Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma ve Mal Paylaşımı hakkında

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-01-2012, 22:50   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma ve Mal Paylaşımı hakkında

Merhabalar,

Ben çalışmayan bir bayanım ve 2 çocuğum var. Şiddetli geçimsizlikten dolayı boşanmak istiyorum. Benim sorum, eşim emekli devlet memuru ve 2009 da alınmış ve şuan oturduğumuz bir evimiz var. Boşanma davası açarsam benim bu ev üzerinde ne kadar hakkım olur? Yarı yarıya deniyor ama içindeki eşyalarda buna dahil mi? Mal paylaşımı nasıl gerçekleşir? Şimdiden teşekkür ederim...
Old 14-01-2012, 23:55   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar,

Ben çalışmayan bir bayanım ve 2 çocuğum var. Şiddetli geçimsizlikten dolayı boşanmak istiyorum. Benim sorum, eşim emekli devlet memuru ve 2009 da alınmış ve şuan oturduğumuz bir evimiz var. Boşanma davası açarsam benim bu ev üzerinde ne kadar hakkım olur? Yarı yarıya deniyor ama içindeki eşyalarda buna dahil mi? Mal paylaşımı nasıl gerçekleşir? Şimdiden teşekkür ederim...

Sn.Katılımcı

1 Ocak 2002 de yürülüğe giren Medeni Kanun'a göre taraflar " mal ayrılığı" gibi başka bir sözleşme yapmamışlarsa kendiliğinden "edinilmiş Mallara katılma rejimi"ne tabidir.

Bunun anlamı, bu tarihten sonra eşlerden biri karşılığını vereke-örneğin çalışarak kazandığı para ile bir mal edinir veya parayı tasarruf ederse-örneğin banka hesabında biriktirirse,boşanma durumunda malın borcu çıktıktan sonra kalan değerinin yarısı diğer eş tarafından dava yolu ise istenebilir.

Bu davada mal paylaşımı yapılmaz.Karar alacak olarak belirlenir.Mal yine kimin adınaysa onundur.

Aynı durum ev eşyaları için de geçerlidir.Eşyaları kim almışşsa sahibi odur.Diğer taraf borcu çıktıktan sonraki değerin yarısını isteyebilir.

Mahkemece alacak miktarı için karar verildiğinde bu para icra yolu ile istenebilir.

Ancak bu davanın görülebilmesi için Boşanmanın kesinleşmesi gerekir.Dava boşanma davası sırasında da açılabilirse de, boşanmanın kesinleşmesine kadar bekletilecektir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 15-01-2012, 02:57   #3
Konuk

İlginize çok teşekkür ederim. Evimiz borçsuz ve benim evi alırken maddi hiç bir katkım olmadı, bu şartlarda paylaşım nasıl olur onu merak etmiştim ve bir soru daha; talep edeceğim maddi manevi tazminat evin satışıyla mı ödenecek? 2 çocuğum ile mağdur olmak istemiyorum.

Saygılarımla
Old 15-01-2012, 10:25   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
İlginize çok teşekkür ederim. Evimiz borçsuz ve benim evi alırken maddi hiç bir katkım olmadı, bu şartlarda paylaşım nasıl olur onu merak etmiştim ve bir soru daha; talep edeceğim maddi manevi tazminat evin satışıyla mı ödenecek? 2 çocuğum ile mağdur olmak istemiyorum.

Sn.Katılımcı

2002 den bu yana geçen sürede karşılığı verilerek alınmış mallar için diğer eşin katılım alacağı vardır.

Diğer eş ayrıca bu malın alınmasına katkıda bulunmuş ise bu, hesaplamada dikkate alınacak ve bu miktar borç hanesine yazıldıktan sonra geri kalan kısım üzerinden hesaplama yapılacaktır.

Malın alınmasına somut bir katkı sağlamamış iseniz bu sadece katkı patı bakımından hesaplama yapılmayacak demektir.Katılım alacağı hesaplanacaktır.

Katılım alacağını borçlu istediği gibi öder,ister evi satar, ister başkasından borç alır ister kredi kullanır.

Boşanma davasında tazminata karar verilmiş ise de durum aynıdır.Borçlu dilediği kaynaktan ödeme yapabilir.

Eğer borç ödenmez ise alacaklı borçlunun taşınır taşınmaz mallarının satışı yolu ile alacağının tahsil edilmesini isteyebilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi