Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmanın en başında

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-02-2015, 20:33   #1
Konuk

Varsayılan boşanmanın en başında

Merhaba,
Yarın bir avukatla görüşüp vekalet vererek boşanma davası açmayı düşünüyorum. Fakat sonrası beni korkutuyor çünkü bu şehirde tanıdığım kimse yok, kalabileceğim yerler işime de çocuğumun okuluna da kilometrelerce uzakta. Evin bana tahsili mümkün müdür? Bunun için bir dava süreci gerekir mi, ne kadar sürer? Eşim çocuğu vermeyecek, işi çirkinleştirecektir. Kendi çocuğumu alıp götürmem, çocuk kaçırmaya girer mi yada dava için dilekçe verdikten sonra talep edersen polis eşliğinde dönüp çocuğumu alabilir miyim? Geçici velayet tam olarak nedir ve hemen işin başında belirlenir mi?
Old 12-02-2015, 22:01   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,
Yarın bir avukatla görüşüp vekalet vererek boşanma davası açmayı düşünüyorum. Fakat sonrası beni korkutuyor çünkü bu şehirde tanıdığım kimse yok, kalabileceğim yerler işime de çocuğumun okuluna da kilometrelerce uzakta. Evin bana tahsili mümkün müdür? Bunun için bir dava süreci gerekir mi, ne kadar sürer? Eşim çocuğu vermeyecek, işi çirkinleştirecektir. Kendi çocuğumu alıp götürmem, çocuk kaçırmaya girer mi yada dava için dilekçe verdikten sonra talep edersen polis eşliğinde dönüp çocuğumu alabilir miyim? Geçici velayet tam olarak nedir ve hemen işin başında belirlenir mi?

Merhaba
Boşanma davası açılınca hakim dava süresince geçerli olacak tedbirleri almak durumundadır.Çocuğun kimin yanında kalacağı(geçici velayet) dava süresince diğer tarafın geçime katkısı(nafaka) ve dava süresinde konut ve ev eşyalarından kimin yararlanacağına(konut tahsisi) hakim karar verecektir.

Bu nedenle dava dilekçenizde taleplerinizi açıklamanız iyi olur.

Kendi çocuğunuzu alıp götürmeniz çocuk kaçırmaya girmez. Çünkü anne olarak velayet hakkınız vardır.

Davayı açınca tedbiren çocuğun velayetini isteyebilirsiniz. Davayı açtığınızda velayet konusunda sorun çıkarsa hakim geçici velayeti çocuğun yüksek menfaati için neresi uygunsa o tarafa verir. Genellikle okula gidiyorsa düzeninin bozulmayacağı tarafa verir. Ama genellikle küçük çocuğun velayeti anneye verilir.

Boşanma davasında hak kaybına maruz kalmamak için bir avukattan hukuki yardım istemenizi öneririz. Maddi durumunuz elvermiyorsa avukat için baro adli yardıma başvurabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi