Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

süresiz şikayet yolu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-11-2007, 15:09   #1
ISTANAZ

Varsayılan süresiz şikayet yolu

Tüketici hakem heyetine müvekkilin borçlu olmadığının tespiti ve icra takibinin iptali istemi ile başvurup karar aldık. İcra dosyası ile ilgili vezneye girecek paranın alacaklıya ödenmemesi için tüketici mahkemesinin de verdiği bir tedbir kararı var. Şimdi ben hakem heyeti kararını icra dosyasına sununca müdür yardımcısı hakem heyetinin takibin iptaline karar veremeyeceğini söyledi. Ben reddederim siz mahkemeye gidersiniz dedi. Daha sonra dosyaya baktığımda ' mahkemece verilmiş bir tedbir kararı olduğundan şimdilik bir işlem yapılmasına yer olmadığına' şeklinde bir karar vermiş. Kanunda belirtilen sınırın altında olduğu için hakem heyetinin karar vermesi zorunlu ve tarafları bağlayıcı. Tedbir kararı kalkarsa bir karar vereceğini söylüyor. Ben de tedbir kararını kaldırtmak istemiyorum. Tedbiri kaldırınca hakem heyetinin takibin iptaline karar veremediğini belirtip red kararı verecek. Alacaklı taraf tahsilat yoluna gidecek vs. Şu aşamada verilen karara karşı( bir işlem yapılmasına yer olmadığına ilişkin karar) şikayet yoluna mı gitmeliyim. Bu karara karşı süresiz şikayet yoluna başvurulabilir mi, yoksa 7 günlük süre mi uygulanır. Burada İİK 72. maddesi anlamında bir menfi tespit kararı var. Borçlu olmadığına karar verilirse takip derhal duru, karar kesinleşince icra eski hale iade edilir şeklinde hüküm var. Şu halde benim aldığım kararın hiç bir anlamı yok mu. Anlamı olmayacak sa yasada neden Tüketici Hakem heyeti zorunluluğu getirilmiş? İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.
Old 22-11-2007, 15:45   #2
Pınar

SAYIN ISTANAZ;
Tüketici Hakem heyeti kararları,icrai işlemi durdurma gücüne sahip değil,daha doğrusu icra takibini iptal etme yetkisi yok heyetin.

Genelde heyetten aldığımız kararı ,ya icra takibine koyarız ya da aleyhe icra takibi yapılmışsa,itiraz merciine veya tüketici mahkesine elimizde heyet kararı ile başvururuz.

Yani delil niteliğinde sunuyoruz ilgili merciiye.

emin olmamakla birlikte sanırım bundan sonra yapmanız gereken şey;tedbir veren tüketici mahkmesine tekrar başvurup-belki aynı dosya üzerinden-bu defa tedbir verdiği icra işlemini geçici durdurmak yerine ,iptalini talep etmek olacak.(tekrar söylüyorum emin değilim )
Ama gerçekten de T.Hakem Heyeti kararı icra takibini durdurmaz.Tüketici Mahkmesi halihazırda tedbir vermişken ,kararınızı da dosyaya ekleyip veya yeniden itiraz ve takibin iptali davası açıp,mahkeme kanalı ile takibi iptal ettirmek olabilir.

Ben daha evvel alacaklı vekili sıfatıyla yaşadım bu durumu.Bu yüzden net cevap veremedim ama umarım yine de yardımı olur.
Saygılarımla
Old 22-11-2007, 17:07   #3
Av. Bülent Sabri Akpunar

Alacak miktarı bedel (heyete başvuru sınırı) altında ise,sanırım sorun da buradan kaynaklanıyor, karşı tarafın tüketici hakem heyetine başvurması zorunludur.İcra takibi yapıldığı için icra hukuk mahkemesine başvurarak takibin bu nedenle iptalini istemelisiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi