Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

haczedilmezlik şikayetinde satışın durması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-01-2011, 18:03   #1
aslı2754

Varsayılan haczedilmezlik şikayetinde satışın durması

sevgili arkadaşlar haczedilmezlik şikayeti yapılmış olan dosyada tedbiren satışın durdurulması talebinde bulunduk.Hakim %40 teminat istiyor satışı durdurmak için karar bana çok saçma geldi. satış tarihi çok yakın satılırsa telafisi güç ama teminatı yatırmamız da imkansız.haczedilmezlik şikayeti gayrimenkulun eklentileri olması nedeniyle sorum şu teminattan kurtulmanın bir yolu yokmudur.ve yatırırsak dava aleyhimize sonuçlanırsa yatırılan teminatın akibeti ne olur.yani teminat neyin teminatı?aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler
Old 25-01-2011, 21:18   #2
av.suleyman

Teminat dava kaybedilirse borca mahsup olur. Bu davada zaten ortada gayrimenkul varken teminatla tedbire hükmedilmesi hatalı bir karar olmuş. diye düşünüyorum
Old 26-01-2011, 11:45   #3
Av.Şevval

gayrimenkulün eklentisi demenizden 83/c'ye dayanarak haczedilmezlik şikayetinde bulunduğunuzu düşünüyorum.
Teminat yatırılmadan satışın durdurulacağını zannetmiyorum.
Haczedilmezlik dosyanızda keşif yapılıpta bilirlişi haczedilenin ipotekli gayrimenkulün eklentisi olduğuna dair rapor vermişse endişenlenmenizi gerektirecek bir durum yok.
Satış yapılsa dahi ihalenin feshi davası açtığınızda davanız aynı gerekçeyle kabul edilecektir.
Old 26-01-2011, 11:46   #4
aslı2754

sevgili meslektaşım yatırılan teminat 3.kişinin yatırdığı teminat yani dosyada haczedilmezlik şikayeti 3.kişi yapıyor (banka) 3.kişinin yatırdığı teminat nasıl borca mahsup edilir.banka gayrimenkulde ipotek var dolayııyla eklentilerde ipoteğin kapsamındadır haczedemezsiniz der bunun için niye teminat yatırmak zorunda çok anlamsız.ayrıca hakkını korumak için açtığı dava da neden teminat yatırıyor veya yatırdığı teminata nasıl borca mahsuben el konulur.
Old 26-01-2011, 14:01   #5
Av.Şevval

banka bu davayı kaybetmez.İpotek senedinde ipoteğin taşınmazın bütün mütemmim cüz ve teferrutı kapsadığı yazılıdır.Zaten teferruat olan şeyler yasada düzenlenmiş, haczedilen buna uygunsa endişenmeye gerek yok derim.İhalenin feshinde de sorun çözülecektir.Yargıtay görüşü bu yönde.Ancak tabi ki mahkemenin teminat talebi çok saçma olmuş.Arakarından dönülmesini isteseniz belki hatasını anlar.
Old 26-01-2011, 14:16   #6
aslı2754

bankanın davayı kaybetmiyeceği kanaatindeyim ancak banka teminatı yatırmak istemiyor alacağı nitekim zaten garantide burda sorun bizim durumumuz ipotek borçlusu biziz ve bankayıda harekete geçiren biziiz Alacaklı mülkiyeti bize ait olan menkuller üzerine haciz işlemi yaptı ve satış istedi ve malesef hacizden sonra istihkka süresini kaçırdık.ve banka bizim talebimiz üzerine bu şikayeti yaptı teminat bizi çok zor duruma düşürdü hakimi kararından döndürmek için çok uğraştım ama sonuç alamadım.satış yapılırsa müvekkil çok zor duruma düşer itibar açısından çok etkilenir.cevabınız ve ilginz için çok teşekkürler
Old 26-01-2011, 15:10   #7
Av.Şevval

bu dosyada işinize yaramaz ama,haczedilmezlik ile birlikte kıymet takdirine de itiraz ederseniz satış yapılamayacaktır.
Old 28-01-2011, 15:12   #8
aslı2754

arkadaşlar daha önce bahsetmiştim haczedilmezlik şikayetinde hakimin satışı durdurmak için %40 teminat istediğinden dün teminatı yatırmak için gittiğimizde hakim davalı tarafın vermiş olduğu dilekçeyle satışa saatler kala ara kararından rücü etti ve teminatı %140 çıkardı.Ve yatırmak için süremiz kalmadığından yatıramadık.Tüm çabalarımıza rağmen krarından vazgeçmedi.Sizin görüşleirinizi çok merak ettiğim için paylaşmak istedim.böyle bir karar olabilirmi hacizli malların değerinin çok üstünde bir teminat üstelik satışa saatler kala yani teminatı yatırmanın imkansız olduğu bir saatte karar değiştirilebilirmi bu bir hak kaybı olmazmı önceki kararından daha ağır bir karar nasıl verir.Hakimin verdiği cevap ise ben yaptım verdim inanılacak gibi değildi.fikirlerinizi çok merak ediyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi