Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

çöken apartmanın altında kalan araba.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-04-2007, 15:53   #1
ilksan

Önemli çöken apartmanın altında kalan araba.

Herkese iyi çalışmalar.
Herkesin malumu olduğu üzere geçtiğimiz aylarda çöken apartmanın altında müvekkilin arabası tamamen kullanılmaz hale geldi. Büyükşehir belediyesi bütün mağdurları, konut tahsis etmek suretiyle geçici de olsa tatmin etmiş görünüyor. Ancak müvekkilim gibi maddi zarara uğrayanların zararları konusunda belediyeler hiçbir sorumluluk altına girmiyorlar. bu konuda ne yapmak gerekli. idari yargıda belediyelere karşı dava açmak yeterli olur mu? yoksa ayrıca adli yargıda müteaahhite karşı da dava açmalımıyım. sadece belediye aleyhine dava açsam yeterli olur mu? Zira müteahhite karşı açılacak olan davadan olumlu bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum ya da çok daha uzun süreceğini düşünüyorum.
İlgilenecek herekese şimdiden teşekkürler.
Old 06-04-2007, 16:38   #2
Av.Turhan Demiroğlu

HD11
Esas No.1992/6532Karar No.1993/5902Tarihi27.09.1993
ÖZET
Binada çıkan yangın nedeniyle sigortalı araçta meydana gelen zarardan dolayı, bina sahibinin kusursuz sorumluluğu vardır.

*Bina malikinin sorumluluğu (BK.m.58) kusursuz sorumluluğu düzenlediğinden daha elverişli bir yol gibi geldi bana. Diğer türlü (yüklenicinin-Belediyenin-vb)kusurlarını ispat etmeniz gerekecek. Süreç uzayacaktır.
*Zannederim araç sigortasızdı...
Kolaylıklar diliyorum.
Saygılarımla...
Old 06-04-2007, 16:50   #3
ilksan

Sayın Turhan bey cevabınız için teşekkür ederim. bina malikinden kastınız bütün kat malikleri sanırım. tamamı çöken bir apartman sözkonusu yaklaşık 25 kat maliki var. hepsine birden dava açıp davayı takip etmekde bana zor görünüyor hepsine tebligat ilan vs. vs. müteahhit ise sanırım şu anda onlarca dava ile karşı karşıya kalmıştır bile. bu yüzden sadece belediyeye dava açmak bana daha kolay gibi geliyor siz ne dersiniz?
Old 06-04-2007, 17:04   #4
Av.Turhan Demiroğlu

Somut olayda Belediyenin hizmet kusuru bulunduğunu (bina imar mevzuatına aykırı olduğu halde iskan izni vermek, gerekli denetimleri gereğince yapmamak,vb.)düşünüyorsanız, idari yargıda tam yargı davası açabilirsiniz sanırım. Tabii Belediye'nin hizmet kusuru bulunduğunu ispatlamak durumunda kalacaksınız.
Saygılarımla...
Old 06-04-2007, 17:09   #5
Av.Turhan Demiroğlu

T.C.
YARGITAY
UYUŞMAZLIK MAHKEMESİ KARARLARI
HUKUK

Esas No.
2003/50
Karar No.
2003/76
Tarihi
17.11.2003

...Açıklanan nedenlerle, sigortalı aracın uğradığı hasarı ödeyen Sigorta Şirketi tarafından, hizmet kusuru esasına dayanılarak ve zararın kusur ve sorumluluk oranına göre idarece giderilmesi istemiyle açılan tam yargı davasının görüm ve çözümünde idari yargı yerleri görevli olduğundan, İdare Mahkemesi Tek Hakimliğince verilen görevsizlik kararının kaldırılması gerekmektedir....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi