Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

okul bitti ne yapacağım şimdi!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-06-2008, 19:11   #1
hülya korkmaz

Varsayılan okul bitti ne yapacağım şimdi!

Mezuniyetle beraber büyük bir boşluktayım avukatlık stajına başlayıp bir yandan da hakimlik sınavı için hazırlanacağım;ancak adli-idari yargı arasında bir kararsızlığım halen var.Yapılacak idari yargı sınavı 30 kasımda alımların ne şekilde olduğunu bilen varsa lütfen cevaplasın kaç kişi alınacak bunu bilmem gerekiyor.Cevap yazacak olanlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Old 04-06-2008, 22:52   #2
Akheront

Sayın KORKMAZ.
26.10.2008- Kaymakamlık sınavı

30.11.2008- İdari Hakimlik sınavı

20.12.2008- Adli Yargı Hakimlik sınavı

gibi üç tane sınav hakkınız var. Öncelikle telaşa gerek yok.Bol bol vaktiniz var (tabi bu sizi rehavete sürüklemesin). Alınacak kişi sayısı her üç sınav için de sanırım belli değil. Ama genelde Kaymakamlık için 100-200 arası, idari hakimlik için 50-150 arası ve adli hakimlik için de 400-500 arası kadro açılmaktadır. İdari hakimlik için öncelikle bir yazılı sınav yapılmaktadır. Sorulan alan soruları içerisinde iktisat,maliye ve vergi gibi hukuk mezunlarının (sizi hukuk mezunu varsayıyorum) pek te ilgili olmadığı dersler de bulunmaktadır. Ve tabii inkilap tarihini de unutmamak lazım zira etkisi birhayli fazla. Yazılı sınavı geçenler (ki yeni uygulamaya göre alınacak kişi sayısının iki katı sayısınca kazandırılıyor) bir adet zorlu (?) mülakata tabi tutuluyor. Bunu da vermeniz halinde iki yıllık eğlenceli bir adaylık dönemi sizi bekliyor olacak. Akabinde göstermelik bir yeterlilik sınavı daha yapılıyor ve kura ile görev yerinize gönderiliyorsunuz.Adli hakimliğin yukarıdaki anlatımlarımdan farkı, yazılı yarışma sınavında iktisatın falan çıkmaması ve staj süresinin şimdilik bir yıl olmasıdır. Geriye kalan prosedürler aynen idari deki gibi.
Umarım bunları ben de biliyorum zaten dememişsinizdir. Teşekküre lüzum yok. Çalışma hayatınızda başarılar.
Old 05-06-2008, 10:08   #3
faruksa

Sayın korkmaz öncelikle staj ve hakimlik sınavına hazırlığı birlikte yürütmek zordur.Zira iki karpuz bir koltuğa sığmaz
ayrıca her nekadar kasım ve aralık sınav yapılacağı duyrulsada henüz kaç kişinin alınacağı belli değil.Bunu en erken sınavdan yaklaşık üç ay önce yapılacak ilandan öğrenebiliriz kanaatindeyim.
Ama şunu soylemeliyim geçen alımlardan hareketle ve hakim ve savcı açığı da düşünülürse bu senede 400 adli hakim alınabilir şeklinde düşünmekteyim.
Old 05-06-2008, 10:44   #4
hülya korkmaz

Cevabınız için teşekkürler ama sanırım iki karpuzu zorla olsa da taşıyacağım.
Old 07-06-2008, 11:59   #5
faruksa

başarılar dilerim
ben de taşımıştım karpuzları biri kelek çıktı.
mülakatta elendim sizi azminizden dolayı kutlarım.saygılarımla
Old 12-06-2008, 20:59   #6
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan Akheront
inkilap tarihini

Sayın Akheront,

Alıntıladığım sözcüklerde bir yanlışlık yok mu sizce? İnkilap köpekleşmek demektir, anlamı devrim olan sözcük ise inkılaptır. Bu yanlış genelde kasıtlı yapılmaktadır ama sizin kasıtlı olmadığınızı umuyor ve sanıyorum, yine de belirtmek istedim. Saygılarımla,
Özge Yücel
Old 12-06-2008, 22:03   #7
Akheront

Sayın özge yücel
Tabiiki kasıtlı yazmadım. On parmak kullanmadığım için muhtemelen ı yerine i harfine basmışımdır. Ama bu arada inkilap söcüğünün de köpekleşmek manasında olduğu kesin değil. Mesela Türk Dil Kurumunun büyük sözlüğünde böyle bir kelimeye yer verilmemiştir. Sonuç olarak muhtemel yanlış anlama veya algılamaları ortadan kaldırdığınız için size teşekkür etmeliyim.
Saygılar.
Old 12-06-2008, 22:36   #8
Doç. Dr. Özge Yücel

Üşenmeyip bilgimden emin olmak için araştırdım, Osmanlıca-Türkçe Sözlük'te (http://www.osmanlicaturkce.com/?k=Kelb&t=@) şunu buldum:

Kelb

* (C.: Ekâlib-Eklüb-Kilâb) Köpek, it.
* Meşhur bir yıldız.
* İki adım arasına koyarak dikilen kayış.
* Yolcuların, yük üstünde azıklarını astıkları demir çengel.
* Şiddet.
* Hırs.
Old 12-06-2008, 22:56   #9
Akheront

Sayın yücel
lütfen bilginize saygı duymadığımı sanmayın. Ben siz yanlış biliyorsunuz demedim ki. Sadece bu konuda bir kesinlik yok dedim. Ama hala ikna olmuş değilim. Belki osamanlıca bilmememden kaynaklanıyordur ama verdiğiniz kelimeler arasında inkilap sözcüğünü göremedim. Şimdi inkılap aslında devrim değişim manasında kullanılmakta olup burada yer alan " k" harfi osmanlıcada kaf olarak yazılır(bu şekilde k harfi boğazdan okunur), köpek manasında kullanılan kilap ta ise k harfi düz yazılır. Türkçemizde kaf harfi olmadığından yazılış olarak benzeşmektedir.
(üşenmedim edebiyatçı olan ağabeyime açıklattırdım)
Saygılar.
Old 13-06-2008, 14:36   #10
faruksa

Önemli olan niyet yoksa insanları sorgulamak yargılamak değil bizim işimiz.Fazla Şekilci olmayalım ama şekilsiz de kalmayalım saygılarımla
Old 08-07-2008, 12:54   #11
agah

Ben de üşenmeyip araştırdım.www.osmanlicaturkce.com da inkılap diye bir kelime çıkmıyor inkılâb kelimesi çıkıyor.Demek ki bir çok yazılış-okunuş şekli var bu kelimenin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi