Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kıymekli evrak rehni

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-01-2011, 17:50   #1
davutoğlu

Varsayılan kıymekli evrak rehni

Rehnin özel yoldan paraya çevrilmesini öngören sözleşme hükmünün geçerli olduğuna veya geçerli olmadığına ilişkin Yargıtay kararı arıyorum.
Old 21-01-2011, 16:12   #2
Aydinho

Olayı ya da probleminizi daha açık yazarsanız daha yardımcı olabiliriz.
Old 24-01-2011, 11:43   #3
davutoğlu

Sayın Aydınho,
Bildiğiniz gibi hisse senetleri rehne konu olabiliyor. Problem şu; borsada işlem gören hisse senetleri üzerine rahin konulduğunu düşünün. Borçlu temerrüde düştüğünden, hisseleri icra vasıtasıyla(rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takiple) para çevirmek çok ama çok zor. Hatta paray çevrilmesi işlemi gerçekleşinceye kadar hisse senetlerinin erimesi ihtimali de var. İşte böyle sorunlar yaşamamak adına rehin sözleşmesine özel bir hüküm konulduğunu düşünün. Bu özel hükümle, rehin alacaklısına rehni paraya çevirme yetkisi verildiğini düşünün. Böyle bir durumda, rehin alacaklısı rehin konusu senetleri borsada satacak ve senet bedellerini borcuna mahsup edebilecektir.
Old 24-01-2011, 18:07   #4
Av. Erduğrul Özbay

Merhaba,
Geçerli olan takas ve saklama düzeni içinde sizin düşündüğünüz gibi işlem yapılması mümkün değildir. Siz ancak fiziken sizin elinizde olan senet için ifade ettiğiniz tarzda işlem yapabilirdiniz, oysa hisse senetleri kaydi hale getirildi. Saygılarımla,
Old 25-01-2011, 15:32   #5
davutoğlu

Sayın Özbay,

Hisse senetlerinin kaydı hale getirilmiş olması rehin tesisi için engel teşkil etmiyor. Bu konuda SPK tebliğleri yeterince açık. Hisse senetlerine MKK nezdinde rehin şerhi işlenebiliyor. Sorun, bu şekildeki hisse senetlerinin icradan paraya çevrilmesinin imkansız olması karşısında, sözleşme hükmüne dayanılarak rehin konusu hisse senetlerinin borsada satılıp satılamayacağı.
Old 26-01-2011, 14:52   #6
Av. Erduğrul Özbay

Merhaba,

Ben de konuyu bu noktaya getirmeye çalışıyordum. Rehninizin ilgili senetle ilgili hesaba işlenmesinden sonra, rehnin paraya çevrilmesi için takip başlatmanız ve paraya çevrilecek kıymetin statüsü gereği de icra dairesininden MKK 'ya talimat yazdırmanız ve kıymetin borsada paraya tahvilini sağlamanız gerekiyor. Bu prosedürün sizin ihtiyacınızı karşılayacağını tahmin ediyorum. Bunun dışında özel bir yol aradığınızı da sanmıyorum. Saygılarımla,
Old 26-01-2011, 14:58   #7
davutoğlu

Sayın Özbay,

Amacımız rehnin icra vasıtasıyla paraya çevrilmesi değil. Bu süreç bizim için çok uzun( düşünün ki, hisse senetleri değer kaybetmeye başladı. Buna bağlı olarak güvenceniz-rehniniz de değer kaybetmeye başlar. Bir an önce hisse senetleri satmak gerekir ki daha fazla zarar olmasın) bunun için kendimiz borsa da satmak istiyoruz. Buna dayanarak olarak da sözleşmeye özel bir yetki koymayı dşünüyoruz. Hukuki problem şu: Acaba böyle bir yetkiye dayanarak rehnin paraya çevrilmesi yoluyla ilamsız takip yapmadan rehin konusu hisse senetleri satılabilir mi ? doktrinde bunu mümkün olacağını savunanlar var. ama yargıtay uygulamasını bilmiyoruz.
Old 26-01-2011, 15:15   #8
Av. Erduğrul Özbay

Merhaba,

Hise senetlerinin şimdiki kayıt ve saklama düzeni çerçevesinde, sözleşme hükümlerine dayanılarak rehin alacaklısının iradesiyle satılmasının mümkün olamayacağını düşündüm ilk planda. Ancak daha öte katkı yapacak kadar da araştırma yapmadım. Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi