Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

İstanbul'da Avukatlık Stajı Hangi Adliyede Yapılmalı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-07-2010, 03:36   #1
seyma1

Varsayılan İstanbul'da Avukatlık Stajı Hangi Adliyede Yapılmalı

Avukatlık stajımı hangi adliyede yapacağıma karar veremedim.Bazı adliyelerde devam zorunluluğu aranmadığını duydum.Bakırköy Adliyesini düşünüyorum;ancak kararsızım.Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Old 31-07-2010, 14:10   #2
AV. AHMET ERTAŞ

Alıntı:
Yazan seyma1
Avukatlık stajımı hangi adliyede yapacağıma karar veremedim.Bazı adliyelerde devam zorunluluğu aranmadığını duydum.Bakırköy Adliyesini düşünüyorum;ancak kararsızım.Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Ben Bakırköy adliyesinde yaptım. Genelde hafatada 2 gün duruşmalara katılmanızı istiyorlar.Fakat mahkemeden mahkemeye değişir. Mesela ben icranın son 15 günü hiç uğramadım adliyeye.Aynı şeklide iş mahkemesine de sadece 2 gün gittim. Hakimlerin bir çoğu insaflı oluyor. Sınavlara gireceğim derseniz yardımcı oluyorlar. Bir çok mahkemede öğlen arası olduğunda artık gidebilirsiniz deyip izin veriyorlar.
Sultanahmet devam mecburiyeti istemez diyorlar, fakat benim bir arkadaşım devam etmediği için 3. ayında stajı yandı. Yani hakimden hakime değişir. Sultanahmet veya Bakırköy olmuş hiç farketmez.. Evinize veya işyerinize yakınsa bakırköyü tavsiye ederim. Saygılarımla
Old 31-07-2010, 14:15   #3
srr drn

Bakırköy mahkemeleri stajyer devamlılığı ister genelde. Hakimlik sınavına çalışıyor ya da avukat yanında çalışıyorsanız, durumu hakime ya da kalem müdürüne izah ettiğinizde çoğunlukla anlayış gösterirler, ama iyi ihtimalle haftada bir kez duruşmada ya da kalemde sizi görmek isterler. Sultanahmet'in bu konuda çok daha rahat olduğunu duymuştum.

Selamlar
Old 31-07-2010, 14:25   #4
Giyom Tell

Bence nerede yaptığının çok önemi yok. Zira büyük kısmı, imza atıp gitmekle geçecek. Bakırköy biraz daha sıkı bu konuda. Ben Sultanahmet Adliyesi'ni öneririm
Old 31-07-2010, 22:33   #5
seyma1

Alıntı:
Yazan AV. AHMET ERTAŞ
Ben Bakırköy adliyesinde yaptım. Genelde hafatada 2 gün duruşmalara katılmanızı istiyorlar.Fakat mahkemeden mahkemeye değişir. Mesela ben icranın son 15 günü hiç uğramadım adliyeye.Aynı şeklide iş mahkemesine de sadece 2 gün gittim. Hakimlerin bir çoğu insaflı oluyor. Sınavlara gireceğim derseniz yardımcı oluyorlar. Bir çok mahkemede öğlen arası olduğunda artık gidebilirsiniz deyip izin veriyorlar.
Sultanahmet devam mecburiyeti istemez diyorlar, fakat benim bir arkadaşım devam etmediği için 3. ayında stajı yandı. Yani hakimden hakime değişir. Sultanahmet veya Bakırköy olmuş hiç farketmez.. Evinize veya işyerinize yakınsa bakırköyü tavsiye ederim. Saygılarımla

Şu an avukat yanında çalışıyorum ve Bakırköy adliyesine çok yakın aynı zamanda sınava da hazırlanıyorum.Umarım dediğiniz gibi olur.Çok teşekkür ederim...
Old 31-07-2010, 23:21   #6
AV. AHMET ERTAŞ

Alıntı:
Yazan seyma1
Şu an avukat yanında çalışıyorum ve Bakırköy adliyesine çok yakın aynı zamanda sınava da hazırlanıyorum.Umarım dediğiniz gibi olur.Çok teşekkür ederim...
Sayın Şeyma Hanım, sınava hazırlanıyorsanız stajı iyi değerlendirin. Staj esnasında bu hayatta ne işime yarar demeyin. Mahkemeler kaç hakimden oluşuyor, hangilerinde savcı var,hangisi üst mahkeme,yetkili mahkeme vs konularını staj döneminde iyi öğrenin. Ben hakimlik sınavında bir kaç soruyu stajdan hatırlayıp yorum yaparak doğru cevaba ulaştım. Başarılar dilerim
Saygılarımla
Old 01-08-2010, 14:14   #7
Av. Eyüp KATI

ben eyüp te yapmıştım. gittiğimde de niye geldin gibi bakıyorlardı. halen öyle mi bilmiyorum.
Old 19-08-2010, 02:12   #8
Amphitrite

Adliye stajımı yapmak için Üsküdar Adliyesi'ni seçtim. Bu süreçte de herhangi bir büroda çalışmayıp sınavlara hazırlanmayı düşünüyorum. Üsküdar Adliyesi'nde devam zorunluluğu istiyorlar mı?
Old 27-08-2010, 16:01   #9
ofaruko

Alıntı:
Yazan Amphitrite
Adliye stajımı yapmak için Üsküdar Adliyesi'ni seçtim. Bu süreçte de herhangi bir büroda çalışmayıp sınavlara hazırlanmayı düşünüyorum. Üsküdar Adliyesi'nde devam zorunluluğu istiyorlar mı?

Ben karşının stajyeriyim, bilemeyeceğim Şaka bir yana, Avrupa Yakası'nda stajyer sayısı daha çok olduğundan ve adliyelerde yığılmaya neden olduğundan stajyerlerin devamsızlığına daha çok göz yumuyorlar. Üsküdar'ı tercih eden tek bir arkadaşım bile olmadığından oradaki durumu bilmiyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi