Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İkinci tahliye davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-10-2010, 10:47   #1
avgubse

Varsayılan İkinci tahliye davası

sayın meslektaşlarım,müvekkilimin kira alacağı nedeni ile kira alacağı ve tahliye takibi yaptım.Kiracı bu icra takibinde hem sözleşmeye hem borca itiraz etti.Bende sulh hukuk mahkemesinde itirazın iptali ve tahliye davası açtım.Ancak kiracı daha sonraki (icra takibine konu edilmeyen aylardaki) kira borçlarını da ödemedi bunun üzerine bir kira alacağı takibi daha yaptım.borçlu buna hiçbir itirazda bulunmadı ve parayı da yatırmadı.Şimdi bu icra takibi üzerinden temerrüt nedeni ile tahliye talebini icra mahkemesinden istemeyi düşünüyorum.Tahliye istemleri farklı kira alacağına ilişkin olduğundan ikinci bir tahliye istemli dava açabileceğimi düşünüyorum.Sizce sulh hukuktaki tahliye davam bu davada derstlik olarak ileri sürülebilir mi?
Old 25-10-2010, 11:36   #2
avukatedali

Merabalar..Sizin dayandığınız sebep farklı da olsa dava konusu tahliye olacağından ve taraflarda aynı olduğundan derdestlik itirazında bulunulabilinir diye düşünüyorum.
Kolay gelsin
Old 25-10-2010, 13:22   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avgubse
sayın meslektaşlarım,müvekkilimin kira alacağı nedeni ile kira alacağı ve tahliye takibi yaptım.Kiracı bu icra takibinde hem sözleşmeye hem borca itiraz etti.Bende sulh hukuk mahkemesinde itirazın iptali ve tahliye davası açtım.Ancak kiracı daha sonraki (icra takibine konu edilmeyen aylardaki) kira borçlarını da ödemedi bunun üzerine bir kira alacağı takibi daha yaptım.borçlu buna hiçbir itirazda bulunmadı ve parayı da yatırmadı.Şimdi bu icra takibi üzerinden temerrüt nedeni ile tahliye talebini icra mahkemesinden istemeyi düşünüyorum.Tahliye istemleri farklı kira alacağına ilişkin olduğundan ikinci bir tahliye istemli dava açabileceğimi düşünüyorum.Sizce sulh hukuktaki tahliye davam bu davada derstlik olarak ileri sürülebilir mi?

Derdestlik sözkonusu olmaz. Yorumunuza katılıyorum.
Old 25-10-2010, 13:24   #4
avgubse

Üstadım öylediyorsanız kesin öyledir.Teşekkür ederim..
Old 25-10-2010, 13:58   #5
hewal65

bence yeni bir tahliye davasındansa, son takibinizi derdest olan tahliye davanıza delil olarak sunun. sonraki takibe itiraz etmediğini ilk itirazının haksız ve kötüniyetli olduğunu vs. belirtin..
Old 25-10-2010, 14:03   #6
avgubse

sayın meslektaşım haklısınız,sunulabilir tabiki ama bu temerrüt nedeni ile tahliye davası olduğundan ilişkin aylara ait borcun ödenip ödenmediğine bakılıyor asıl olarak.Kira akdine itiraz noktasında yardımcı olacaktır söylediğiniz gibi zaten imza kiracıya ait o noktada da fazla sıkıntı yaşamayız sanırım.Ancak icra mahkemesi daha dar kalıp(doğru kelimemi acaba? ) bir yargılama yapıp sonuca daha hızlı ulaştığı için tekrar bu davayı açacağım..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi