Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bu Kadın Ne Yapsın?Bu Avukat Ne Yapsın?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-06-2003, 18:34   #1
duyurucu1

Önemli Bu Kadın Ne Yapsın?Bu Avukat Ne Yapsın?

BU KADIN NE YAPSIN? Bu avukat ne yapsın?

Bu kadının üç çocuğu varken kocası üzerine ikinci kadını aldı.Kendisini boşadı.Kadın boşanmaya razı oldu.”Kocam ne yaparsa doğru yapar” diyerek hem boşanmaya evet dedi hem de nafaka ve tazminat istemedi.

Adam birinci karısı ile ve üç çocuğuna ayrı ev açtı ve iaşelerini temin etti ikinci ve yeni karısına ayrı ev açtı.İkinci karısından da birkaç çocuğu oldu.

Zaman geçti.Ekonomik kriz başladı.Çocuklar büyüdü ev bark sahibi oldular.Adam birinci karısından usanır oldu.

Şu anda birinci karısının geçimini sağlamıyor.Zaman zaman yanına gelse de onunla birlikte olsa da bu kadın zor durumda.Ekonomik sıkıntı içine düştü.

Birinci kadın kendisinin boşanmasına vesile olan avukatın yanına geldi.”Haydi sen benim boşanmama sebep oldun.Benim ıkıntı içine düşmeme sebep oldun.Şimdi yaptığın işi temizle.Bana nafaka bağlattır!”diyor.Avukat da dava açacak ama naıl dava açacağını bilmiyor.

Şimdi sorarım size;Bu kadın ne yapsın?Bu avukat ne yapsın?Nasıl bir dava açsın?Kadın eskiden boşanırken nafaka ve tazminat istememişti.Buna rağmen yıllarca (9 yıl) birlikte yaşadılar ve halen de yaşıyorlar.Ama şimdi nafaka istiyor.Avukat, nasıl bir yol ve dava açarak nafaka veya periyodik gelir elde edebilir?

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Old 27-06-2003, 20:00   #2
Afşın İlhan

Gerçekten traji-komik bir ülkemiz gerçeğini yazmışsınız.

Medeni Kanun Madde 178' e göre; boşanma hükümünün kesinleşmesinin üzerinden bir yıl geçmekle, boşanma nedeniyle doğan dava hakları zamanaşımına uğramaktadır. Bu davalıya zamanaşımı def'i ne dayanarak savunma şansı verir ki; kanımca olaya baktığımız zaman davalı çok daha şanslı bir durumdaır.

Kısaca avukatın bu yolla başarılı olamayacağını düşünüyorum ve diğer üyelerden gelecek önerileri merakla bekliyorum.

Saygılar.
Old 27-06-2003, 22:56   #3
Admin

Yapılacak birşey olduğunu sanmıyorum ve bu durumu da aşağıdaki ifadeniz nedeniyle haksız ya da adaletsiz bulmuyorum:

Alıntı:
Kadın boşanmaya razı oldu.”Kocam ne yaparsa doğru yapar” diyerek hem boşanmaya evet dedi hem de nafaka ve tazminat istemedi.

Haklı durumdayken ve hakkını da alabilecekken kendi rızasıyla haklarından feragat eden bir kişinin yıllar sonra fikrini değiştirmesi karşısında sistemin yapabileceği pek bir şey olmasa gerek..
Old 28-06-2003, 11:19   #4
Av.H.Sancar KARACA

Kitap

Mağdur kadının kendisi için talep edebileceği haklardan peşinen feragat ettiği görülüyor ise de,nafaka talep edebilecek durumdaki çocukları için çocukların babadan iştirak nafakası isteyeceği gözden ırak tutulmamalı derim.Çocuklar için biraz kafa yorulup ders çalışılırsa bir şeyler olur mu dersiniz.Selamlar.
Old 28-06-2003, 13:09   #5
duyurucu1

Varsayılan alt soy,üstsoy ve kardeş dışında eski eşe müracaat edebilir mi?

Sevgili Karaca ve diğer dostlar,

Kadının alt soyundan ve üst soyundan nafaka talep hakkı var.Hatta kardeşinden de nafaka talep hakkı var.Ben acaba kadın eski kocasından nafaka yada maddi bir katkı talep edebilir mi?Bunu araştırıyorum.Kadın şu anda da eskiden boşandığı kocasıyla birlikte yaşıyor.Başka gidecek yeri yokki.Çocuklarda büyüdü evlendi gittiler.her biri kendi yaşam mücadelei içinde.Eski koca da eski karısını ihmal ediyor.Sorun bu.

Yanıtlarınızı bekliyorum.

Selam ve sevgiyle kalın
Old 28-06-2003, 13:35   #6
Armağan Konyalı

Sayın duyurucu,

Alsa bile ne kadar doyurucu olacak? İlgilenmediği halde daha fazlasını şimdiden veriyordur eski koca.. Bir hesaplama yaparsanız, şu anda sağladığı imkan bile, alacağınız yoksulluk yardımından fazladır. İstemeye değmez.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 28-06-2003, 15:14   #7
Av.H.Sancar KARACA

MK 178 "Boşanma nedeniyle doğan dava hakları" zaman aşımına uğrar diyor. Evli kalınan süre içerisinde kadının ev kadını olarak eşine yardım etmiş olması olasılığını da düşünelim.Koca bu süre zarfında mal edinmiş mi? Kadın,bu edinim sırasında -karısı olmaktan ötürü- yaptığı yardımdan katkı payına dönüşüm yapabilir mi? Mal rejiminden ayrık olarak ve de BK'ndan doğan mali bir hak talebi v.s.Kafa yormaya devam mı dersiniz?
Old 29-06-2003, 01:16   #8
A.Turan

Küçükler için iştirak nafakası tabiki açabilir. bunda hiç sorun yoktur. Ve iştirak nafakasına da muhakkak hükmedilir. Öte yandan boşanmadan önceki sebeplere dayanarak tazminat istemeyez. Feragat ettiği açıktır. Ancak boşanmadan sonraki devre için tazminat istemesinde engel görmüyorum. Fakat olayı hala evliymiş(imim nikahlı) gibi değil fakat birlikte yaşıyormuş gibi algılamak zorunluluğu vardır. bilindiği gibi Yargıtay birlikte yaşam sonucunda da ayrılma halinde tazminat istenebilceği yorumlarını yapmaktadır. denemeye değer bence. Diger yandan bir dostun görüşlerine de aynen katılıyorum.
Old 30-06-2003, 09:16   #9
duyurucu1

Varsayılan Ben özünde nafakaya karşıyım

Sevgili Bir dost,

Ben özünde eşlerin birbirine nafaka ödemesine karşıyım. Küçükler için dahi nafaka ödenmemeli.Ancak küçük eğer anne ve baba tarafından bakılmıyorsa devlet tarafından korumaya, bakıma ,güvenceye alınmalı.Masrafları da çocuğu oluşturan anne yada babadan alınmalı.

Eğer anne yada baba çocuğun masraflarını karşılayamayacak kadar yoksul iseler.(Ülkemizde yoksulluk sınırı ve asgari ücret ve bu parayla kaç kişinin kaç gün geçineceği bellidir) Devlet aanayasal ve insanlık hakkı olarak insanını geçindirmeli asgari olanaklarla yaşamasını sağlamalıdır.

Devlet bu işi yapmadığı için işin kolayını bulmuş.Devlet sosyal devlet olma misyonunu anne yada babaya yada kocaya yüklemiş.

Ancak olayımızda durum böyle değil.Koca kadını kandırdı.Boşayıp üzerine yeni bir kadın aldı.Bir süre baktı.Şimdi ise bakmıyor.Ben bu sorunu çözmeye çalışıyorum.

Katkı verdiğin için teşekkür ederim.

Selam ve sevgiyle kal.
Old 30-06-2003, 09:23   #10
duyurucu1

Varsayılan Dimyada bulgura giderken evdeki pirinçten olmayalım

Sevgili Turan,

Kadın içim usul ve füruğa yönelmesi yolları açık.Hatta kardeşe yönelmesi yolu da açık.Ancak birlikte yaşadığı eski kocasına yönelebilir mi?Bence bu yolla nafaka alabilmeli ama nasıl?Bu konuda Yargıtayın görüşleri nedir?Yargıtay bıu durumda olan ve birlikte yaşayanlara yönelik olarak içtihat oluşturmuş mu?

Şimdi bu gerekçeyle dava açacağım.Bu defa kadının birlikte yaşadığı eski koca azıcık verdiği ekmek parasını da kesecek.Bu defa Dimyada bulgura giderken evdeki piriçten olmayalım.

Selam ve sevgiyle kal
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi