Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Takibi Borçlusunun Ölümü-İcranın Geri Bırakılması-Terekeye Takip

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-06-2013, 10:10   #1
Avrasya

Varsayılan İcra Takibi Borçlusunun Ölümü-İcranın Geri Bırakılması-Terekeye Takip

Merhaba arkadaşlar!

Başka bir avukatın yarıda bıraktığı bir takip geldi önüme. Cevaplarınıza göre alıp almamaya karar vereceğim. Bu yüzden katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Olay şöyle;

Çeklere ilişkin kambiyo takibi yapılmış. Borçlunun babası adına kayıtlı olup intikali sağlanmamış gayrimenkul üzerine haciz konulmuş ve ortaklığın giderilmesi için mahkemeden yetki alıp dava açılmış.

Takip sırasında 6 aylık işlem/talep süresi aşıldığı için borçlunun şikayeti üzerine icra mahkemesi icranın geri bırakılmasına karar vermiş. (Bu icranın geri bırakılması kararının bikaç sebeple temyizde bozulacağını düşünüyorum ama konu bu değil)

Tam bu esnada yani karar alacaklıya tebliğ edilmeden borçlu ölmüş. Mirasçıları da mirası reddetmiş.

Ortaklığın giderilmesi davası ise karar aşamasında. Hakim ise geçen celse üstü kapalı olarak ben burada ortaklığın giderilmesine karar veremem, sonuçta icranın geri bırakılması kararı var'' demiş.

1-Bu durumda ne yapmamızı tavsiye edersiniz? Öncelikle açık takibi devam ettirmek için bir yol var mı?

2-Eğer yoksa nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Benim aklıma gelen yol;

Tahsilde tekerrür olmamak üzere çeklerden dolayı ilamsız takip açıp yeni dosya üzerinden devam etmek. Ama bu durumda da tebliğatı kime yapacağım. Borçlu tereke mi olacak? Yoksa kayyum mu isteyeceğim?
Old 21-06-2013, 15:39   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avrasya
.

Takip sırasında 6 aylık işlem/talep süresi aşıldığı için borçlunun şikayeti üzerine icra mahkemesi icranın geri bırakılmasına karar vermiş. (Bu icranın geri bırakılması kararının bikaç sebeple temyizde bozulacağını düşünüyorum ama konu bu değil)

?

Demişsiniz ama bence ana konu bu. Karar temyizden onanarak gelirse ve arada bir temel ilişki bulunmuyorsa hiç şansınız bulunmamaktadır. Bu nedenle ben olsam, önce Yargıtay kararını beklerdim. Dosyayı incelediysem ve zamanaşımının gerçekleştiğine inandıysam, Yargıtay kararını bile beklemezdim dosyayı müvekkile hemen iade ederdim.

Alıntı:
Tam bu esnada yani karar alacaklıya tebliğ edilmeden borçlu ölmüş. Mirasçıları da mirası reddetmiş.

Ortaklığın giderilmesi davası ise karar aşamasında. Hakim ise geçen celse üstü kapalı olarak ben burada ortaklığın giderilmesine karar veremem, sonuçta icranın geri bırakılması kararı var'' demiş.

1-Bu durumda ne yapmamızı tavsiye edersiniz? Öncelikle açık takibi devam ettirmek için bir yol var mı?

2-Eğer yoksa nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Benim aklıma gelen yol;

Tahsilde tekerrür olmamak üzere çeklerden dolayı ilamsız takip açıp yeni dosya üzerinden devam etmek. Ama bu durumda da tebliğatı kime yapacağım. Borçlu tereke mi olacak? Yoksa kayyum mu isteyeceğim

1- Yargıtay'ın kararını beklemekten başka yol yok.

2- İkinci takip "derdestlik" itirazına uğradığında, takip iptal olunur. Takibi isterseniz terekeye, isterseniz mirasçılara doğrudan yöneltebilirsiniz.

2-
Old 24-06-2013, 08:00   #3
Avrasya

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Demişsiniz ama bence ana konu bu. Karar temyizden onanarak gelirse ve arada bir temel ilişki bulunmuyorsa hiç şansınız bulunmamaktadır. Bu nedenle ben olsam, önce Yargıtay kararını beklerdim. Dosyayı incelediysem ve zamanaşımının gerçekleştiğine inandıysam, Yargıtay kararını bile beklemezdim dosyayı müvekkile hemen iade ederdim.

1- Yargıtay'ın kararını beklemekten başka yol yok.

2- İkinci takip "derdestlik" itirazına uğradığında, takip iptal olunur. Takibi isterseniz terekeye, isterseniz mirasçılara doğrudan yöneltebilirsiniz.

Cevabınız için teşekkürler Suat Bey,

Arada temel ilişki mevcut. Fatura da var yani. Zamanaşımı konusu ise biraz karışık. Dosya 2 dosyanın birleşmesi ile ortaya çıkmış bir dosya ve dosyalardan bir tanesinde zamanaşımı yok. Yani belki dosyaların tekrardan ayrılması gerekebilir.

Takibi terekeye yöneltirsem borçlu kısmına ''..... terekesi'' mi yazacağım? Bu takdirde kayyum atanması gerekir mi?

Biliyorum çok uzattım ama reddi miras yapan mirasçılara nasıl yöneltebilirim. Red beyanı süresinde!

Tekrar teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi