Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İ.İ.K. 355,356 ve devamı...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-11-2013, 13:16   #1
Av.Nefer

Kitap İ.İ.K. 355,356 ve devamı...

Borçlu adına yapmış olduğum ilamlı takip kesinleşti ve talebim üzerine çalışmakta olduğu "Esnaf ve Sanatkarlar Odası"na maaş haczi müzekkeresi yollandı. Dosya borçlusu sekreter olarak çalışmakta ve dönen tebligat parçasından anlaşıldığı üzere müzekkereleri kendisi alarak, sümen altı etmekte...

İ.İ.K. 355,356 ve devamı maddelerince çalışmakta olduğu kurum yöneticisi hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etmeyi düşünmekteyim.

Benzer şekilde bir olayla karşılaşan meslektaşım var ise tecrübelerini benimle paylaşırsa sevinirim...

Saygılar...
Old 27-11-2013, 13:27   #4
tiryakim

Bana göre yaptığınız tebligat usulsüz bence usulüne uygun tebligat yapıp eğer ilgili kurum maaştan kesinti yapmazsa o zaman şikayet prosedürünü düşünün...
Old 27-11-2013, 21:23   #5
dirilis

Alıntı:
Yazan Av.Nefer
Borçlu adına yapmış olduğum ilamlı takip kesinleşti ve talebim üzerine çalışmakta olduğu "Esnaf ve Sanatkarlar Odası"na maaş haczi müzekkeresi yollandı. Dosya borçlusu sekreter olarak çalışmakta ve dönen tebligat parçasından anlaşıldığı üzere müzekkereleri kendisi alarak, sümen altı etmekte...

İ.İ.K. 355,356 ve devamı maddelerince çalışmakta olduğu kurum yöneticisi hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etmeyi düşünmekteyim.

Benzer şekilde bir olayla karşılaşan meslektaşım var ise tecrübelerini benimle paylaşırsa sevinirim...

Saygılar...
Bana göre;
Tebligatı alan borçlu. Borçlu aynı zamanda Odanın çalışanı olduğuna göre tebligatın usulsüzlüğü söz konusu değildir. Ancak Oda yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmanıza engel bir durum ile kesintiyi yapmayan personelin maaşından kesinti yapma talebini açamama durumu var burada.
Şikayeti borçlu/Oda çalışanı hakkında yapmanız gerekmektedir. Savcılıklar Görevsizlik Kararı verip İdari Para Cezası kesilmesi gayesi ile dosyayı İcra Dairesine de gönderebilir, dava da açabilir. Uygulamanın değişik olduğunu duyup görüyoruz.
Kolaylıklar dilerim.
Old 28-11-2013, 11:13   #6
Av.Nefer

Çözüm yolları arasında İİK 356. maddesi gereğince; Maaş Haczine bir hafta içerisinde cevap vermeyen ilgili hakkında haciz yapmak da var...

Ben şikayet prosedürüyle zaman kaybetmemek için bu yolu seçtim ve haciz talebinde bulundum... İcra müdürü önce tekid yazmayı ve sonrasında hacize gitmeyi kabul etti... aslında tekide gerek yok; 12. hukuk dairesinin 2008/10938 E., 2008/13896 K sayılı ilamı açık... direk hacize gidebiliriz ancak icra müdürü ile zıtlaşmak yerine onun çözüm yolunu kullanarak sonuca ulaşacağım...
Old 28-11-2013, 20:06   #7
dirilis

Alıntı:
Yazan Av.Nefer
Çözüm yolları arasında İİK 356. maddesi gereğince; Maaş Haczine bir hafta içerisinde cevap vermeyen ilgili hakkında haciz yapmak da var...

Ben şikayet prosedürüyle zaman kaybetmemek için bu yolu seçtim ve haciz talebinde bulundum... İcra müdürü önce tekid yazmayı ve sonrasında hacize gitmeyi kabul etti... aslında tekide gerek yok; 12. hukuk dairesinin 2008/10938 E., 2008/13896 K sayılı ilamı açık... direk hacize gidebiliriz ancak icra müdürü ile zıtlaşmak yerine onun çözüm yolunu kullanarak sonuca ulaşacağım...

İİK 356/1 "
Yukardaki madde hükümlerine riayet etmemiş olanların kesmedikleri veya ilk vasıta ile göndermedikleri para ayrıca mahkemeden hüküm alınmasına hacet kalmaksızın icra dairesince maaşlarından veya sair mallarından alınır." şeklinde düzenlenmiş olup, benim bu madde metninden anladığım, parayı kesmekle görevli personelin maaş veya malvarlığına gidilebileceğidir.

Şöyle düşünelim; bir avukatın yanında çalışan sekreterin maaşına haciz koyduk, gönderdiğimiz yazıları da sekretere tebliğ ettik.. Sonrasında maaştan kesinti yapılmadı diye o avukatın mallarını hacze gittik.

Burada haciz müzekkeresinden bihaber olan avukatın (işverenin) kabahatinden söz edebilir miyiz? Asıl sorulması gereken soru bu bence?

Hacze gidilebileceğini söyleyen icra müdürü arkadaş bence hatalı bir işlem yapacak. Zira borçlu da, müzekkere gereğini yerine getirmeyen veya yerine getirilmesini engelleyen de aynı kişiler. Üçüncü şahıslara yönelebilmeniz bence uygun değil.

Bahsi geçen Yargıtay kararının olayınızla uyuştuğunu da düşünmüyorum.

Kolaylıklar dilerim.
Old 29-11-2013, 09:11   #8
Av.Nefer

Olayımızı dramatize etmeyelim... İİK 356 açık... bir hafta içerisinde kesinti yapılacağına ya da sıraya alındığına ilişkin cevap verilmediği takdirde yapılacak yaptırımı kanuna yazmış... sizin dediğiniz tamamen tebligat hukukunu ilgilendiren bir konu ve olayımızda tebligatı alan da iş yeri sahibinin sigortalı çalışanı, tebligat usulüne uygun yani... işyeri sahibi ve çalışanı arasındaki iç ilişki bizi ilgilendirmez...
Old 29-11-2013, 09:27   #9
üye7160

Sayın Nefer,

Yakın zamanda birebir aynı olayla karşılaştım.Borçlu maaş haczi yazdığım sulama kooperatifinde muhasebeci ve tebligatları kendisi almış,hemen savcılığa suç duyurusunda bulundum ve kooperatif başkanı aleyhinde Sulh Ceza'da dava devam ediyor. Akabinde icra müdürlüğünden hukuki sorumluluk nedeni ile kooperatife borcun ödenmesi muhtırası gönderdim.Kooperatif bir kısım ödeme yaptı.Ceza davası bitmeden borcun ödeneceğini sanıyorum zira mahkeme hakimi zarar giderimi olup olmadığını sordu..Ödenmez ise de kooperatifin mal varlıklarına haciz koyabileceğim.
Old 29-11-2013, 11:07   #10
Av.Nefer

Sayın YILDIZ HUKUK,
Savcılığa yapmış olduğunuz şikayetin dilekçe örneğini paylaşırsanız sevinirim. Hukuk mantığı içerisinde şikayetçi olduğunuz kişinin iş yeri sahibi olduğu kanaatindeyim, ancak hangi gerekçe ve kanun maddesine aykırılık iddiasında bulunarak şikayetçi olduğunuzu çözümseyemedim.
Umarım benim olayımda da savcılar aynı hassasiyeti gösterir ve takipsizlik vermezler...
Old 29-11-2013, 13:32   #11
üye7160

.................. CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

ŞİKAYETÇİ : .........
VEKİLİ :
ŞÜPHELİ : .......SULAMA KOOPERATİFİ
SUÇ KONUSU : İİK.355-356. maddelerine riayet etmemek.

İZAHI :

- Müvekkilimiz .........tarafından alacağının tahsili amacı ile Bursa .....İcra Müdürlüğü .......Esas sayılı dosya ile ilamlı icra takibi başlatılmış ve dosya kesinleşmiştir.
- Akabinde borçlulardan ............. nın S.S. ........ SULAMA KOOPERATİFİ’nde çalıştığı yapılan SGK sorgusunda tespit edilmiş ve ilgili kooperatife maaş haczi müzekkeresi gönderilmiştir. Gönderilen müzekkere 02.10.2012 tarihinde kooperatife tebliğ edilmiş ise de kooperatifçe haciz müzekkeresine cevap verilmemiş ve İcra İflas Kanunu 355. Ve 356. Maddelerine aykırı hareket edilmiştir.
- Akabinde 14.11.2012 tarihinde İcra Müdürlüğüne yeniden talepte bulunulmuş ve ilgili kooperatife TEKİD müzekkeresi yazılmıştır.Maaş haczinin tekidine ilişkin müzekkere de 27.11.2012 tarihinde tebliğ olmasına rağmen bugüne kadar hala müzekkereye cevap verilmemiştir.
- Yukarıda izah ettiğimiz üzere 2. Kez müzekkere gönderilmesine rağmen İİK.355.356. Maddelerine aykırı olarak cevap vermeyen ve maaş kesintisi yapmayan kooperatif hakkında Sayın Savcılığınıza başvurmak zarureti hasıl olmuştur.

TALEP VE SONUÇ :

Yukarıda izah ettiğimiz nedenlerle;

Şüphelinin eylemine uyan İİK.355. ve 356. Maddeleri uyarınca cezalandırılması için İİK.357.Maddesi gereği gerekli kovuşturmanın yapılarak, şüpheli hakkında kamu davasının açılmasını müvekkilim adına saygıyla arz ve talep ederiz. 07.12.2012
ŞİKAYETÇİ VEKİLİ
Old 02-12-2014, 17:23   #12
SHODAN

Mevcut uygulama nasıl şuan ? Savcılık nasıl karar veriyor ?
Old 02-12-2014, 18:49   #13
hüsnü gökulu

Slm;
Bende; maaş haczi yazısının sigortalı olarak çalışanana yapılmasının tebligat kanununa uygun olduğunu inancındayım.Bu nedenle şikayet ve haciz için bir engel olmadığı kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi