Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kadastro Düzeltme İşeminin İptalinden Sonra

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2015, 18:59   #1
fattas

Varsayılan Kadastro Düzeltme İşeminin İptalinden Sonra

Merhabalar,

Tapuda 5000 m2 olan arsa 41. Maddeye göre re'sen yapılan düzeltme sonrası, sınır kaymaları vs. hatalı işlemler neticesi 1000 m2 ye düşüyor, 4000 m2 adeta buhar oluyor. Bunun üzerine arsa maliki düzeltmenin iptali için dava açıyor ve kazanıyor, iptal kararı 2007 de kesinleşiyor ve kadastro müdürlüğüne karar gidiyor. Ancak o tarihten sonra kadastroda hiç bir işlem yapılmıyor.

Şimdi arsa sahibi ölünce mirasçıları araştırma yapıyorlar ve kadastro tutanaklarında arazi hala 1000 m2 olarak göründüğü için kadastro müdürlüğüne gidiyorlar. Ancak kendilerine, sorunun iki köy sınırının çakışmasından kaynaklandığını, düzeltmenin iptal olması nedeniyle ellerinin kollarının bağlandığı ve işlem yapamadıklarını, bu sebeple belediyenin de imar veremediğini, yeniden düzeltme yapsalar da aynı sonuca ulaşılacağı, düzeltme iptal edildiğinden zaten tapuya herhangi bir bildirim yapmadıklarını ve bu nedenle tapuda 5000 m2 arazinin durduğu söyleniyor.

Ne yapacaklarını sorduklarında devlete tazminat davası açacaksınız diyorlar.

Kadastro işlemlerinde yapılan hatalar nedeniyle toprak kaybı olduğunda devletten tazminat istenebileceğini biliyorum ancak kadastronun bu yaklaşımı somut olayda bana mantıklı gelmedi.

Zira düzeltme iptal olduğu için kesinleşmemiş ve tapuda bir kayıp söz konusu değil, hala 5000 m2 arazi görünüyor. Sorunun kadastro tarafından halledilmesi gerektiğini düşünüyorum. İlk etapta kadastro kesinleşmediği için kadastro mahkemesinde tapu kadastroya dava açıp kadastro tutanaklarının tapuya uygun hale getirilmesi istenebilir mi diye düşünüyorum ama emin olamadım.

Acaba tapuya uygun sınırların belirlenmesi için Kadastro Müdürlüğüne başvurmak daha mı iyi olur dedim ama kadastro müdürü "Eski kayıtlar üzerinden gittiğimiz için 1950'lerde sınır hatası yapılmış aynı sonuca varırız, tazminat davası açmalısınız" demiş.

Çok tecrübeli olduğum bir konu değil ama akraba işi geri çeviremedim. Nasıl bir yol izlemek gerektiği konusunda yardımcı olabilirseniz şimdiden teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi