Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aval

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-04-2008, 09:50   #1
alpercelep

Varsayılan Aval

Öncelikle herkese iyi günler,açmış olduğumuz bir menfi tespit davamızda sıkıntılı ve hukuk yorumu gerektiren bir durum söz konusu.Açıkçası bilgisi ve yorumu olan arkadaşlardan fikirlerini beyan etmelerini istiyorum.Davakambiyo senetlerine mahsus naciz yoluyla yapılan icra takibi sonucunda açılan menfi tespit davası,takip borçluları iki gerçek kişi(avlistler),birde anonim şirketi.Senet tanzim edilirken şirket adına kambiyo seneti tanzim etme yetkisi olmayan şirket müdürü alacaklıya bononun üzerine A şirketi adına Ahmet yazarak bonoyu keşide ediyor,haliyle avalistlerde imzalarını atıyorlar.(Bu arada şirket hakkında iflas erteleme kararı verilmiş ve kesinleşmiş,şirketi borç altına sokacak işlemler için kayyım tayin edilmiş)Şirket adına bin sıkıntı yok karşı tarafta zaten şirkete bi şey yapılmayacağını anladı ama benim derdim bu durumdan avalistleride kurtarmak.Yargıtay kararlarında ve öğretide keşidecinin imzasını ihtiva etmeyen bonoya aval verilse dahi şekil noksanlığından geçerli değildir diyor.Şimdi avalistler kimin adına aval veriyor şirket adına,fakat bononun üzerinde bono düzenlemeye yetkili olan bir şirket yetkilisinin imzası mevcut değil,bizim olayımızda acaba bu tarz bir yşorumdan yola çıkıldığında avalistlerin sorumluluğuda ortadan kalkar mı?Ayrıca bir karada keşideci imzaya itiraz etmiş,ve itirazı kabul olmuş bu durumdada avalistler sorumlu olmaz diyor,bizim olayımızda da şirketin yetkili kişisince atılmış geçerli bir imza yok.Çok uzutıp konuyu dağıtmakta istemiyorum,sizce bu şekildeki yorumumuz doğru olur mu?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi