Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Beraat Kararı Ve Tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-09-2006, 21:22   #1
raman27

Acil Beraat Kararı Ve Tazminat

herkese selam
müvekkilim, beş ay tutuklu kaldıktan sonra beraat kararı aldı.biz de tutuklu kaldığı sürede uğradığı maddi ve manevi zararların tazmini için dava açmayı düşünüyoruz.dava açmaya görevli ve yetkili mahkeme ile, zamanaşımı süresi ve bu konuda tecrübesi olan arkadaşların bilgi ve birikimlerinden faydalanmak istiyorum. göndereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Old 04-09-2006, 22:00   #2
nephilis

Bu Konuda 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 141-144. maddelerinde düzenlenmiş bulunan Koruma Tedbirleri Nedeniyle Tazminat kısmına bir göz atın derim.
Old 04-09-2006, 22:17   #3
mslmklvz

CMK 142/ 2 : ...zarara uğrayanın oturduğu yer ağır ceza mahkemesi , eğer o yer ağır ceza mahkemesi tazminat konusu ile ilişkili ise ve aynı yerde başka bir ağır ceza mahkemesi yoksa en yakın ağır ceza mahkemesinde istem karara bağlanır.
Old 05-09-2006, 02:27   #4
Av.Selim Balku

Bu yola başvurmadan hukuk mahkemesinde tazminat davası açma imkanımız var mı acaba,

Ya da devlet aleyhine tazminat davasını ağır ceza mahkemesinde açtıktan sonra söz gelimi müşteki için hukuk mahkemesinde ayrıca madi manevi tazminat davası açabilir miyiz?

konu hakkında fikri olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim...
Old 05-09-2006, 02:36   #5
Av. Can DOĞANEL

Görevli ve yetkili mahkeme bu biçimde tayin edildiğinden ve görev kamu düzenine ilişkin olduğundan hukuk mahkemesi ya da idare mahkemesinde açılamayacağını düşünüyorum.
Öte yandan müşteki aleyhinde gerek iftira nedeniyle (suç ve delillerini uydurma kastı açık ise) cezai tahkikat talep etmek, gerekse hukuk mahkemesinde maddi manevi tazminat davası açma hakkı vardır. Zira sebepler farklıdır. Devletin sorumluluğu Adli hizmeti gereği gibi yerine getirmediğinden ötürü kusursuz sorumluluk, müştekinin ki ise şikayet hakkının kullanılmasının ötesinde haksız fiilleri ile verdiği zarar nedeniyle kusur sorumluluğudur.
Old 05-09-2006, 08:34   #6
halit pamuk

Merhaba,

Bu konuda ilk düzenleme 466 sayılı yasa,haksız tutuklama nedeniyle hazineye yöneltilebilen tazminat taleplerini düzenlemekteydi,
daha sonra CMK ile bütün koruma tedbirleri nedeniyle tazminata dönüşmüştür.

buna göre; (CMK.m142 vd,)

Beraat kararının kesinleştiğinin tebliğinden itibaren 3 ay içinde; tebliğ edilmemişse kesinleşmeden itibaren herhalde 1 yıl içinde zarara uğrayanın ikametgahı yer ağır ceza mahkemesinde,eğer o mahkeme tutuklama ilişkili ise(mesala tutuklama kararını o mahkeme vermişse) ve o yerde başka ağır ceza mahkemesi yoksa, en yakın ağır ceza mahkemesinde dava açılır.

Bunun haricinde diğer adli veya idari mahkemelerde dava açılamaz.
Old 05-09-2006, 08:54   #7
halit pamuk

eskiden 466 sayılı yasa zamanı dosya üzerinden görülüyordu,şimdi mahkemeler duruşmalı yapıyor

Ancak yine de davalar çok kısa sürüyor, elimdeki 80 dosya üç ay içinde karara bağlandı.Herhalde bir avukat için en kolay davadır.Çünkü ne yargı harcı var ne de başka birşey o nedenle avukatlar fütursuzca tazminat taleplerinde bulunuyorlar, ancak yine vekalet ücreti konusunda bir içtihat olursa o zaman avukatlar daha da dikkatli davranmaya sevk edebilir.

ilginçtir,bu davalar yargıtayda çok uzun bekliyor.

Maddi tazminat talepleri bilirkişiye gidiyor, bilirkişiler tutuklamanın gerçekleştiği tarih itibariyle tazminatı hesaplıyor. Bu nedenle zarar a uğrayanın yaptığı işte önemli.

Avukatların yaptığı en büyük hatalardan biri, sadece faiz talep etmeleri. Unutmamak lazım ki faiz talep ederken olay tarihinden itibaren istenmeli
Old 05-09-2006, 10:51   #8
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sn.Korayad,466 sayılı yasa zamanında aylık asgari ücret tutarında maddi tazminata hükmediliyordu, temyizde de sonuç değişmiyor ve bu durumda ancak AİHM yolu görünüyordu.

Yeni CMK ya göre yaptığınız taleplerde durum nasıl?
Old 05-09-2006, 12:47   #9
halit pamuk

Sayın Av. Sehper,

evet, üzülerek söylüyorum, hepsinde de asgari ücretten hesaplandı,ama davacı talepte bulunurken çalıştığı işi yine de yine de ileri sürülsün..
Old 05-09-2006, 13:08   #10
stj_sevda

Sayın Av.Sehper
bu konuda kesin olmayan bilgilerime dayanarak:yeni cmk sisteminde tazminat miktarının hesaplanmasında asgari ücret değil kişinin sosyal durumu göz önüne alınmaktadır!
Old 05-09-2006, 13:30   #11
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın stj sevda,

Ben de kesin olan bilgileri öğrenmek istedim.

Sn.Korayad 80 tane dava açtığını ve tümünde de eski usul, asgari ücret üzerinden tazminata hükmedildiğini söylüyor.

Sosyal ve ekonomik durum, reel kazanç kaybının maddi tazminat hesabında dikkate alınması gerekliliğinin yanı sıra, manevi ödenceye de hükmedilmesi, olması gereken.

Bu durumda son mesajınızı üzülerek, olması gereken olarak değerlendirebileceğimiz anlaşılıyor.

Saygılarımla
Old 05-09-2006, 13:56   #12
Av.Selim Balku

Cevaplar için ayrıca teşekkürler, olayda tutuklama yoksa yani ağır ceza mahkemesinde haksız yere aleyhine açılmış bir dolandırıcılık davası oduğunu düşünürsek, müvekkilimin ses sanatçısı oluşu,tutuklama olmasa dahi, iddianamenin müvekkilimin ruhsal duumunu bozması nedeniyle iş yapamaması gibi sebepler olduğunda tazminat nasıl belirleyeceğiz?
Old 05-09-2006, 14:00   #13
Av. Can DOĞANEL

Bu ülkede anlı şanlı holdinglerin yönetim kadrosunun bordrolarının bile asgari ücret alıyor gibi gösterildiğini ve bordroların bu biçimde düzenlendiği gerçeğini de unutmamak lazım. (İşin içindeki arkadaşlarımdan biliyorum kesin bilgidir ama isim veremiyorum) Böyle olunca da dimyata pirince giderken.... konusu gündeme gelir tabi. Ama yine de örneğin Asliye Ceza Mahkemesince verilmiş bir haksız tutuklama kararı hakkında aynı adliyedeki Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tazminat hususunda karar verilmesinin pek de sağlıklı olduğu söylenemez. Özellikle küçük Adliyelerdeki hakimler arasındaki sıkı ilişki göz önüne alındığında....
Old 10-09-2006, 20:22   #14
raman27

Varsayılan TeŞekkÜrler

YORUM VE DEĞERLENDİRMELERİNİZ İÇİN HEPİNİZE TEŞEKKÜRLER.
Old 06-04-2007, 18:49   #15
Suç ve Ceza

Peki Sayın Korayad hazineye karşı tazminat davasını açarken bu beraat kararların kesinleşmesi şartmı?
Old 06-04-2007, 19:05   #16
Av. Can DOĞANEL

Ben hazine avukatı değilim ama isterseniz cevap vereyim.. Kesinleşme gereklidir. Ceza hükümleri kesinleşmeksizin hüküm ifade etmeyeceğinden beraat hükmünün de kesinleşmiş olması tazminat başvurusu için gereklidir.
Old 24-05-2009, 16:00   #17
tmr_dmrc

[Arkadaşlar naçizane benim de bir sorum olcak...Müvekkilim suçsuz yere yargılanıp 16.5 yıl süreyle hapis cezasına çarptırılıyor.Ardından 2 yıl cezaevinde yatıyor.Daha sonra suçsuz olduğu anlaşılıp serbest bırakılıyor.Bu olayla ilgili CMK 141 uyarınca mı tazminat davası açmalıyım ya da başka bi yoldan mı?şimdiden teşekkürler.
Old 12-12-2015, 11:36   #18
avmo20

Değerli meslekdaşlarım, merhaba.
CMK 141-144 e göre tazminat davası açacağım. 142/2 ye göre yetkili mahkemenin tayininde tereddüt ediyorum.
OLAY ŞU:İlgili kişi Mersin'de tutuklanmış, yargılanmış ve beraat etmiştir. Şimdi başka bir suçtan Muğla'da tutuklu olarak yargılanıyor veya hükümlü olarak Muğla'da cezaevinde bulunuyor. SORU: Hükümlü veya tutuklu bulunduğu cezaevi ikametgah sayılır mı. Yani davayı Muğla'da açabilir mi, yoksa Mernis adresinde mi açacak. Tecrübe ve tavsiyeler için şimdiden teşekkürler.
Old 14-12-2015, 11:44   #19
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan tmr_dmrc
[Arkadaşlar naçizane benim de bir sorum olcak...Müvekkilim suçsuz yere yargılanıp 16.5 yıl süreyle hapis cezasına çarptırılıyor.Ardından 2 yıl cezaevinde yatıyor.Daha sonra suçsuz olduğu anlaşılıp serbest bırakılıyor.Bu olayla ilgili CMK 141 uyarınca mı tazminat davası açmalıyım ya da başka bi yoldan mı?şimdiden teşekkürler.

Yasaya bakıldığında, 141/e yakalama ve tutuklamadan bahsetmektedir. Sizin müvekkiliniz hüküm aldıktan sonra serbest bırakılmış. Ayrıca yasa başlığı da koruma tedbirlerine karşı tazminat, olduğuna göre bu yol size uygun bir yol görünmüyor...

Kolay Gelsin...
Old 14-12-2015, 11:46   #20
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan avmo20
Değerli meslekdaşlarım, merhaba.
CMK 141-144 e göre tazminat davası açacağım. 142/2 ye göre yetkili mahkemenin tayininde tereddüt ediyorum.
OLAY ŞU:İlgili kişi Mersin'de tutuklanmış, yargılanmış ve beraat etmiştir. Şimdi başka bir suçtan Muğla'da tutuklu olarak yargılanıyor veya hükümlü olarak Muğla'da cezaevinde bulunuyor. SORU: Hükümlü veya tutuklu bulunduğu cezaevi ikametgah sayılır mı. Yani davayı Muğla'da açabilir mi, yoksa Mernis adresinde mi açacak. Tecrübe ve tavsiyeler için şimdiden teşekkürler.

Siz de Muğla'da ikamet ediyorsanız Muğla'dan açın...

Yasada açıkça oturduğu yer dediğine göre, ben burada bir kolaylık görüyorum. Belirtmeliyim ki, Mersin de veya nüfus kaydı neresi ise oradan açmanızda da bir külfet yok, çok uzun duruşmalar olmuyor, hatta biten son davamda ki duruşmalara hiç katılmamıştım...
Old 14-12-2015, 11:50   #21
Av.Selim Balku

Son bir bilgi daha;

Mazeret yollayıp katılamadığım duruşmada çıkan karar şudur:

20.07.2014-03.11.2014 tutuklama dönemi (yaklaşık 3.5 ay)

3.118.93 Maddi tazminat, 3000 TL Manevi tazminat...

Müvekkilin sigorta kaydı olmadan asgari ücret karşılığında tüpçüde çalışıyor...

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi