Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim boşanma davası açıyor bir de çocuğumuz var haklarım nelerdir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-03-2010, 13:15   #1
Konuk

Varsayılan Eşim boşanma davası açıyor bir de çocuğumuz var haklarım nelerdir?

7 yıllık evliyim ve eşim bi neden olmaksızın boşanma davası açmak istiyor.Bendende bunu onun şartlarında kabuletmemi istiyor yani anlaşmalı bi celsede boşanalımdiye bana baskı yapıyor. benimse madi olanagım olmadıgı için yardım alamıyorum. 3 yaşında bide çocugumuz var bana haklarım ve nası yardım alabilecegim konusunda yardımcı olursanız cok mutlu olurum şimdiden teşekürler.
Old 04-03-2010, 13:52   #2
uye8490

Sayın konuk,

Anlaşmalı boşanma, eşlerin boşanmanın mali sonuçları ve müşterek çocuğun durumu yönünden tam bir anlaşmaya varmış olmaları ve bu anlaşmayı da bir protokol halinde düzenleyip mahkemeye sunmaları,hakimin sunulan bu protokolü uygun görerek onaylaması ve her iki eşin de hakim karşısında boşanma yönündeki iradelerini özgürce beyan etmeleri durumunda söz konusu olan bir boşanma yoludur.

Siz istemedikçe eşinizin tek başına bu yola başvurması mümkün değildir.

Bunun dışında genel boşanma sebebine dayalı çekişmeli boşanma davasında sizin maddi,manevi tazminat ile kendiniz ve çocuğunuz için nafaka talep etme hakkınız vardır.Bu nafaka ,boşanma davası devam ederken tedbir boşanma davası sonlandıktan sonra sizin için yoksulluk, çocuk içinse iştirak nafakasıdır.

Boşanmayı istemiyorsanız dahi bu taleplerinizin boşanmaya karar verilmesi halinde göz önünde bulundurulmasını mahkemeden talep edebilirsiniz.

Ara kararla gerek sizin için gerekse çocuğunuz için hükmedilen tedbir nafakasını davanın sonuçlanmasını beklemeden icra yolu ile talep etme hakkınız vardır.

Nafaka ve tazminat konusunda karar verilirken kişilerin kusur durumu ile sosyo-ekonomik durumları ve ihtiyaçları da göz önünde bulundurulur.

Çocuğunuz anne bakım ve şefkatine ihtiyaç duyulan bir dönemde olduğundan olağanüstü sebepler olmadıkça velayetin sizden alınıp karşı tarafa verilmesi zor görünüyor.Ancak unutmamak gerekir ki çocuğun velayetinin kimde kalacağına karar verilirken hakimlerin öncelikle göz önünde bulundurduğu unsur çocuğun yüksek yararıdır.

Maddi durumunuz elverişli değilse yargılamanın yapılacağı yer barosundan adli yardım talebinde bulunarak davanın ücretsiz olarak takibi için tarafınıza bir avukatın atanmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi