Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ikinci evliliğim çocuğumla tutsak gibi yaşıyoruz, hiç şahidim yok ne yapabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-03-2010, 02:29   #1
Konuk

Varsayılan ikinci evliliğim çocuğumla tutsak gibi yaşıyoruz, hiç şahidim yok ne yapabilirim?

merhaba ben yaklaşık 13 ay önce kendimden 35 yaş büyük bir beyle evlendim.bu benim 2.evliligim ve 11 yaşında bir çocugum var.evliligim aşk evliligi degildi eşim devamlı çocugumu öne atarak bu evlilige beni ikna etti.hep hayalimde çocugumu dershaneye yollamak ayrı odasının olması gelecegini saglamak vs...eşimde her seferinde bunlarla bana geldi kendisini 3 yıldır tanıyordum ama hep abi dedim benim ailem bile abi diyordu herneyse evlendik.evlilik degil bir kabus sanki.. daha evliligimin ilk günlerinde sorunlar başladı çocugumu istemedi beni rahmetli eşi gibi olmamı istedi devamlı ne yapsam ilk eşiyle kıyasladı onun kıyafetlerini bana giydirdi.ne yapsam rahmetli böyle yapardı sen neden öyle yapmıyorsun kendisi emekli astsubay 24 saat evde herşeye karışıyor oturmama kalkmama tv.izlememe ben komşuyla tanıştım kavga çıktı evde ailemle görüşmem yasak komşuların gelmesi benim gitmem yasak çocugun arkadaşlarının gelmesi benim dışarı çıkmam,okula gitmem toplantıya katılmam herşey yasak yani evlilik bumudur 1 yıldır hergün konuşuyorum kendisiyle gülüp geçiyor her hafta hastanede,acildeyiz bütün dr.bana sakinleştirici depreksiyon,uyku hapları veriyorlar hiçbirşeye üzülmeyecen stres yapmayacan diyorlar eşimde gene gülüyor.çok bunaldım nefes alamıyorum çocugum bile intahara kalkışıyor çocugumu kaybediyorum çocugum bile piskolojik tedavi görüyor dr.un dedigi çocugu o evden uzaklaştır diyor.babası daha yeni evlendigi için almadı ne yapacagımı şaşırdım.ölmeyi düşünüyorum ama kızıma biryer bulmadan olmaz diyorum.kafayı yemek üzereyim evde aglıyorum eşim oynuyor evde bana sıgıntı gel sıgıntı git demesinden usandım.akşama kadar işimi yemegimi herşeyimi yapıyorum ama yiyemiyorum yemegi burnumdan getiriyor.işte bak aç karnını ben doyuruyorum diyor bu laflar benim agrıma gidiyor.daha deli olmadın mı nasıl dayanıyorsun diyor.eşime evden uzaklaştırma aldım 6 ay ama onuda beceremedim hiçbir gelirim yok oda sagolsun gitmiş elektrik su dogalgaz aboneliklerini kapattırmış çok zor durumlara düştük 6 aylık nafaka baglandı bu seferde tebligatları almamış onuda beceremedim.şimdi eve geri geldi o yokken 1 kere bile hastalanmadım şimdi gene 3 günde 1 acildeyim midem sancıyor beynim çatlıyor,dizlerim tutmuyor çok kötü durumdayım ve ben daha 29 yaşındayım eşimden her türlü şiddet görüyorum.ama gidecek sıgınacak yerim yok annemgile gidemiyorum geri dönemiyorum...kadın sıgınma evinde 3 ay kalabiliyormuşum ama benim çocugum okuyor 3 ay orda 3 ay burda olursa bu çocuk okuyabilir mi?benim ne yapmam lazım hiç bilmiyorum eşim çok yalan konuşuyor avukat tutmuş beni çagırdı neden uzaklaştırma almışım diye sonra bana bi kagıt imzalamamı söylediler bende imzalamadım...evde avukatına yazdıgı öyküsünü gördüm şok oldum 100 tane madde yazmış içinden sadece 11 tanesi dogru oda evlenme tarihim eski eşimle ayrılma tarihim vs.neden diye soruyorum bu kadar yalanı nerden buldun ben bunların hiçbirini yapmadım istemedim diyorum oda hukukun
yüzde 80 i yalandır diyor öyle yazmam lazımdı dedi geçti.karşıma geçip gülüyor devamlı hadi boşanma davası aç diyor ben ne yapacagımı şaşırdım benim ne yapmam lazım lütfen bana yapabilecegim bişeyler söyleyin hırsla kalkıp zararla oturmak istemiyorum.ben ne yapabilirim nasıl bunları ispatlayabilirim eve kimseyi almıyor kapımın zilini bile bilmiyorum.yarın birgün boşanmada şahit lazım ama kimse yokki kimse görmüyor duymuyor başka kanıt olarak ne olabilir şimdiden teşekkür ediyorum saygılarımla...
Old 22-03-2010, 14:26   #2
üye8180

Sayın konuk, belli ki normal sayılamayacak biriyle evlilik yapmışsınız. Bu da sizin şanssızlığınız sanırım.

Öncelikle, bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmanızı aciliyetle öneririm. Burada, ekonomik durumunuzun avukata vekalet vermeye yetmediğini, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Yasa'dan yararlanmak istediğinizi, koruma kararının takibinde ve müteakiben açabileceğiniz boşanma davasının takibinde avukat yardımı almanız gerektiğini bildiriniz.

Boşanma davasında eşinizin ağır kusurlu olduğunu gösterecek olan şiddete uğradığınız hususunda, 4320 sayılı yasa gereği aldığınız, alacağınız tedbir kararı, hastane kayıtları, kullandığınız ilaçları gösteren reçeteler, şiddeti belgelemek için, bulunduğunuz yer üniversite adli tıp ana bilim dalı bölümünden alabileceğiniz rapor gibi deliller işinize yarayacaktır.
Old 22-03-2010, 15:05   #3
SKARA

Merhaba
öncelikle hukuki yardımdan ziyade üzerinizdeki bu çaresizliği atınız. Daha 29 yasındasınız bulunduğunuz ildeki baro adli yardım servisine başvurmanızı Burada, ekonomik durumunuzun avukata vekalet vermeye yetmediğini, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Yasa'dan yararlanmak istediğinizi, koruma kararının takibinde ve müteakiben açabileceğiniz boşanma davasının takibinde avukat yardımı almanız gerektiğini bildiriniz.
Boşanma sırasında tedbir nafakası talep edebilir eşinizin size uyguladığı manevi eziyet veya fiili şiddet için manevi tazminat talep edebilirsiniz.
Av ile görüştüğünüzde tüm yasal haklarınızı koruyacaktır. Ancak öncelikle güçlü olmanız gerekiyor.
kolaylıklar dilerim
Saygılarımla
Old 24-03-2010, 00:43   #4
Konuk

öncelikle çok teşekkür ederim...eşimden şiddet gördügümde hastanelik oldum ve ordan rapor verdiler eşimde raporu yırttı ve daha sonradan aynı hastaneden o raporu çıkartabilecegimi ögrendim ve o raporla adliyeye başvurarak 4320 maddeyi uyguladılar normalinde o madde daha devam ediyor mayısa kadar.ancak 3 ay evi geçindirebildim.nafaka talebinde bulundum dedigim gibi 6 aylık nafaka kararı verdi hakim o kararla icraya başvurdum ama eşimin nerde oldugu bilemedigimiz için bir kaç yere tebligat yollandı geriye döndü halbuki eşimin emekli maaşı olmasına ragmen neden maaşından kesilmiyor anlamadım yani beceremedim.günlerce adliyeye gitmeme ragmen 10 gün sonra gel diyorlar gidiyorum geriye geldi 15 gün sonra gel bi türlü olmadı.yani anlayacagınız evi geçindiremedim çünkü eşim bi yandanda elektrigi dogalgazı suyu kestiriyor bide onların abonelikleriyle ugraşıyordum ve küpeme varana kadar sattım baroya gittim fakirlik ilmuhaberi kimlik fot. ve ikametgah istedi yanlız oturdugumuz ev benim üstüme oldugu için fakirlik ilmuhaberini vermedi...ailemin durumu iyi degil ve bana yakın oturmuyorlar.işte çaresizligim bu yüzden hiçbirşey yapamıyorum aglamaktan başka.ilk eşimden 10 yıldır nafakada almıyorum çünkü çalışmıyorum diyor.hiçbir gelirim yok üstüme ev var diye elim kolum baglanıyor bu evide şimdiki eşim almıştı.birde benim merak ettigim bişey var hakim evden uzaklaştırma kararı verdikten sonra eşimin elektrigi suyu vs. kestirmesi normalmidir yapma hakkı varmıdır yada sadece kusur olarak mı nitelendirilir bilmiyorum...ilginiz için çok teşekkür ederim saygılarımla ...
Old 24-03-2010, 12:23   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Eşinizin koruma kararı verildikten sonra elektrik doğalgaz vb.abonelikleri iptal etmesi hem koruma kararının bir ihlali hem de hak ve özgürlükleri engelleyen bir eylem olduğu için aynı zamanda şiddet olarak tanımlanmalıdır.

Bu durumu ; koruma kararı veren aile mahkemesine bildirdiğinizde karar ek karar verilerek aboneliklerin sizin adınıza yapılması için ilgili kurumlara mahkeme yazı yazmaya karar verebilir.Aağıdaki adreste bu konuda iyi uygulama örneği bulunmaktadır.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=42503

2-Eşinizin nafakayı ödemesi için yaptığınız icra takibi borçlu eşinize tebliğ edilmeden taraf teşkili sağlanmış sayılmayacağı için diğer işlemlere geöilmemektedir.BU nedenle bir an önce rebligata elverişli adresini temin etmeniz ve icra dairesine bildirmeniz gerekmektedir.Bu bildirimden sonra tebligatınızı APS vela Alo Post dedğimiz usule göre yapmanız duurmunda daha hızlı tebligat olabilecektir.

3-Koruma kararı ile verilen nafakanın şimdilik tebligat sebebi ile icra yolu ile tahsil edilememesi karşısında yine kararı veren aile mahkemesine yeniden başvurarak Medeni Kanun 198 gereği eşinizin borçlusu durumundaki Emekli Sandığına doğrudan yazı yazılmasını ve nafaka miktarı kadar kesintinin maaşından elınarak size ödenmesine karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Alıntı:
İlgili dayanak düzenleme:

Borçlulara ait önlemler

MADDE 198.- Eşlerden biri, birliğin giderlerine katılma yükümlülüğünü yerine getirmezse, hakim onun borçlularına, ödemeyi tamamen veya kısmen diğer eşe yapmalarını emredebilir.

Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi