Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Babalık davasını reşit olmayan anne açabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-01-2008, 14:15   #1
eylul83

Varsayılan Babalık davasını reşit olmayan anne açabilir mi?

Sayın meslektaşlarım
Resit olmayan kız evlilik dışı çocuk dünyaya getiriyorv e çocuğun babası olduğunu iddia ettiği kişiye karşı tazminat ve nafaka talepli babalık davası açmak istiyor.Yargılama giderlerini karşılayacak gücü de yok.Açacağı davada adli yardım da talep edilecek.Bu davayı reşit olmayan anne açabilir mi? Yoksa kızın (yani annenin)babası velayeten mi babalık davası açmalıdır?Burada kişiye sıkı sıkıya bağlı bir hak söz konusu olabilir mi?cevaplarınızı bekliyorum.Saygılarımla..
Old 24-01-2008, 14:33   #2
beyazbulut

Ananın menfaati ile çocuğun menfaatinin her zaman aynı olmayacağı düşüncesiyle çocuğa kayyım atanması gerekecektir.Bunun dışında kişiye sıkı sıkıya bağlı bir hak olduğunu düşündüğümden ananın gerekli başvuruları kendisinin yapabileceği kanaatindeyim.
Old 24-01-2008, 16:45   #3
eylul83

benimde kanaatim kişiye sıkı sıkıya bağlı haktan doğan bir dava olduğundan reşit olmayan annenin açabileceği yönünde.Ancak bu düşüncemi destekleyen yargıtay kararı bulamadığımdan sadece fikir olarak kalıyo.Elinde buna ilişkin yargıtay kararı olan arkadaşlar gönderebilirlerse sevinirim.Şimdiden teşekkürler..
Old 24-01-2008, 23:49   #4
Av.Cengiz Aladağ

Sayın meslektaşım, babalık davası ile ilgili THS'de birçok forum açılmıştır. "Kavram arama" bölümüne "babalık davası" yazarak aradığınızda bu forumları bulabilirsiniz. Ayrıca babalık davası ile ilgili Yargıtay kararlarına (siteye Av.Habibe Yılmaz Kayar tarafından eklenmiştir) http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=4034 adresinden ulaşabilirsiniz.
Old 25-01-2008, 09:41   #5
eylul83

Teşekkür ederim Babalık davası olarak arama yapmıştım ama istediğim cevapları bulamadım.Siteye yeni üye olduğum için siteyle ilgili detayları tam olarak bilemiyorum.Yardımlarınız için tekrar teşekkürler...İyi çalışmalar herkese..
Old 25-01-2008, 11:47   #6
eylul83

Sayın Aladağ mesajınızda belirtmiş olduğunuz bölümdeki yargıtay kararlarına baktım ama reşit olmayan annenınde bu davayı açabileceği konusunda bır karara rastlamadım.Buna ilişkin karar bulan arkadaşlar gönderebilirlerse sevınırım.Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi