Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yurt dışına götürülen işçinin sosyal güveliği

Yanıt
Konu Notu: 8 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-04-2013, 09:52   #1
vekilim77

Varsayılan Yurt dışına götürülen işçinin sosyal güveliği

Çalışma grubunda konuya ilişkin yazılanları okudum ancak çözemediğim bir durum var.Müvekkilim Arnavutlukta çalışmış,işveren türk şirketi sigorta pirimlerini Arnavutluk devletine ödediğini,sigortanın Türkiyeye aktarılacağını beyan etmiş.SSK ise bunun mümkün olmadığını sadece yurtdışı borçlanması yapabileceğini kendisine bildirmiş.Yazılanlardan da anladığım kadarıyla Türkiye ile Arnavutluk arasında sözleşme olmadığından şirket sağlık pirimlerini ödememiş oluyor.Müvekkilim bu işten şu anda ayrıldı ve başka bir yerde çalışmaya başladı.Şu aşamada şirkete sigorta pirimlerini ödemesi için dava açabilirmiyiz?Veya yapmamız gereken iş kuruma tekrar tekrar tekrar müracaat edip bu işi halletmelerini sağlamakmı??Konu hakkında bilgileriniz ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Old 10-04-2013, 12:33   #2
av.sercan35

Sayın vekilim77
"Yazılanlardan da anladığım kadarıyla Türkiye ile Arnavutluk arasında sözleşme olmadığından şirket sağlık pirimlerini ödememiş oluyor."
Türkiye ve Arnavutluk arasında sosyal güvenlik sözleşmesi var.
http://www.sskemekli.com/index2.php?option=com_content&task=view&id=201&pop =1&page=0&Itemid=87
(anlaşması olduğunu dair )
Çalıştığı şirkete tespit edilen ve ödenmemiş primler sebebiyle dava açabilirsiniz.
Old 11-04-2013, 09:38   #3
vekilim77

Öncelikle teşekkür ederim cevabınız ve ilginizden dolayı.yukarıda detaylı yazmadığımdan sıkıntıyı anlatamadım.
Arnavutluk ve Türkiye arasında şu anda yürürlükte olan bir sözleşme olmadığını SSK iddia ediyor.Dolayısıyla yurt dışında çalıştığı günler de çalışmamış sayılıyor.müvekkilimi geri çeviriyor.
İşveren şirket ise müvekkilimin pirimlerini düzenli yatırdığını ve SSK'ya müracaat edilmesi gerektiğini beyan ediyor.
Müvekkilimin sigorta pirimleri düzenli yatmış gerçekten hatta buna ilişkin elimizde bir cüzdan var.Ayrıca müvekkilimin Arnavutluk'ta işveren türk şirketi yanında çalıştığına dair konsolosluk imzalı belge de var.
Şimdi bu durumda SSK mı sorumlu,yoksa yine şirket mi sorumlu??
Old 11-04-2013, 11:41   #4
av.sercan35

Bu durumda sizin de belirttiğiniz gibi şirket yükümlülüklerini yerine getirmiştir.
Ben mi yanlış baktım acaba diye düşündüm.SGK dan güncel bakıyorum sözleşme var 21, sırada
Bu linkten bakabilirsiniz.
http://www.sgk.gov.tr sgk/emeklilik/...sme_imzalanmis ülkeler
Siz tekrar sgk ya yazılı başvuruda bulunun.Bu sayfanın çıktısını almayı da unutmayın.Memur kendisi de bilmiyor olabilir.Bu sefer de itiraz ederlerse yazılı olarak reddetsinler.Daha sonra iş mahkemesinde kuruma dava açarsınız.Basit bir dava olacaktır.Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi