu konuda hususi araçlarla ticari araçlar arasında bir fark olup olmadığı.?
Old 22-07-2013, 22:15   #5
scoskun72

Siz araç/hasar bedelinin ödenmesi derken karşı tarafa bir dava ikame etmekten bahsediyorsanız Ticari araç olmasının bir fark yaratmayacağı düşüncesindeyim ancak bu hasarın sigortadan tahsilini kast ediyorsanız durum değişebilir.(Diye düşünüyorum)
Old 26-07-2013, 01:03   #6
mslmklvz

Alıntı:
Yazan scoskun72
Siz araç/hasar bedelinin ödenmesi derken karşı tarafa bir dava ikame etmekten bahsediyorsanız Ticari araç olmasının bir fark yaratmayacağı düşüncesindeyim ancak bu hasarın sigortadan tahsilini kast ediyorsanız durum değişebilir.(Diye düşünüyorum)

Araçta oluşan hasar ile ilgili kasko şirketine açılan davada,bilirkişi kazanın münhasıran alkolün etkisi ile meydana gelmediğini hasar bedelinden sigorta şirketinin sorumlu olduğunu belirtmiş.

Bu konuda hususi araçlarla ,ticari araçlar arasında bir fark var mı? Yani araç hususi de olsa ticari de olsa ,kaza alkolün etkisi ile olmamışsa sigorta şirketi sorumlu mudur?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi