Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hangi dava önce açılmalı? Hizmet tespiti- işçi alacakları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-12-2007, 14:58   #1
ISTANAZ

Varsayılan Hangi dava önce açılmalı? Hizmet tespiti- işçi alacakları

Müvekkilin çalıştığı işyerinde çalışmalarının tamamı kuruma bildirilmemiş. Girişi geç yapılmış. Çıkışı da çıktığı tarihten önce. İş akdinin feshi nedeni ile bir kısım işçilik alacakları için dava açılması gerekiyor. Öncelikle kurum kayıtlarında görünmeyen sürelerin tespiti mi istenmeli? Yoksa işçi alacaklarına ilişkin davada tanıkların çalışılan döneme ilişkin beyanları yeterli olur mu? Tespit davalarına ilişkin hükmün alacak davası açısından bağlayıcı olduğu, ancak işçi alacağına ilişkin davada verilen hükmün sadece delil olarak değerlendirileceğine ilişkin Yargıtay kararı var diye hatırlıyorum. Lütfen yardımcı olurmusunuz.
Old 05-12-2007, 15:08   #2
miss_lawyer

önce hizmet tespiti açılmalı zira diğer dava için de lehinize olur.
Old 05-12-2007, 15:25   #3
Av. Canan EKE

Hizmet tespiti ile birlikte alacak davasını da açabiliyorsunuz. Ancak hizmet tespiti davası kabul olmaz ise alacak kalemleri için boşuna harç yatırmış olacaksınız. Üstelik davada bazen karışıklıklar olabiliyor. Örneğin, hizmet yönünden reddedilen davada, boşuna bilirkişi incelemesi yapılmış oluyor. Meslektaşımızın dediği gibi, önce hizmet davasını açmak daha mantıklı ve daha az masraflı.
Old 05-12-2007, 17:23   #4
av.damla

Sağlam, bordroda görünen tanıklarınız varsa öncelikle tespit davası açın derim.Ancak alacak davasını ispat daha kolay,alacak davasının ardından da tespit açabilirsiniz. İkisini birlikte açmanız halinde tespit davası bekletici mesele yapılacak , zamanaşımına dikkat ederek değerlendirmenizi tavsiye ederim.
Old 05-12-2007, 18:55   #5
felisfelidae

Yeni Fikir önce icra takibine ne dersiniz:)

Sayın Meslektaş,
işçi alacağını ilamsız icra takibine koysanız? Karşı taraf itiraz etse, bunun üzerine itirazın kaldırılması iş mahkemesinde görülse, haklı çıkarsanız bir de icra inkar tazminatına hak kazansanız fena olmaz mı? Ayrıca işçi alacağının ispatı tanık vs. delil yönünden hizmet tespitine oranla çok daha kolaydır. Aynı anda hizmet tespitini de açın. Zaten en aşağı 3 ay sonrasına ilk duruşma günü verecekler, bu arada siz icrada işçi alacağınızı tahsil bile etmiş olursunuz, itiraz etmezlerse. Sonra da hizmet tespitine delil olarak sunarsınız.
Old 05-12-2007, 23:01   #6
caner87

işçi alacağı ilamsız takibe konu olur mu???
Old 05-12-2007, 23:43   #8
caner87

müvekkilim 5 aylık ücretini alamadan ayrılmak zorunda bırakıldı ve sigorta girişi de yapılmamış, aslında emekli sandığından da emekli.. Aylık 750 ytl den 5 aylık ilamsız takip açayaım o halde doğru mu anladım? gerçi aralarında hiç bir yazılı vs bir durum yok, sadece müvekkilin o iş yerinde çalıştığına dair- talep edilcek aylara ilşkin- yazılı belegeler var...

yeni avukatım o nedenle olsa gerek bir an işçi alacakları muhakkak iş mahkemesinde ücret alacağı şeklinde açılır diye düşündüm..

biraz daha inceleyeyim..
Old 05-12-2007, 23:51   #9
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
ilamsız takip açayaım o halde doğru mu anladım?

Şöyle ya da böyle yapmanızı önermemiş, sadece sorunuza yanıt vermiştim.
Old 06-12-2007, 00:04   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan nhn
müvekkilim 5 aylık ücretini alamadan ayrılmak zorunda bırakıldı ve sigorta girişi de yapılmamış, aslında emekli sandığından da emekli.. Aylık 750 ytl den 5 aylık ilamsız takip açayaım o halde doğru mu anladım? gerçi aralarında hiç bir yazılı vs bir durum yok, sadece müvekkilin o iş yerinde çalıştığına dair- talep edilcek aylara ilşkin- yazılı belegeler var...

yeni avukatım o nedenle olsa gerek bir an işçi alacakları muhakkak iş mahkemesinde ücret alacağı şeklinde açılır diye düşündüm..

biraz daha inceleyeyim..

İcra takibi yaptıktan sonra itiraz olursa itirazın iptali için yine iş mahkemesine müracaat edeceksiniz. Doğrudan icra takibi yapmakla dava açmak arasındaki tek fark;takibe itiraz olmazsa alacağı çabuk tahsil etme imkanınız olmasıdır. Ancak bu durum çok küçük bir olasılıktır.

Elinizde yazılı belge varsa(mahiyetini yazmamışsınız) işiniz kolay olacaktır.

Saygılarımla
Old 06-12-2007, 01:20   #11
caner87

işle ile ilgili evraklara attığı imzalar ile (şirkete gelen para cezasının sorumlu müdüre kesilmesi sonucu )parasını alamadığı gibi bir de şirketin cezalarına mahkum edildiği bir adet ceza dosyası.
Müvekkilim bir özel güvenlik şirketinde sorumlu müdür olarak 5 ay görev almış ve her defasında ücretini alacağını ümit ederk 5 ay çalışmış.. bu sırada iş ile ilgili evraklara attığı imzalar var.
itiraz edeceklerdir muhtemelen onların da avukatı vardır.. iflas aşamasına da gelmek üzereler ya da izlerini kaybettirecekler.. o halde icra takibi başlatmak daha mı mantıklı olacaktır dersiniz.. hatta ihtiyati haciz ???
Old 06-12-2007, 11:05   #12
ekinheval

Önce kesinlikle İŞÇİLİK ALACAKLARINIZ için dava açın,
Bu davada hizmet süresini tanıkla ve yazılı belgeniz de olduğuna göre kolaylıkla ispat edebilirsiniz. Yani hizmet tespit davasında yapacağınız işi alacak davasında yapmanız mümkün. Aksi halde HİZMET TESPİTİ davası alacak davanız için bekletici mesele yapılacak ve bu da nereden bakarsanız müvekkilinizin alacaklarına kavuşmasını en az 2 yıl öteye bırakacaktır. Bu arada taleplerinizin zamanaşımına uğraması kuvvetle muhtemeldir. Hizmet Tespit davası açısından zamanaşımı sorununuz görünmüyor. Bu nedenle öncelikle ve kesinlikle alacak davanızı açın. Alacak davanız hükme bağlanır bağlanmaz alacak davasını da delil göstererek hizmet tespiti davanızı açın. Bu arada mutlaka işçilik alacağı davanızı açmadan ÖNCE tüm alacak kalemlerinizi tek tek belirterek işverene ihtarname tebliğ ettirin aksi takdirde kıdem tazminatı dışındaki alacaklarınız için faiz başlamayacaktır. (ileride ıslah tarihinizden başlayacak bu da müvekkilinizin kaybına neden olacaktır.) Tebliğ şerhi almadan da davanızı açmayın. Kıdem Ücret fazla mesai UBGT alacaklarınaz en yüksek banka mevduat faizi isteyin.
İcra takibi yapmanızı önermem. Çünkü haklarını eksik hesaplama ihtimaliniz yüksektir.
Old 06-12-2007, 11:14   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
o halde icra takibi başlatmak daha mı mantıklı olacaktır dersiniz.. hatta ihtiyati haciz ???

İcra takibi yapıldığında, ödeme emrinin tebliği; itiraz süresinin beklenmesi; itirazdan sonra dava açılması; takip dosyasının dava dosyası içine getirilmesi, normal koşullarda bile 1-1,5 ay zaman kaybına yol açacaktır.

Mahkemelerin ihtiyati haciz vereceklerini sanmıyorum. 'İhtiyati haciz zımnında ihtiyati tedbir' talepli doğrudan dava açın bence...Benim böyle açtığım bir iş davasında sadece taşınmazlara tedbir konulmasına karar verildi. Az talep edildiği için mi bilmiyorum; hakimler aradaki farkı bilmiyorlar.

Saygılarımla
Old 06-12-2007, 11:37   #14
ali ekmekçi

uygulamada hizmet tespiti davası ve işçi alacağı davası beraber açılır,alacak davası hizmet davasını ön mesele olduğundan bekletilir...yanlız harç konusunda sıkıntı olmaz zira kısmi dava açınız alacaklar içiniz
Old 06-12-2007, 11:40   #15
ISTANAZ

Tüm mesajları okuduktan sonra kararım şu: Öncelikle işverene ihtarname keşide edilecek. Daha sonra doğrudan işçi alacaklarına yönelik davayı açacağım. Tespit davasını önce açarsam çok uzun sürecek, SSK mutlaka temyiz edecektir. Bu arada belki de zamanaşımı yönünden sıkıntı yaşayacağım. Bu nedenle doğrudan alacak davası açmayı düşünüyorum. Tüm meslektaşlarıma verdikleri cevaplar için teşekkür ederim.
Old 06-12-2007, 13:45   #16
caner87

sigortalılık tespit kaydını da ssk dan kendiniz isteyip, dosyaya eklerseniz belki daha hızlı sonuç alınabilir, çünkü öteki türlü ssk durumdan müzekkere ile haberdar edildiği vakit sanırım davaya hemen müdahil oluyor, iş uzuyor.. doğru mudur?
Old 06-12-2007, 20:29   #17
demgah

Öncelikle icra takibi yapmanın hiçbir mantıkı yanı yok şöyle ki, alacak likit olmadığı için icra inkar tazminatına hükmedilmez ve bir meslektaşında belirttiği gibi düşük bir meblağ alınabilir.
Old 07-02-2021, 23:02   #18
Av. CT

Bu konu hakkında güncel fikri olan var mı e son 2007 yılında yazı yazılmış.

Önce işçi alacağı mı yoksa hizmet tespit davası mı açılmalı ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi