Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş yeri tabelasının dükkanın cephesini aşması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-08-2013, 07:56   #1
Meral83

Varsayılan İş yeri tabelasının dükkanın cephesini aşması

Sayın Meslektaşlarım,

Müvekkil bir apartmanın giriş katında bulunan iş yerinin ticari tanıtım tabelasını kendi dükkanının cephesini aşan bir yere üst kat malikin dairesinin alanında takmıştır.
Üst kat malik iş yeri hakkında zabıtaya şikayette bulunmuştur, zabıta bunun üzerine iş yeri tabelasının üst daire malikinin alanına taştığı gerekçesiyle ve bunun Ticari Tabela Yönetmeliği'nin 6.maddesine aykırı olduğunun tespitini yaparak işlem yapmıştır, belediye encümeni ise para cezasına kesilmesine ve de aykırılığın 10 gün içerisinde giderilmemesi halinde iş yerinin mühürleneceğini bildirmiştir. Şimdi Ticari Tabela Yön. md. 6'yı okuduğumda "bir binanın yol meydan ve diğer ortak kullanım alanlarına açılan tüm dış cephelerinde yer alacak dükkanların kullanacakları ışıklı ışıksız tabelaları dükkan cephe alanının %15'ini, binanın cephe alanının ise %10'unu aşamaz" demektedir. Fakat kesinlikle bu yönetmelikte binada ortak kullanım alanına tabela taşması gibi bir şey yoktur ve müvekkilin tabelası da Yönetmelikle belirlenen ölceklere uygundur. Kat malikleri eğer rahatsız ise hukuk mahkemelerinde müdahalenin meni davası açabilirler, fakat bu durum belediyenin görev alanına girmemektedir. Ben idari mahkemede encümen kararının iptali için YD talepli dava açmayı düşünüyorum, çünkü buradaki encümen kararının hukuka aykırı olduğunu düşünüyorum, zira buradaki aykırılık bir hukuk davasına konu olabilir fakat Tabela Yönetmeliği'ne aykırılığa girmeyen bir konuda zabıtanın ve encümenin işlem yapamayacağını düşünüyorum, bu konuda görüş ve tecrübelerinizi bekliyorum. Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi