Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat irtifakı resmi senedinin yorumu(ortak yerle ilgili)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-02-2010, 13:04   #1
Av.Özlem Ay Bilgin

Varsayılan Kat irtifakı resmi senedinin yorumu(ortak yerle ilgili)

Herkese iyi çalışmalar dilerim...
Yöneticisi bulunduğum bir binanın önünde bulunan boş alanın ortak yer olduğu düşüncesiyle hareket ederek, burayı binaya yarar sağlayacak şekilde değerlendirme yollarını arıyor idik.Boş alana açılan işyeri malikinin itirazı üzerine, tapu sicil müdürlüğünde araştırma yaptım. Yönetim planında bu alanla ilgili bir düzenleme olmadığını ama kat irtifakı kurulmasını düzenleyen resmi senette bu alanın itiraz eden işyerine ait olduğunun belirtildiğini farkettim. Aynı resmi senette ortak yerlerin de sayıldığını ve bu boş alanın sayılan ortak yerler arasında bulunmadığını da gördüm. Ancak tapu kayıtlarında burayla ilgili ayrıntılı bir açıklama bulunmuyor; eklenti veya başka bir ifade de kullanılmamış. Resmi senetteki "projede (B) harfi ile işaretlenen ve yol ile bina arasında kalan bahçe pastaneye aittir" ifadesi, bu alanın mülkiyetinin o işyerine ait olduğunu mu göstermektedir? Bu konuda ne yorum yapılabilir? Burayı boş alanın bulunduğu yer ve kullanım şekli itibarıyla ortak alan olarak yorumlamak veya sadece kullanım tahsisi gibi yorumlamak mümkün olabilir mi?

Bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan meslektaşlarım düşüncelerini ve bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.
Old 10-02-2010, 20:00   #2
Av.M_K

Sayın meslektaş;
sorunuza tam olmamakla birlikte bir değerlendirme yapacak olursak resmi senette buranın pastane olduğu yazması ortak yer olduğunu değiştirmez zira yönetim planında bu alanla ilgili bir düzenleme olması gerekir ,ayrıca tapuda da burası için birşey denmemesi düşündürücü fakat B ile gösterme olayında burasının devlet arazisi olduğu düşünürsek zannedersem bu zamana kadar itiraz edilmemiş ve devlet bu gündemde olan B2 arazilerinin düşük bedelle satılma prosedürünü uygulamış olabilir fakat bu durumda bişey yapılamaz diye düşünüyorum.
saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi