Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Veraset İlamının alınması ve diğer işlemler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-02-2011, 17:35   #1
Canavar Avukat

Varsayılan Veraset İlamının alınması ve diğer işlemler

Arkadaşlar merhaba,
Bu konuda daha evvel işlem yapmış bir meslektaşımız var mıdır varsa beni yönlendirirse çok müteşekkir kalırım.
Sorum şu: Bir müvekkilimin annesi geçtiğimiz ay Şubat başı gibi vefat etti. Mirasçılık belgesinin alınması hususunda avukatı olarak benden yardım istedi. Bu konuda da bir sıkıntım yok. Sulh hukuk mahkemesine başvurulacak, bunu yaparken de nufüs dairesinden vukuatlı nüfüs örneği alınması gerekiyor. Sorun şurada başlıyor. Ölen kadının mirasçısı tek çocuk olduğundan müvekkilim olan kızı ve de ölenin huzurevinde yaşayan kocası. Benden yapmamı istedikleri işlemler veraset ilamının alınması hangi bankanın hangi şubesinde olduğunu bilmedikleri ama 50-60 bin TL civarında olduğunu tahmin ettikleri bir paranın bulunması ve bunun veraset ve intikal vergisi ile ilişiği kalmadığına dair yazısının alınması. Ayrıca ölen kişi vakıflara ait bir gayrimenkulde oturduğundan bunun intikali de söz konusu değil ama vakıflara durumu avukat olarak bildirmemi istediler gerekli belgelerle. Bunun dışında SGK'da ölen şahsa yapılan maaş ödemesinin kesilmesi için de SGK ya yazı yazılmasını ve ölüm olması nedeniyle ilişiğin kesilmesini istediler. Normalde vatandaş kendisi de yapabilir pekala bunları ama avukatları olarak benim yapmamı istiyorlar. Paranın hangi banka ve şubesinde olduğu tespit edilemezse bu aşamada ne yapacağımı bilmiyorum. Para varsa hangi bankada olduğunu bulmak bir yana bu paranın veraset ve intikal vergisi ile ilişiğinin kalmadığı ile ilgili de bir işlem yapılması gerekir ki bunun süresi de ölüm tarihinden itibaren 4 ay içinde bir süre. SGK ve Vakıflara ne tür bir yazı ile bildirimde bulunmam gerekir bilmiyorum; ama mirasçılık belgesini vekil sıfatıyla alabilirim. Bu konularda bilgisi olan ve yardımcı olabilecek bir arkadaşımız var mıdır acaba ?

Teşekkürler
Old 28-02-2011, 17:54   #2
kezzy

Sulh Hukuk Hakimliğine müracaat edilerek tereke tespit istemli bir dava açılmalı. Murisin adına kayıtlı malvarlığının taşınmaz, araç ve banka mevduatlarının, hisse senetlerinin, resmi kurumlardan olan hakedişlerin (maaş vs.) mahkeme aracılığı ile ilgili yerlerden sorularak terekenin ortaya çıkarılması mümkün. Mahkeme talep edilen bankaların genel müdürlüklerine yazı yazarak mevduatları soruyor.
Old 28-02-2011, 17:59   #3
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan kezzy
Sulh Hukuk Hakimliğine müracaat edilerek tereke tespit istemli bir dava açılmalı. Murisin adına kayıtlı malvarlığının taşınmaz, araç ve banka mevduatlarının, hisse senetlerinin, resmi kurumlardan olan hakedişlerin (maaş vs.) mahkeme aracılığı ile ilgili yerlerden sorularak terekenin ortaya çıkarılması mümkün. Mahkeme talep edilen bankaların genel müdürlüklerine yazı yazarak mevduatları soruyor.

çok teşekkür ederim kezzy ama sanırım bu söylediklerinden önce yani dava açmadan evvel mirasçılık belgesi alınması için de ayrıca yetkili mahkeme olarak miras bırakanın en son yaşadığı yer sulh mahkemesinde veraset ilami için dava açmak gerekir. Asıl sorum vakıflara ait gayrimenkulde yaşayan murisin (vakıflara ait bir gayrimenkul olduğundan) bu taşınmazın devri ve intikali söz konusu olmayacağından vakıflara bir bildirimde bulunulmasi gerekir mi ? SGK'ya da yazı yazmak gerekli mi maaşın kesilmesi için ?
Old 01-03-2011, 11:29   #4
Av.Günar

Veraset ilamı Türkiye'nin herhangi bir yerinden alınabilir en son yaşanılan yer şart değil.Tereke tepsiti için de dava açmalısınız.Vakıflar ve SGK konusuna gelince sanırım en iyi cevabı kurumlarına gidip sorarak öğrenebilir siniz diye düşünüyorum.
Old 01-03-2011, 14:23   #5
Canavar Avukat

Vakıfla ilgili öğreniğim husus şu; müteveffa sağ iken vakfa ait bir arsa üzerinde aralarındaki kira sözleşmesi gereğince kendi yaptığı evin arsa kirasını ödüyormuş. Bununla ilgili mirasçısı kızı da bu durumu bildirmek gerekir mi ilgili vakfın yönetimine diye soruyor. Esasında ben silsileyi de anlamadım ya neyse. Yanlış anlamadıysam şu işlemlerin yapılması gerekiyor. 1- Öncelikle veraset ilamı alınacak 2- Terekenin tespiti davası açılacak. Sonrasında ne yapacam bilmiyorum ?! ) Somut bir şeye ulaşamadığımı hissediyorum.
Old 01-03-2011, 16:33   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Canavar Avukat
Vakıfla ilgili öğreniğim husus şu; müteveffa sağ iken vakfa ait bir arsa üzerinde aralarındaki kira sözleşmesi gereğince kendi yaptığı evin arsa kirasını ödüyormuş. Bununla ilgili mirasçısı kızı da bu durumu bildirmek gerekir mi ilgili vakfın yönetimine diye soruyor. Esasında ben silsileyi de anlamadım ya neyse. Yanlış anlamadıysam şu işlemlerin yapılması gerekiyor. 1- Öncelikle veraset ilamı alınacak 2- Terekenin tespiti davası açılacak. Sonrasında ne yapacam bilmiyorum ?! ) Somut bir şeye ulaşamadığımı hissediyorum.

Bence diğer kurumlara dilekçenizi verin.Yapmak yapmamaktan iyidir diye düşünüyorum.
Old 02-03-2011, 13:03   #7
kezzy

sigortaya vefat edenin kesinlikle birdirilmesi gerekir kişinin vefatından sonra eğer maaş ödemesi yapıldıysa kuruma iade edilmesi gerekir.

506sayılı kanun
Madde 121 -...
(Ek fıkra: 4958 - 29.7.2003 / m.47) Ancak, yanlış ve yersiz ödendiği anlaşılan her türlü gelir, aylık ve sigorta yardımları 84 üncü maddenin son fıkrası saklı kalmak kaydıyla, ilgililerin sonraki her çeşit istihkaklarından kesilmek suretiyle geri alınır. Kurumun genel hükümlere göre takip hakkı saklıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi