Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Zorunlu Dava ArkadaŞliĞi Durumunda Mahkemelerİn GÖrevİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-12-2011, 14:00   #1
Mehmet Baran YILDIRIM

Varsayılan Zorunlu Dava ArkadaŞliĞi Durumunda Mahkemelerİn GÖrevİ

İyi günler sayın meslekyaşlarım, mesleye başlayalı henüz beş ay olduğu için zorluk yaşadığım bazı konular var. Bu konulardan biriyle ilgili sizlerden yardım almak istiyorum. konu özetle şu: açmayı düşündüyüm bir davada müvekkilimin iki hasmı olacak. bu iki davalı; tüzel kişidir ve aralarında gerek HUMK, gerek ise HMK çerçevesinde zorunlu dava arkadaşlığı mevcut. ancak dalılardan biri idare. bu durumda açacağım davada görevli yargı kolu hangisi olur adli yargı mı yoksa idari yargı mı? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 16-12-2011, 14:05   #2
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Mehmet Baran YILDIRIM
İyi günler sayın meslekyaşlarım, mesleye başlayalı henüz beş ay olduğu için zorluk yaşadığım bazı konular var. Bu konulardan biriyle ilgili sizlerden yardım almak istiyorum. konu özetle şu: açmayı düşündüyüm bir davada müvekkilimin iki hasmı olacak. bu iki davalı; tüzel kişidir ve aralarında gerek HUMK, gerek ise HMK çerçevesinde zorunlu dava arkadaşlığı mevcut. ancak dalılardan biri idare. bu durumda açacağım davada görevli yargı kolu hangisi olur adli yargı mı yoksa idari yargı mı? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Değerli meslektaşım, açmayı düşündüğünüz davanın adı ve niteliği nedir? Kolay gelsin.
Old 16-12-2011, 14:10   #3
Mehmet Baran YILDIRIM

sözünü ettiğim iki davalının müvekkilimi maddi zarara uğratmış oldukları gerekçesi ile maddi tazminat davası (eda davası ) açmayı düşünüyorum.
Old 16-12-2011, 14:24   #4
Cumhur Okyay

İdareye karşı da açılacak bir kısım davalar hakkında Asliye Hukuk Mahkemelerin görevli olduğuna dair yasal düzenlemelerin tetkik edilmesi gerekir diye düşünüyorum. Kolay gelsin.
Old 17-12-2011, 14:37   #5
GÜLSÜM ÖNAL

6100 sayılı kanun-MADDE 3- (1) Her türlü idari eylem ve işlemler ile idarenin sorumlu olduğu diğer
sebeplerin yol açtığı
- vücut bütünlüğünün kısmen veya tamamen yitirilmesine
-yahut kişinin ölümüne bağlı maddi ve manevi zararların tazminine ilişkin davalara
asliye hukuk mahkemeleri bakar.
-İdarenin sorumluluğu dışında kalan sebeplerden doğan aynı tür zararların
tazminine ilişkin davalarda dahi bu hüküm uygulanır.

MADDE 7- (1) Davalı birden fazla ise dava, bunlardan birinin yerleşim yeri mahkemesinde açılabilir.
Old 19-12-2011, 14:47   #6
av.salih gülgeldi

Sayın meklaktaşım eğer açaçağınız dava idareden kaynaklanan bir tazminat davası ise yani idarenin sorumluğu olduğu idari iş ve eylemlerden dolayı ASLİYE HUKUK mahkemesi görevlidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi